ՀՀ կողմից պահանջների կատարման վերաբերյալ թիվ ACCC/C/2009/43 հաղորդման առնչությամբ Համապատասխանության կոմիտեի եզրակացության և առաջարկությունների նախագիծ
Օրհուսի կոնվենցիայի համապատասխանության կոմիտեն իր 30-րդ նիստում դռնփակ կարգով ավարտուն տեսքի է բերել ՀՀ կողմից Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 2-րդ, 4-րդ, 8-րդ, 9-րդ և 10-րդ կետերով և 9-րդ հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսված պարտավորությունների պահանջների չկատարման վերաբերյալ եզրակացությունն ու առաջարկությունները` հաշվի առնելով ստացված մեկնաբանությունները: Այնուհետ, Կոմիտեն հաստատել է եզրակացությունը և որոշել այն հրապարակել զեկույցի առդիրի տեսքով: Հաղորդումը վերաբերում է ՀՀ Լոռու մարզի Թեղուտի պղնձի և մոլիբդենի պաշարների շահագործման համար հանքարդյունահանողին լիցենզիաների տրամադրմանը և դրանց ժամկետի երկարաձգմանը:

Draft findings and recommendations of the Compliance Committee with regard to Communication ACCC/C/2009/43 concerning compliance by Armenia
In closed session, taking account of the comments received, at its thirtieth meeting, Aarhus Convention Compliance Committee proceeded to finalize its findings and recommendations with regard to communication concerning non-compliance by Armenia with its obligations under article 6, paragraphs 2, 4, 8, 9 and 10, and article 9, paragraph 2, of the Aarhus Convention. The Committee adopted its findings and recommendations and agreed that they should be published as an addendum to the report. The communication concerns the issuance and renewal of licenses to a developer for the exploitation of copper and molybdenum deposits in Teghut, Lori region of Armenia.