Հայաստանը չի կատարել Օրհուսի կոնվենցիայի մի շարք պահանջներ
2009 թ. սեպտեմբերի 23-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը «Էկոդար» բնապահպանական ՀԿ-ի և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի համագործակցությամբ (այսուհետ` Հաղորդող) Օրհուսի կոնվենցիայի համապատասխանության կոմիտեին է ներկայացրել հաղորդում, որում նշված էր, թե Հայաստանը չի կատարել Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 2-րդ, 4-րդ, 8-րդ, 9-րդ և 10-րդ կետերով և 9-րդ հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսված պարտավորությունները: Հաղորդումը վերաբերում է Հայաստանի Լոռու մարզի Թեղուտի պղնձի և մոլիբդենի պաշարների շահագործման համար հանքարդյունահանողին լիցենզիաների տրամադրմանը և դրանց ժամկետի երկարաձգմանը:
Կոմիտեն նախապատրաստել է եզրակացության նախագիծն իր 29-րդ նիստում, և թիվ I/7 որոշման հավելվածի 34-րդ կետի համաձայն այն 2010 թ. հոկտեմբերի 11-ին ուղարկել է Մասնակից պետությանը և Հաղորդողին` վերջիններիս մեկնաբանությունները ստանալու նպատակով: Երկու կողմերին առաջարկվել է մեկնաբանությունները ներկայացնել նախքան 2010 թ. նոյեմբերի 8-ը:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը` Կոմիտեն ընդունում է հետևյալ պարբերություններում զետեղված եզրակացությունները և հանձնարարականները:
Ա. Հիմնական եզրակացությունները պահանջների չկատարման մասով
1. Կոմիտեն ողջունում է III/6b որոշման ի կատար ածման ուղղությամբ Հայաստանի դրսևորած առաջընթացը: Մասնավորապես, Կոմիտեն ողջունում է 9-րդ հոդվածի 2-րդ կետի առնչությամբ ապահովված զարգացումները:
2. Ի գիտություն ընդունելով վերոհիշյալ որոշման իրագործման ուղղությամբ Մասնակից պետության կողմից շարունակաբար գործադրվող ջանքերը, Կոմիտեն, այնուամենայնիվ, գտնում է, որ Հայաստանի օրենսդրության և պրակտիկայի մեջ դեռ կան թերություններ, որոնց պատճառով Մասնակից պետությունը սույն գործով չի կատարել Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի 1-ին կետի պահանջը (56-րդ կետ), ինչպես նաև Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 2-րդ, 4-րդ և 9-րդ կետերի պահանջները (համապատասխանաբար 69-րդ, 76-րդ և 78-րդ կետեր):
Բ. Հանձնարարականներ
Առաջնորդվելով Մասնակից պետությունների հանդիպման I/7 որոշման հավելվածի 36 (բ) կետով, ինչպես նաև` հաշվի առնելով սույն գործով Մասնակից պետության համաձայնությունն առ այն, որպեսզի Կոմիտեն իրագործի I/7 որոշման հավելվածի 37 (բ) կետում նշված միջոցառումը, Կոմիտեն խորհուրդ է տալիս Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը` ձեռնարկելու օրենսդրական, կարգավորիչ և վարչական անհրաժեշտ միջոցներ և կատարելու գործնական քայլեր`
ա) Իրականացնել անհրաժեշտ օրենսդրական միջոցառումներ, որոնցով.
(i) Կապահովվի ՇՄԱՓ ընթացակարգի ենթակա գործունեության նվազագույն շեմերի հստակ սահմանումը,
(ii) Հնարավորինս կպարզաբանվի տարբեր ակտերի իրավական նշանակությունը, որպեսզի առավել հստակորեն տարբերակվեն 6-րդ և 7-րդ հոդվածների շրջանակում կայացվող որոշումները,
(iii) Կապահովվի որոշումների կայացման գործընթացում հանրության հնարավորինս վաղ իրազեկումը, երբ բոլոր տարբերակները դեռ հնարավոր են, և կսահմանվեն ողջամիտ ժամկետներ, որոնցում հանրությունը կկարողանա ծանոթանալ նախագծին առնչվող փաստաթղթերին և մեկնաբանություններ ներկայացնել դրանց վերաբերյալ,
(iv) Հնարավորինս հստակորեն կսահմանվեն հանրության մասնակցության ընթացակարգերի կազմակերպման մասով տարբեր սուբյեկտների (պետական մարմիններ, տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, ձեռնարկողներ) պարտականությունները:
բ) Կազմակերպել կոնկրետ ծրագրերի ՇՄԱՓ փաստաթղթերի բնապահպանական փորձաքննության վերջնական եզրակացությունների մասին շահագրգիռ հանրության անհապաղ ծանուցման համակարգ, օրինակ` բնապահպանության նախարարության ինտերնետային կայքի միջոցով:

Armenia failed to comply with a number of articles of the Aarhus Convention
On 23 September 2009, Transparency International Anti-corruption Centre in collaboration with "Ecodar" environmental public organization and Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office (hereinafter the communicant) submitted a communication to the Aarhus Convention Compliance Committee alleging failure by Armenia to comply with its obligations under article 6, paragraphs 2, 4, 8, 9 and 10, and article 9, paragraph 2, of the Convention. The communication concerns the issuance and renewal of licenses to a developer for the exploitation of copper and molybdenum deposits in Teghut, Lori region of Armenia.
The Committee prepared draft findings at its 29th meeting, and in accordance with paragraph 34 of the annex to decision I/7, the draft findings were then forwarded for comments to the Party concerned and to the communicant on 11 October 2010. Both were invited to provide comments by 8 November 2010.
The Committee adopts the findings and recommendations set out in the following paragraphs.
A. Main findings with regard to non-compliance
1. The Committee welcomes the progress demonstrated by Armenia in implementing decision III/6b. Especially, the Committee welcomes the developments with respect to article 9, paragraph 2.
2. While acknowledging the continuous efforts of the Party concerned in implementing the said decision, the Committee finds that there are still shortcomings in Armenian law and practice, and due to these shortcomings in the present case, the Party concerned failed to comply with article 3, paragraph 1, of the Convention (para. 56); and article 6, paragraphs 2, 4 and 9, of the Convention (paras. 70, 77 and 79 respectively).
B. Recommendations
The Committee, pursuant to paragraph 36 (b) of the annex to decision I/7 of the Meeting of the Parties and noting the agreement of the Party concerned that the Committee take the measure referred in paragraph 37 (b) of the annex to decision I/7, recommends to the Government of Armenia to take the necessary legislative, regulatory, and administrative measures and practical arrangements:
a) To undertake necessary legislative measures to ensure that:
(i) thresholds for activities subject to EIA procedure are set in a clear manner;
(ii) to the extent possible, clarify the legal effects of acts, so that there is a clearer distinction between decisions under article 6 and article 7;
(iii) ensure that the public is informed as early as possible in the decision-making procedure, when all options are open and that reasonable time frames are set for the public to consult and comment on project-related documentation;
(iv) define as clearly as possible the responsibilities of different actors (public authorities, local authorities, developer) on organizing of public participation procedures.
b) To arrange the system of prompt notification of the public concerned on final conclusions of environmental expertise of EIA documentation of specific projects, e.g. through the web site of the Ministry of Nature Protection.