Հարցազրույց հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների վերաբերյալ
«Ա1+»-ին տված հարցազրույցում Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) նախագահ Սոնա Այվազյանը նշել է, որ ԹԻՀԿ-ը Մարշալի գերմանական ֆոնդի Տարածաշրջանային համագործակցության սևծովյան հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ ուսումնասիրություն է կատարել հանքարդյունաբերության ոլորտում և հայտնաբերել է բազմաթիվ բացեր: Պաշտոնական աղբյուրներից կազմակերպությունը փորձել է ստանալ տվյալներ մետաղական հանքավայրերի, այդ թվում` հիմնադիրների, նրանց իրականացրած բնապահպանական-սոցիալական ծրագրերի և վճարումների վերաբերյալ:
ԹԻՀԿ-ը տվյալներ է խնդրել 27 հանքավայրերի մասին, սակայն միայն երեքն են տրամադրել: Պետական կառույցներում պահվող փաստաթղթերը բավականին անփույթ վիճակում են եղել: Այդ փաստաթղթերում բացակայել են օրինակ ինչ-որ հավելվածներ, որտեղ ամրագրված են ընդերքօգտագործման պայմանները, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատականները, որ պետք է հիմք ծառայեին համապատասխան թույլտվություն տալու կամ չտալու համար: Փաստաթղթերում նաև առկա են եղել տվյալներ, որոնք բացահայտ ցույց են տվել, որ հանքարդյունաբերության բիզնեսում ներգրավված են որոշ պաշտոնյաներ:

An interview on findings of study in the mining sector
In her interview to "A1+", Sona Ayvazyan, the Chair of Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) noted that TIAC conducted a study in the mining sector, assisted by the Black Sea Trust for Regional Cooperation, a project of the German Marshall Fund, and exposed numerous gaps. The organization attempted to receive data from official sources on metal-ore mines in Armenia, including their founders, the environmental-social programs carried out by them and the payments.
TIAC made inquiries about 27 mines, and received information by only three. The documents stored in state structures were rather inaccurate. For instance, some appendices stipulating mining conditions, environmental impact assessments that should serve a base for granting or not granting licenses were missing in those documents. The documents also incorporated data explicitly displaying that some officials were involved in mining business.