Իրավապաշտպան կազմակերպությունները բաց նամակով դիմել են Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին և Անտոնիու Կոշտային
Հայաստանյան շուրջ 3 տասնյակ իրավապաշտպան կազմակերպություններ ապրիլի 30-ին բաց նամակով դիմել են Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտային։
Բաց նամակը ներկայացնում ենք ստորև․
«Հարգելի՛ տիկին ֆոն դեր Լայեն,
Հարգելի՛ պարոն Կոշտա,
Հայաստանն առաջիկայում հյուրընկալելու է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը և Հայաստան-Եվրամիություն գագաթնաժողովը: Այս միջոցառումների շրջանակում Ձեր առաջիկա այցը մեր երկիր ողջունելի է: Վստահ ենք, որ այս միջոցառումներն ավելի կամրապնդեն Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունները և իսկապես կնպաստեն Հայաստանում և տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության, բարգավաճման ապահովման ուղղությամբ առաջընթացին:
Այս նամակով մենք՝ ներքոստորագրյալ իրավապաշտպան կազմակերպություններս, Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում կարևոր մարդասիրական խնդրի՝ Բաքվում դեռևս պահվող հայ գերիների ազատ արձակման վրա: Չնայած հայ գերիներին անհապաղ ու անվերապահ ազատ արձակելու մասին միջազգային տարբեր կառույցների, այդ թվում՝ 2025թ. մարտի 12-ին Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևում արտացոլված պահանջին, Ադրբեջանը շարունակումէ ապօրինի կերպով պահել 19 հայ գերիների և տառապանքներ պատճառել նրանց ընտանիքներին:
Դուք այսօր ղեկավարում եք մի կառույց, որի համար մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, մարդասիրական հարցերն անկյունաքարային նշանակություն ունեն: Ու հենց այս կարևոր արժեքների պահպանումը, իրավունքների նկատմամբ հարգանքն է այն հիմքը, որը թույլ է տալիս կայուն խաղաղություն հաստատել:
Մենք գնահատում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին ուղղված Եվրամիության ջանքերը և ակնկալում ենք Ձեր ակտիվ աջակցությունը հայ գերիների անհապաղ վերադարձը հնարավոր դարձնելու հարցում: Զինված հակամարտության համատեքստում ազատազրկված բոլոր հայերի ազատ արձակումն ու հայրենադարձումն առաջնային նշանակություն ունի խաղաղության գործընթացի համար, և վստահության կառուցմանկարևորագույն միջոց է:
Նման աջակցությունը դառնում է ավելի հրատապ՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի պաշտոնյաների խորապես անհանգստացնող հայտարարությունները, որոնք ցույց են տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաներին վերադարձնելու մտադրություն նրանք չունեն: Արդար դատաքննության սկզբունքների լիակատար խախտման պայմաններում կայացվել են դատավճիռներ, որոնք մինչ օրս անգամ չեն տրամադրվել կալանավորվածներին և նրանց անկախ փաստաբաններին, ինչը փաստացի խոչընդոտում է նրանց իրավունքը՝ դիմելու միջազգային ատյաններին։ Իսկ Ադրբեջանի կառավարության պահանջով երկրում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեության դադարեցումը հայ գերիներին զրկել է միջազգային մարդասիրական որևէ մեխանիզմից:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ իրավապաշտպան կազմակեպություններս, համոզված ենք, որ Եվրամիությունը կարող է վճռորոշ դեր ունենալ Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման հարցում: Ակնհայտ է, որ Հայաստանի հանրության համար Ադրբեջանի խաղաղության խոստումներն արժանահավատ չեն կարող հնչել, քանի դեռ այնտեղ պահվում ու տառապանքների են ենթարկվում հայեր:
Ուստի դիմում ենք Ձեզ և եվրոպական բոլոր երկրների առաջնորդներին՝ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ազատազրկված հայ գերիները հնարավորինս շուտ ազատ արձակվեն և վերամիավորվեն իրենց ընտանիքների հետ: Մենք խորապես հավատում ենք, որ Եվրոպական միությունը կարող է իրականում աջակցել այս հրատապ մարդասիրական խնդրի լուծմանը և վերջ դնել բազմաթիվ հայ ընտանիքների տառապանքներին»։

Three dozen Armenian human rights organizations have jointly sent an open letter to the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, and the President of the European Council, António Costa.
The full text of the open letter is provided below.
Dear Ms. von der Leyen, Dear Mr. Costa,
Armenia will soon host the 8th Summit of the European Political Community and the Armenia–European Union Summit. In this context, we warmly welcome your upcoming visit to our country. We are confident that these events will further strengthen Armenia–European Union relations and make a meaningful contribution to advancing peace, security, and prosperity in Armenia and the wider region.
Through this letter, we, the undersigned human rights and civil society organizations, wish to draw your attention to a pressing humanitarian issue: the release of Armenian detainees still held in Baku. Despite calls from various international bodies for their immediate and unconditional release, including the demand set out in the resolution adopted by the European Parliament on March 12, 2025, Azerbaijan continues to unlawfully detain 19 Armenian prisoners, prolonging the suffering of their families.
Today, you lead institutions for which the protection of human rights and humanitarian principles is of fundamental importance. It is precisely the safeguarding of these core values and respect for rights that form the foundation for achieving lasting peace.
We appreciate the European Union’s efforts to advance the peace process between Armenia and Azerbaijan and look to your active support in facilitating the return of Armenian detainees without delay. The release and repatriation of all Armenians deprived of liberty in the context of the armed conflict is essential to the peace process and constitutes a vital confidence-building measure.
Such support is all the more urgent in light of deeply concerning statements by Azerbaijani officials indicating no intention to return former officials of Nagorno-Karabakh. In the context of serious violations of fair trial standards, verdicts have been issued without being provided to the detainees and independent lawyers effectively obstructing their right to appeal to international bodies. Furthermore, the suspension of the activities of the International Committee of the Red Cross in the country has deprived Armenian detainees of access to any international humanitarian mechanism.
We, the undersigned human rights organizations, are convinced that the European Union can play a pivotal role in securing the release of Armenian detainees held in Baku. It is evident that for the Armenian public, Azerbaijan’s promises of peace cannot be perceived as credible while it continues to hold Armenians captive and subject them to suffering.
We therefore respectfully appeal to you and to the leaders of all European countries to take steps to ensure that the Armenian prisoners are released and reunited with their families as soon as possible. We firmly believe that the European Union can truly help resolve this pressing humanitarian issue and put an end to the suffering of many Armenian families.