Հանուն ժողովրդավարության ապագայի ֆորում` ամրապնդելու քաղաքական ազատություններն ու քաղաքացիների մասնակցությունը
Ս. թ. հոկտեմբերի 19-ից 21-ը Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը մասնակցել է Երևանում կայացած «Հեռանկարներ 2020. Ժողովրդավարությունը Եվրոպայում. սկզբունքներ և մարտահրավերներ» թեմայով Եվրոպայի խորհրդի «Հանուն ժողովրդավարության ապագայի» 6-րդ ֆորումին: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության համագործակցությամբ` ԵԽ կազմակերպած ֆորումն անդրադարձել է ժողովրդավարական կառավարման սկզբունքներին, վերլուծելով ԵԽ անդամ երկրներում ընթացող ժամանակակից քաղաքական ու հասարակական փոփոխությունների վրա դրանց գործադրման ազդեցությունն ու հետևանքները:
Եվրոպայում ժողովրդավարության սկզբունքներին նվիրված 2010թ. ֆորումը սահմանել է ռազմավարական մոտեցումներ` ուղղված տարածքային և գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում ժողովրդավարական արդյունավետ կառավարումը եվրոպական տարածքում հզորացնելուն, և ներկայացրել առաջարկներ ֆորումի գործունեության հետագա փուլի համար:
Համախմբելով միջազգային և տեղական քաղաքականության ոլորտի ականավոր դեմքերի, քաղաքացիական հասարակության, լրատվամիջոցների և ակադեմիական աշխարհի ներկայացուցիչների ամբողջ Եվրոպայից` Ֆորումն անդրադարձել է հետևյալ թեմաներին. Եվրոպական իրավունքի և նախադեպային իրավունքի ազդեցությունը ժողովրդավարության ձևավորվման վրա, արդյո՞ք պետք է լինի ժողովրդավարության իրավունք, ժողովրդավարություն և ներկայացվածություն, ժողովրդավարություն և գլոբալ կառավարում, կայուն համայնքներ գործուն ժողովրդավարության համար, ժողովրդավարական քաղաքական մշակույթ. ժողովրդավարության թթվածինը:
Իր ելույթի ընթացքում Վարուժան Հոկտանյանն անդրադարձել է ժողովրդավարական քաղաքական մշակույթին: Միջազգային համաժողովի ճանաչված բանախոսների թվում էր նաև Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Միկլոշ Մարշալը:

Forum for the Future of Democracy to strengthen political freedoms and citizens' participation
Varuzhan Hoktayan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center participated in the 6th Session of the Council of Europe's Forum for the Future of Democracy "Perspectives 2010: Democracy in Europe - Principles and Challenges" held in Yerevan from October 19 to 21, 2010. The Forum, organized by the Council of Europe in co-operation with the Armenian Ministry of Foreign Affairs, addressed the principles of democratic governance by analysing their application to, and their repercussions on, contemporary political and societal changes in Council of Europe member states.
Focusing on the principles of democracy in Europe, the 2010 Forum identified strategic approaches to strengthening good democratic governance in the European space in the face of regional and global challenges, and formulated proposals for the next phase of the Forum process.
The Forum, which brought together prominent figures from the international and national political scene, civil society, the media and the academic world from the whole of Europe, focused on the following themes: the impact of European law and case-law on shaping democracy; should there be a right to democracy?; democracy and representation; democracy and global governance; sustainable communities for a vibrant democracy; democratic political culture: democracy's oxygen.
Varuzhan Hoktanyan addressed democratic political culture in his intervention. Among the renowned speakers during the international gathering was Miklos Marschall, Regional Director for Europe and Central Asia of Transparency International, Berlin.