Կոչ ՄԱԿ-ի կոռուպցայի դեմ կոնվենցիայի (ՄԱԿԿԴԿ) իրականացումը հսկող խմբին (ԻՀԽ), ՄԱԿԿԴԿ մասնակից պետություններին և ՄԱԿ-ի թմրանյութերի և հանցավորության հարցերով գրասենյակին (ՄԱԿԹՀԳ)` ապահովելու ՄԱԿԿԴԿ-ի իրականացումը հսկող թափանցիկ և մասնակցային մեխանիզմ
ՄԱԿԿԴԿ-ի դաշինքը, ինչն իրենից ներկայացնում է 100 երկրներում գործող քաղաքացիական հասարակության ավելի քան 240 կազմակերպությունների համաշխարհային ցանց, կոչ է անում ՄԱԿԿԴԿ-ի մասնակից պետություններին և ՄԱԿԹՀԳ-ին ապահովելու, որ ՄԱԿԿԴԿ-ի հսկման նորաստեղծ մեխանիզմը լինի թափանցիկ և մասնակցային:
Թափանցիկությունն ու քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը վճռորոշ դերակատարություն ունեն ողջ աշխարհում կոռուպցիայի դեմ պայքարում, որն ամրագրված է ՄԱԿԿԴԿ-ի հոդված 13-ում և ՄԱԿԴԿ այլ դրույթներում: Նմանապես, դրանք էական նշանակություն ունեն ՄԱԿԿԴԿ-ի արդյունավետ և հանրության կողմից վստահելի հսկման մեխանիզմի համար, ինչպես դա արտացոլված է ՄԱԿԿԴԿ-ի կիրարկման գնահատման մեխանիզմի բանաձևի դրույթներում, որոնք կոչ են անում, որ այդ մեխանիզմը լինի «թափանցիկ, արդյունավետ, միջամտություններից զերծ, բաց լայն մասնակցության համար և անկողմնակալ» (Մասնակից պետությունների կոնֆերանսի (ՄՊԿ) 3/1 բանաձևի II.3 (ա) պարբերություն):
Քաղաքացիական հասարակության դիտորդները ՄԱԿԿԴԿ-ի ԻՀԽ-ում
Մենք կոնվենցիայի մասնակից պետություններին կոչ ենք անում ապահովելու թափանցիկություն և լայն մասնակցություն ՄԱԿԿԴԿ-ի կիրարկումը գնահատող մեխանիզմում` ՄԱԿԿԴԿ-ի ԿԳԽ-ում քաղաքացիական հասարակության դիտորդների մասնակցության միջոցով, որը հնարավորություն կտա նրանց իրենց ներդրումն ունենալ ԿԳԽ-ի աշխատանքներում:
Քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը ամրագրված է ՄԱԿԿԴԿ-ի մասնակից պետությունների կոնֆերանսի (ՄՊԿ) կանոնակարգի կանոն 17-ում, որը քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին թույլ է տալիս որպես դիտորդ մասնակցել նիստերին և ներկայացնել առաջարկություններ: Սույն կանոնը վերաբերում է նաև ԿԳԽ-ին: Իրավական հարցերով ՄԱԿ-ի գրասենյակը վերջերս հանդես է եկել իրավական եզրակացությամբ, որում ասվում է, որ.
- ՄԱԿԿԴԿ-ի ՄՊԿ-ի ընդունած կանոնները կիրառելի են ԿԳԽ-ի դեպքում ևս, որը հանդիսանում է ՄԱԿԿԴԿ-ի օժանդակ մարմին, և
- ԿԳԽ-ն լիազորված չէ սահմանել իր սեփական կանոնակարգի կանոնները, և եթե ԿԳԽ-ն փորձի այլ կանոն մտցնել դիտորդների մասնակցության վերաբերյալ, այն ստիպված պետք է լինի դիմել ՄՊԿ-ին, որպեսզի վերջինս համապատասխան որոշում կայացնի: (Տես www.unodc.org/unodc/en/treaties/CAC/IRG-session1-resumed.html: Տես հատկապես այդ եզրակացության կետ 11, 12 և 16-ը):
Մենք կոչ ենք անում ԿԳԽ-ին հարգել ՄԱԿ-ի Իրավական հարցերով գրասենյակը և կիրառել ՄՊԿ կանոնակարգի կանոնները:
Թափանցիկություն և քաղաքացիական հասարակության ներգրավում վերահսկման գործընթացում
Ի լրումն վերը ասվածին` կոչ ենք անում մասնակից պետություններին առանձին երկրների կողմից ՄԱԿԿԴԿ-ի կիրարկման գնահատման գործընթացներում լինել թափանցիկ և աջակցել դրանցում քաղաքացիական հասարակության ներգրավմանը: Այդ ներգրավումն իր մեջ պետք է ներառի կիրարկման գնահատման գործընթացի բոլոր փուլերում քաղաքացիական հասարակության ներգրավմանը հետևյալ կերպ.
ՄԱԿԹՀՊԳ-ն Ինտերնետի միջոցով հրապարակում է պետական այն մարմինների վերաբերյալ տվյալներ, որոնք թույլ կտան քաղաքացիական հասարակությանը փոխգործակցել իրենց համապատասխան երկրների կառավարությունների հետ կիրարկման գնահատման ողջ գործընթացի ընթացքում;
- ՄԱԿԹՀՊԳ-ն Ինտերնետի միջոցով հրապարակում է այն ամբողջ տեղեկատվությունը, որը վերաբերում է գնահատման անցկացման ժամանակացույցին` ներառյալ տեղեկատվություն այն մասին, թե որ երկրներն են թույլատրել իրենց երկիր գնահատման նպատակով այցելություն կատարել, և այդ այցելությունների ժամկետները;
- Գնահատման ենթակա երկրները համաձայնվում են ողջամիտ ժամկետներում Ինտերնետի միջոցով հրապարակել իրենց ինքնագնահատման հարցաթերթիկներին այլ երկրների պատասխանները;
- Գնահատման ենթակա երկրները թույլատրում են գնահատումն անցկացնող աշխատանքային խմբերին այցելություններ կատարել իրենց երկրներ և հրավիրում են քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին այդ այցելությունների ժամանակ խորհրդատվություններ անցկացնելու նշված խմբերի հետ;
- Գնահատում անցկացնող երկրներն այցելում են գնահատման ենթակա երկրներ` համաձայնեցնելով վերջիններիս հետ իրենց այցելությունների ժամկետները;
- Գնահատման ենթակա երկրները թույլատրում են ՄԱԿԹՀՊԳ-ին հրապարակել ազգային զեկույցներն ամբողջությամբ (ոչ միայն ամփոփիչ մասը)` նպաստելու համար հանձնարարականների մշակման ժամանակ համագործակցության ջանքերը;
- ԿԳԽ-ն և ՄԿՊ-ն հրավիրում են քաղաքացիական հասարակությանը և մասնավոր սեկտորին` ներկայացնելու իրենց առաջարկությունները նիստերի ժամանակ:
Այս պայմանների ապահովման դեպքում մասնակից պետությունները կնպաստեն գնահատման հուսալի գործընթաց իրականացնելուն: Այն կծառայի «կոռուպցիայի հետևանքով հասարակությունների կայունությանը և անվտանգությանը սպառնող այն հիմնախնդիրների և վտանգների» չեզոքացման նպատակին, «որոնք վնասում են հասարակության ինստուտները և ժողովրադավարական արժեքները, բարոյական արժեքները և արդարությանը և վտանգում են կայուն զարգացումն ու օրենքի գերակայությունը»:

Call for the UNCAC implementation review group UNCAC states parties and UNODC to ensure a transparent and participatory UNCAC review mechanism
The UNCAC Coalition, a global network of over 240 civil society organizations in 100 countries, calls on States Parties to the UN Convention against Corruption (UNCAC) and the UN Office on Drugs and Crime (UNODC) to ensure that the newly functioning UNCAC review mechanism is transparent and participatory.
Transparency and the participation of civil society are critical to the fight against corruption globally, as recognized in Article 13 and other provisions of the UN Convention against Corruption (UNCAC). Likewise, these are essential for an effective and publicly credible UNCAC review mechanism, as reflected in the Terms of Reference for the UNCAC Review Mechanism which call for a mechanism that shall be 'transparent, efficient, non-intrusive, inclusive and impartial' (Resolution 3/1 of the Conference of States Parties (CoSP, paragraph II. 3(a)).
Civil society observers in Implementation Review Group
We call on States Parties to ensure transparency and inclusiveness in the UNCAC review mechanism through participation of civil society observers in the Implementation Review Group (IRG) which oversees the UNCAC review process and by enabling them to make submissions to the IRG.
Civil society participation is provided for in Rule 17 of the UNCAC Conference of States Parties (CoSP) Rules of Procedure which permits civil society groups to participate in meetings as observers and to make submissions. This rule also applies to the Implementation Review Group. The UN Office of Legal Affairs recently issued a legal opinion which states that:
- the rules adopted by the UNCAC CoSP shall apply to the IRG, as a subsidiary body of the UNCAC; and
- the IRG does not have authority to decide upon its own rules of procedure; if the IRG were to seek a different rule on the participation of observers it would have to revert to the CoSP for a decision (See www.unodc.org/unodc/en/treaties/CAC/IRG-session1-resumed.html See especially paragraphs 11, 12 and 16 of that opinion.)
We call on the IRG to respect the conclusions of the UN Office of Legal Affairs and apply the CoSP Rules of Procedure.
Transparency and civil society involvement in the review process
Furthermore, we call on States to opt for transparency and civil society participation in individual country reviews. This should include providing information and encouraging the participation of civil society at all stages of the review process, in particular by:
- UNODC publishing online the list of government focal points to enable civil society to engage with government throughout the review;
- UNODC publishing online all information relating to the review schedule, including whether countries have authorized a country visit and the schedule of such visits;
- Reviewed countries agreeing to the prompt publication online of the country responses to the self-assessment checklist;
- Reviewed countries permitting country visits by review teams and inviting civil society organizations for consultations with the review teams during these visits;
- Reviewing countries undertaking country visits where agreed to by reviewed countries
- Reviewed countries allowing UNODC to publish the full country reports online (not only the executive summary) to facilitate collaborative efforts to work towards the recommendations.
-The IRG and CoSP inviting civil society and the private sector to make submissions at their meetings.
By providing for these elements, States Parties will help to build a credible review process. This will serve the common goal of addressing "the problems and threats posed by corruption to the stability and security of societies, undermining the institutions and values of democracy, ethical values and justice and jeopardizing sustainable development and the rule of law". (UNCAC Preamble)