Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները միջազգային կառույցների ուշադրությունն են հրավիրում Արթուր Օսիպյանի կալանավորման և քրեական հետապնդման վրա
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին,
Հայաստանում գործող միջազգային կազմակերպություններին և դիվանագիտական առաքելություններին
29 մայիսի, 2026 թ.
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս, ցանկանում ենք հրատապ Ձեր ուշադրությունը հրավիրել Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիական-քաղաքական ակտիվիստ Արթուր Օսիպյանի կալանավորման և նրա նկատմամբ շարունակվող քրեական հետապնդման վրա։
2026 թ. մայիսի 18-ին Երևան քաղաքի փողոցներում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից իրականացվող նախընտրական քարոզարշավի և քաղաքացիների հետ հանդիպման ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղից (Արցախից) քաղաքացիական-քաղաքական ակտիվիստ Արթուր Օսիպյանը հրապարակայնորեն մոտեցել է վարչապետին, սկսել է կոշտ հարցեր ուղղել և արտահայտել իր կարծիքը իր հայրենիքի կորստի պատճառների վերաբերյալ։ Նա նաև քննադատություն է հնչեցրել այնտեղի տեղական քաղաքական էլիտաների կոռուպցիայի և այլ հարցերի առնչությամբ։ Զրույցն աստիճանաբար երկու կողմերի համար էլ դարձել է խիստ հուզական, ինչին հաջորդել է վարչապետի բարկացած արձագանքը՝ Օսիպյանի հասցեին վիրավորական և նվաստացնող արտահայտություններով։ Միջադեպի տեսագրությունները լայնորեն տարածվել են սոցիալական ցանցերում և հայկական լրատվամիջոցներում։
Բանավեճի և Ն. Փաշինյանի աճող զայրույթի պայմաններում Արթուր Օսիպյանը ոստիկանության կողմից արագ հեռացվել է տարածքից, իսկ ավելի ուշ՝ ձերբակալվել։
Հայաստանի քննչական կոմիտեի պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ Օսիպյանի նկատմամբ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ խուլիգանության, նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտելու և բռնության հրապարակային կոչերի մեղադրանքներով։ Այնուհետև դատարանը որոշում է կայացրել Օսիպյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել նախնական կալանք երկու ամսով՝ միաժամանակ սահմանելով տեսակցությունների և արտաքին աշխարհի հետ հաղորդակցության արգելք։
Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության մի շարք դերակատարներ՝ ընտրությունների դիտորդական, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ոլորտներում վերահսկողական գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններ, հանրային գործիչներ և Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ հրապարակայնորեն մտահոգություն են հայտնել այս գործի վերաբերյալ։ Նրանք դատապարտել են Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ կիրառված քրեական հետապնդումն ու ազատազրկումը՝ դրանք գնահատելով որպես ակնհայտորեն անօրինական, անհիմն և քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորված։ Լուրջ մտահոգություններ են հնչել նաև նախնական կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու առնչությամբ, որը, նշված հայտարարությունների համաձայն, կարծես միտված է Օսիպյանի հրապարակային և քննադատական խոսքն ու քաղաքացիական գործունեությունը սահմանափակելուն և պատժելուն, այլ ոչ թե օրենքով նախատեսված իրավաչափ նպատակներ հետապնդելուն։
Արթուր Օսիպյանը ներկայումս կալանքի մեջ հացադուլ է անում։ Նա հրաժարվել է հանդիպել Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցչի հետ։ Քրեակատարողական հիմնարկներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող խումբը ևս չի կարող այցելել նրան՝ տեսակցությունների արգելքի պատճառով։ Սա իրավիճակը դարձնում է հատկապես հրատապ՝ մարդասիրական և մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից։
Մենք խորապես մտահոգված ենք Արթուր Օսիպյանի առողջական վիճակով։ Միաժամանակ խիստ անհանգստացած ենք այս միջադեպով, որը լուրջ վտանգ է ներկայացնում Հայաստանում ժողովրդավարական ազատությունների, քաղաքական բազմակարծության և խոսքի ազատության համար։
Վերոնշյալի լույսի ներքո կոչ ենք անում Ձեզ հրապարակայնորեն դիմել Հայաստանի կառավարությանը՝ պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել Արթուր Օսիպյանին և լիարժեք երաշխավորել նրա հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները։
Մենք բարձր ենք գնահատում և ակնկալում Ձեր հրատապ ուշադրությունն ու միջամտությունն այս հարցի առնչությամբ։

Civil Society Representatives Draw International Attention to the Detention and Criminal Prosecution of Artur Osipyan
To: Council of Europe Commissioner for Human Rights
International organizations and diplomatic missions in Armenia
29 May, 2026
We, representatives of the undersigned organizations, would like to draw your urgent attention to the detention and ongoing criminal prosecution of Armenian civic-political activist Artur Osipyan in the Republic of Armenia.
On 18 May 2026, during an election campaign and meeting with citizens held by Prime Minister Nikol Pashinyan in streets of Yerevan, a civic-political activist Artur Osipyan from - Nagorno-Karabakh (Artsakh) publicly approached the Prime Minister, started asking hard questions and expressing his opinion on the causes of the loss of his homeland, communicated his criticism on corruption of local political elites there, etc. Gradually the talk became extremely emotional for both sides, which caused the Prime Minister’s outrageous reaction, offensive and abusive language against him. Video recordings of the incident circulated widely on social media and Armenian media outlets.
Amidst the verbal confrontation and the growing anger of N.Pashinyan Artur Osipyan was quickly removed by the police and later arrested. According to the official statement of the Investigative Committee of Armenia, criminal proceedings were initiated against Osipyan on charges reportedly including hooliganism, obstruction of election campaign and public calls for violence. Subsequently, the court ordered Osipyan’s two-month pre-trial detention, imposing a ban on visits and communication with the external world.
A number of Armenian civic actors, election observation, human rights and democracy watchdog organizations, public figures and representatives of Nagorno-Karabakh civil society have publicly expressed their concern regarding the case and publicly condemned the criminal prosecution and deprivation of liberty imposed on Artur Osipyan as apparently unlawful, unfounded and politically motivated. Serious concerns have also been raised regarding the use of pre-trial detention as a preventive measure, which, according to public statements by civil society representatives, appears aimed at restricting and punishing Osipyan’s public and critical speech and civic activity rather than pursuing legitimate aims prescribed by law.
Artur Osipyan is currently on hunger strike while in detention. He refused to meet the Ombudman’s representative. And the prison monitoring group cannot visit him due to the ban of visits. This makes the situation especially urgent from a humanitarian and human rights perspective.
We are deeply concerned with Artur Osipyan’s health. Also, we are much alarmed with the incident that poses a serious risk to democratic freedoms, political pluralism and freedom of expression in Armenia.
In light of the above, we respectfully urge You to publicly call on the Armenian government to immediately release Artur Osipyan and fully guarantee his fundamental rights and freedoms.