Քաղաքացիական վերահսկողություն զինված ուժերի նկատմամբ
Ս.թ. մարտի 22-ից 26-ը Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը և իրավաբանի օգնական Սարգիս Լալայանը Վանաձորում մասնակցել են «Քաղաքացիական վերահսկողություն զինված ուժերի նկատմամբ» ռազմական բյուջեի մոնիտորնգի դասընթացին: Դասընթացը կազմակերպել էր Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը: Ոլորտի պատասխանատու փորձագետների բանախոսություններն ուղեկցվում էին գործնական աշխատանքով և դերախաղերով:
Դասընթացի ընթացքում քննության են առնվել զինված ուժերի նկատմամբ քաղաքացիական և ժողովրդավարական վերահսկողության հայեցակարգը, բնագավառները, դրանցում կիրառվող մեթոդներն ու գործիքները, ծրագրային պաշտպանության ռեսուրսների կառավարումը, պաշտպանության բնագավառում բյուջետավորման գործընթացը, պաշտպանության բյուջեի ծախսերի հաշվարկումն ու գնահատումը, պաշտպանական գործողությունների և բյուջեի հաշվետվողականությունը և թափանցիկությունը, զինված ուժերի ծախսերի աուդիտը և այլն: Դասընթացի ավարտին մասնակիցներին շնորհվել են վկայականներ:

Civil control over armed forces
Varuzhan Hoktanyan, Executive Director and Sargis Lalayan, Legal Assistant of Transparency International Anti-corruption Center participated in "Civil Control over Armed Forces" training on military budget monitoring, conducted in Vanadzor from March 22 to 26, 2010. The training was organized by Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office. Presentations by experts in the field were accompanied with practical sessions and role-playing exercises.
Among the subjects the training course addressed were the concept for and the subject, methods and instruments applied within the areas of civil control and democratic oversight over the armed forces, program-based defense resource management, defense programs development, defense budget cost calculation and evaluation, accountability and transparency of defense activities and defense budgets, auditing the expense of the armed forces, etc. Upon completion of the training course, the trainees were issued certificates.