«Ազատություն» ռադիոկայանը և «Էխո Կավկազա»-ն լուսաբանում են ԹԻ 2010 թ. ԿԸՀ ուսումնասիրությունը Հարավային Կովկասի երկրներում
«Ազատություն» ռադիոկայանի «Կովկասյան խաչմերուկ» ծրագրի և «Էխո Կավկազա» ծառայության հյուրեր Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Ադրբեջանի մասնաճյուղի գործադիր տնօրեն Ռենա Սաֆարալիևան և Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Վրաստանի մասնաճյուղի հետազոտող Էրեկլե Ուրուշաձեն քննարկել են ԹԻ 2010 թ. ԿԸՀ ուսումնասիրության հարավկովկասյան երկրների վերաբերյալ տվյալները: Նրանք ներկայացրել են Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Վրաստանի ԹԻ ԿԸՀ-ն` մեկնաբանելով այդ արժեքների նվազումը կամ աճը:
Չնայած Վրաստանի ԿԸՀ արժեքը ամենաբարձրն է, իսկ Ադրբեջանինը` ամենացածրը հարավկովկասյան տարածաշրջանում, Վրաստանի արժեքը նվազել է 0.3-ով (2009-ին գրանցված 4.1-ից 2010-ին հասնելով 3.8-ի), Ադրբեջանի արժեքն ավելացել է 0.1-ով (2009-ին գրանցված 2.3-ից 2010-ին հասնելով 2.4-ի), իսկ Հայաստանինը` նվազել է 0.1-ով (2009-ին գրանցված 2.7-ից 2010-ին հասնելով 2.6-ի):
Վարուժան Հոկտանյանն անդրադարձել է 2010 թ. ԿԸՀ-ն հաշվարկելու մեթոդաբանությանը և աղբյուրներին: Նա նաև հաղորդել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-ի այս տարվա գլխավոր ուղերձը` եղած օրենքների և կանոնների կիրարկումը, առավել քան լավ օրենքների առկայությունն են էական դեր խաղում կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարում: Ինչ վերաբերում է կոռուպցիայի ընկալման մակարդակին, Հայաստանում ԿԸՀ-ն արտացոլում է լճացման գործընթաց: ԿԸՀ արժեքի նվազումը 0.1 միավորով չի կարող համարվել կոռուպցիայի մակարդակի նվազման միտում, այն ավելի շուտ վիճակագրական սխալ է:
Բանախոսները նաև հանգամանորեն անդրադարձել են համապատասխան երկրների կառավարությունների վրա ԹԻ ԿԸՀ-ի ունեցած ազդեցությանը և կոռուպցիայի դեմ նրանց պայքարին: Մյուս բանախոսներն արծարծել են իրենց երկրների կողմից իրականացված բարեփոխումներն ու ԿԸՀ-ի ու ԹԻ մեկ այլ ուսումնասիրության` Կոռուպցիայի համաշխարհային բարոմետրի միջև եղած տարբերությունը: 2009թ. ԿՀԲ-ի տվյալների համաձայն` հարցմանը մասնակցած Հայաստանի քաղաքացիների 43%-ը նախորդ 12 ամիսների ընթացքում կաշառք է տվել: Նրանք հանգել են այն եզրակացության, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված օրենքները իրականում կիրարկելու համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք:
Մանրամասների համար ունկնդրեք «Ազատություն» ռադիոկայանի «Կովկասյան խաչմերուկ» ծրագրի թողարկումը ռուսերեն

Radio Liberty and Radio "Ekho Kavkaza" cover TI CPI 2010 report on the South Caucasus
Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center, Rena Safaraliyeva, Executive Director of Transparency International Azerbaijan Chapter and Erekle Urushadze, Researcher of Transparency International Georgia Chapter were the guests of Radio Liberty's "The Caucasian Crossroads" program and Radio "Ekho Kavkaza" to discuss TI CPI 2010 in the countries of the South Caucasus. They presented how Armenia, Azerbaijan and Georgia were scored by CPI 2010 and motivated the reason for decline or improvement of the scores.
Despite the fact that Georgia's score is the highest and Azerbaijan's - the lowest in the South Caucasus region, Georgia's score was dropped by 0.3 (from 4.1 in 2009 to 3.8 in 2010), Azerbaijan's score was improved by 0.1 (from 2.3 in 2009 to 2.4 in 2010) and Armenia's score declined by 0.1 (from 2.7 in 2009 to 2.6 in 2010).
Varuzhan Hoktanyan addressed the methodology and data sources to calculate the CPI 2010. He also conveyed the key message of Transparency International this year - enforcement of existing laws and rules - rather than having good laws are essential for putting an end to corruption. As for perceived level of corruption in Armenia, its score revealed stagnation process. Dropping of its score by 0.1 cannot be considered as a tendency of corruption level decline, it is rather a statistical error.
The speakers also dwelt on the impact of TI CPI on respective governments and their fight against corruption. Other speakers spoke of the reforms carries out by their countries and the difference between the CPI and another TI survey - Global Corruption Barometer. According to the GCB 2009, 43% of the Armenians surveyed reported having paid a bribe in the previous 12 months. It was concluded that political will was needed for anti-corruption laws to be actually enforced.