Մենք` ներքոստորագրյալ լրատվամիջոցների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներս, դատապարտում ենք քաղբանտարկյալ, «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի վրա վերջերս կատարված հարձակումները:
35-ամյա Նիկոլ Փաշինյանը լրագրող է ու ընդդիմադիր Հայ Ազգային Կենգրեսի ակտիվիստ, որը 2008 թ. մարտից ի վեր հալածանքների է ենթարկվում իր քաղաքական հայացքների համար: Փաշինյանը բանտարկվել է 2009 թ. հուլիսին` 2008 թ. փետրվարի 19-ին կեղծված նախագահական ընտրություններին հաջորդած մարտիմեկյան ողբերգական իրադարձություններով պայմանավորված: Լրագրողը մեղադրվում է իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու և զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեջ: Դատավարությունը նշանավորվել է օրենքի բազմաթիվ խախտումներով, մասնավորապես մեղադրող և պաշտպանող կողմերի միջև հավասարության սկզբունքի մշտական ոտնահարումներով:
Չնայած Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի, Եվրամիության, ԱՄՆ կառավարության, բազմաթիվ այլ միջազգային կազմակերպությունների և արտասահմանյան կառավարությունների կողմից լուրջ քննադատություններին, հարցը մնում է չլուծված, և Նիկոլ Փաշինյանը ներկայումս երեք տարի տասնմեկ ամիս սահմանված ժամկետով պատիժն է կրում «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում:
Վերջերս «Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկում գտնվելու ժամանակ, նրա նկատմամբ ֆիզիկական և հոգեբանական ոտնձգություններ են իրականացվել, քանի որ նա հրաժարվել է դադարեցնել իր թերթում հոդվածներ գրելն ու իշխանություններին անընդհատ քննադատելը: Նախորդ երկու ամսվա ընթացքում Փաշինյանը 4 անգամ հարձակման է ենթարկվել: Վերջին հարձակումը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 17-ին Փաշինյանի քնած ժամանակ`երկու դիմակավոր անձանց կողմից: Նախքան դեպքի հետաքննությունը ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ`հռչակելով, թե ոչինչ տեղի չի ունեցել և Նիկոլը դիմակավորներին տեսել է երազում: Հետաքննությունը փաստացի սկսվել է միայն այն բանից հետո, երբ լրագրողը ներկայացրել է կատարվածը` տրամադրելով ապացույցներ` իր անկողնու սավանը զինվորական «սապոգի» և արյան հետքերով: Փաշինյանի առողջությանը և կյանքին շարունակում են սպառնալ լուրջ վտանգներ:
Մենք` ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, պահանջում ենք, որ Հայաստանի իշխանություններն ապահովեն «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագրի կյանքի անձեռնմխելիությունն ու անվտանգությունը, պատժեն ոճրագործներին և արգելեն բոլոր այն գործողությունները, որոնք այս կամ այն կերպ ուղղված են Փաշինյանի անվտանգության դեմ: Մենք նաև պահանջում ենք ՀՀ կառավարությունից, որ Նիկոլ Փաշինյանն անմիջապես ազատ արձակվի: Սույն պահանջագիրը բաց է ստորագրության համար:
ԱԼՄ հեռուստատեսություն
ԳԱԼԱ հեռուստատեսություն
«Չորրորդ ինքնիշխանություն» օրաթերթ
«Առավոտ» օրաթերթ
«Ժամանակ» օրաթերթ
«Հրապարակ» օրաթերթ
«168 ժամ» օրաթերթ
«Հետք» շաբաթաթերթ
Lragir.am
A1plus.am
News.am
Epress.am
Hetq.am
Քաղբանտարկյալների կանանց «Շահխաթուն» միություն
Հելսինկյան հայկական ասոցիացիա
«Մենք-Պլյուս» ՀԿ
«Միջնաբերդ» մշակութային-լուսավորչական ՀԿ
«Երիտասարդությունը հանուն ժողովրդավարության» ՀԿ
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար դիմեք Իզաբելա Սարգսյանին` Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի հայկական կոմիտե

Freedom to Nikol Pashinyan
We undersigning media and civil society organizations condemn recent attacks on Armenian political prisoner, editor-in-chief of Hakyakan Zhamanak newspaper Nikol Pashinyan.
Nikol Pashinyan, 35, is a journalist and activist of oppositional Armenian National Congress and has been persecuted for his political views since March 2008. Pashinyan was imprisoned in July 2009 in connection with the dramatic events of March 1, 2008 in Yerevan that followed the February 19, 2008 rigged Presidential elections. The journalist is accused of inciting violence against the authorities and organization of mass disorders in breach of the law. The court trial was racked with innumerable abuses of the law, not least of which was the consistent violation of the principle of equality between the prosecution and the defense.
Despite the solid criticism the Armenian authorities received from the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, European Union, United States Government and many other international organizations and foreign governments with regard to the trial and imprisonment of Pashinyan, the issue remains unsolved and Nikol Pashinyan is presently serving his three year and eleven month sentence in Artik penitentiary.
Recently, he has been subjected to physical and psychological abuses while in Kosh penitentiary for his refusal to cease writing articles for his newspaper from the prison and for his continued criticism of the government. Pashinyan has been attacked 4 times in the last two months. The most recent on the journalist took place on November 17. Two masked individuals assaulted him while he was asleep. Prior to any investigation of the case, Ministry of Justice issued a statement proclaiming that nothings had happened and Nikol has seen it in a dream.Only after the journalist presented them with evidence - his bed sheet with footprints of military boots and traces of blood - an investigation was actually launched. The threat to Pashinyan's health and life remains very high.
We undersigning organizations urge Armenian authorities to ensure the inviolability and safety of the Haykakan Zhamanak daily chief editor's life, to punish the perpetrators and prevent all those activities, which in this or that way are directed against Pashinyan's security. We also demand from Armenian Government immediately release Nikol Pashinyan from prison. The petition is open for signatures.