Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի իրականացման արդյունավետությունը
Ս.թ. մայիսի 15-ին Ազատություն ռադիոկայանի «Տեսակետների խաչմերուկ» հաղորդման հյուրեր Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը և ՀՀ ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Ռուզաննա Առաքելյանը անդրադարձել են վերջին շրջանում հրապարակված մի քանի զեկույցների, որոնցում գնահատական է տրված Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի իրականացմանը և Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակում գործողությունների ծրագրով (ԵՀՔ ԳԾ) Հայաստանի ստանձնած այլ պարտավորությունների կատարմանը:
Հաղորդումը, որ վարում էր Աննա Իսրայելյան, մասնավորապես անդրադարձել է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ս.թ. մայիսի 12-ին լույս ընծայված Հայաստանի` ԵՀՔ կատարմանը նվիրված և մայիսի 6-ին դարձյալ Բրյուսելում հրապարակված ԹԻ համաշխարհային հակակոռուպցիոն կազմակերպության ԵՄ ԵՀՔ հակակոռուպցիոն մոնիտոնգի շրջանակներում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի հակակոռուպցիոն պարտավորությունների կատարմանը նվիրված զեկույցներին, որտեղ գնահատական է տրվել արդարադատության և քաղծառայության, ինչպես նաև ԳՐԵԿՕ-ի պարտավորությունների կատարման ոլորտում արձանագրված առաջընթացին:
Ամալյա Կոստանյանի կարծիքով մարդու իրավունքների, լրատվամիջոցների անկախության և հավաքների ազատության ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի կամ ավելի լայն` արդյունավետ կառավարման տեսանկյունից նույնիսկ օրենսդրական դաշտում այնքան էլ մեծ առաջընթաց չի արձանագրվել: Անգամ ամենափայլուն հակակոռուպցիոն ծրագրի, օրենքի կամ կարգերի առկայության պարագայում, իրականացումն արդյունավետ չէ: Որոշ քաղաքական ինստիտուտներ, օրինակ, դատավորները կամ դատական համակարգը դեռ շատ մեծ ազդեցության են ենթարկվում, էլ չասած քաղաքացիական ծառայությունը, այսինքն իշխանության տարբեր ճյուղերի անկախությունը բացարձակապես չի ապահովվում: Շահերի բախման հարցը ընդհանրապես կարգավորված չէ Հայաստանում: Առաջընթաց չկա ընտրությունների գծով ևս: Երևանի վերջին ընտրություններին ԹԻՀԿ-ն ականատես է եղել բազմաթիվ անօրինականությունների:
Լուրջ ձեռքբերումների մասինկարող ենք խոսել, եթե հաջորդ ընտրությունները լինեն ավելի թափանցիկ, ընթանան բարոյական մթնոլորտում և լինեն պակաս կեղծված: Արդյունավետ կառավարումն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարը սկսվում են կամ ավարտվում են ընտրությունների ընթացքում:

The effectiveness of fighting corruption in Armenia
On May 15, 2010, the guests of Radio Liberty's "Tesaketneri Khachmeruk" (A Crossroads of Viewpoints) program Amalia Kostanyan, Chairwoman of Transparency International Anti-corruption Center and Ruzanna Arakelyan, MP from "Armenian Revolutionary Federation" Faction and Member of Standing Committee on European Integration, reflected on the recently released progress reports on anti-corruption and other commitments that Armenia undertook within the scope of implementation of European Neighborhood Policy Action Plan (ENP AP).
The participants in the show, hosted by Anna Israyelyan, particularly focused on Implementation of the ENP in 2009 Progress Report Armenia, released by the European Commission on May 12 and ENP: Monitoring Armenia, Azerbaijan and Georgia's Anti-corruption Commitments, launched in Brussels on May 6 by TI - global coalition against corruption, which presented the findings of a monitoring exercise of the countries' delivery on commitments made under the ENP AP, assessing progress made in judiciary and civil service and with regard to the implementation of GRECO recommendations.
In the opinion of Amalia Kostanyan, in the areas of human rights, media freedom or freedom of assembly and anti-corruption or in wider sense, in good governance limited progress was not achieved even in legislation. The implementation is not effective even if we had the best anti-corruption program, laws or orders. Some political institutions, e.g. judges or judiciary are prone to influence, let alone civil service, i.e. the independence of the government branches is not ensured. The issue of conflict of interest is not regulated in Armenia. No progress is achieved in the elections either. TIAC witnessed numerous violations during the latest elections of Yerevan city council.
One could speak of serious achievements if the next elections be held in more transparent, less falsified and moral atmosphere. Good governance and combating corruption starts or ends during elections.