2026 թվականի մարտի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, ՀՀ ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի թեկնածությունն առաջադրվել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր պաշտոնում։ Նույն օրը Վլադիմիր Վարդանյանը հայտարարել է, որ դադարեցրել է իր անդամակցությունը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, իսկ մարտի 19-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել ԱԺ նախագահին:
Սահմանադրական դատարանի դատավորի՝ կուսակցական լինելու և քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու արգելքը՝ ուղղակիորեն նախատեսված է «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 4-րդ հոդվածի 5-րդ կետով, ինչպես նաև բխում է նույն օրենքի 12-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և ՀՀ Սահմանադրության 164-րդ հոդվածի 9-րդ կետերից։ Թեև նշված իրավադրույթները տառացի մեկնաբանման շրջանակում ժամանակի մեջ տարածվում են Սահմանադրական դատարանի դատավոր ընտրվելուն հաջորդող ժամանակահատվածին, դրանք ակնհայտորեն նպատակ են հետապնդում առաջին հերթին բացառելու սահմանադրական դատարանի դատավորի փոխկապակցվածությունը քաղաքական ուժերի հետ՝ ապահովագրելով դրա արդյունքում առաջացող դատարանի անկախության և անաչառության հետ կապված ռիսկերը։
Վերոգրյալի համատեքստում, թեև Վլադիմիր Վարդանյանը վայր է դրել մանդատն ու դադարեցրել իր անդամակցությունը խորհրդարանական մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժին, այնուամենայնիվ նրա՝ ավելի քան յոթ տարի քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու և կուսակցական լինելու հանգամանքը, առերևույթ կասկած է հարուցում նրա, որպես Սահմանադրական դատարանի դատավոր, անաչառ պաշտոնավարման հնարավորության վերաբերյալ։ Ավելին՝ անաչառ դիտորդի տեսանկյունից նման քաղաքական փոխկապակցվածության հանգամանքն ինքնին բացառում է նշված ռիսկերի կառավարման հնարավորությունը։
Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ նույնօրինակ իրավիճակ է ստեղծվել նաև տարիներ առաջ՝ 2018թ․ Հրայր Թովմասյանի՝ Սահմանադրական դատարանի դատավոր, այնուհետև՝ նախագահ ընտրվելու գործընթացի հետ, որտեղ նույն քաղաքական անթաքույց փոխկապակցվածության հանգամանքը հիմք էր ծառայել այդ թվում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համար, ով այդ ժամանակ ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր էր, այդ նշանակումը որակել որպես Ս․Սարգսյանի կողմից «գործուղում» Սահմանդրական դատարան[1]։
Ստորագրող քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները գտնում են, որ կուսակցական և խորհրդարանական խմբակցության երկարաժամկետ անդամակցության, հատկապես այդ ընթացքում ակտիվ կեցվածքով հանդես գալու, ակտիվ քաղաքական գործունեություն ծավալելու և խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահության պայմաններում մանդատը վայր դնելը կամ կուսակցության անդամակցության դադարեցումը ողջամտորեն չեն կարող երաշխավորել քաղաքական և կուսակցական կապերի ընդհատումն ու քաղաքական ազդեցությունները, այդ թվում՝ գաղափարական իմաստով փոխկապակցվածությունը համապատասխան քաղաքական ուժի հետ, ինչը խիստ բնական երևույթ է։
Եթե նույնիսկ պայմանականորեն որևէ կերպ ապահովագրված համարենք սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուի կուսակցական/քաղաքական կապեր/կախվածություն պահպանելու ռիսկը մանդատը վայր դնելու հիմքով (ինչն ինքնին ողջամիտ չենք համարում), այնուամենայնիվ ակնհայտ է, որ այդ գործողությունները a priori չեն կարող ապահովագրել թեկնածուի գաղափարական փոխկապակցվածությունը տվյալ քաղաքական ուժի հետ։ Նշվածն ինքնին բավարար է թեկնածուի՝ սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում նշանակվելու պարագայում կասկածի տակ դնելու նրա պաշտոնավարման անկախությունն ու անաչառությունը։
Հիմք ընդունելով նշվածը՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովին կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ Վլադիմիր Վարդանյանի, որպես ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածությանը կողմ քվեարկելուց։

On the Nomination of Vladimir Vardanyan for the Position of Judge of the Constitutional Court of the Republic of Armenia
On 13 March 2026, by decree of the President of the Republic of Armenia, the candidacy of Vladimir Vardanyan—member of the ruling Civic Contract party and Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly—was nominated for the vacant position of Judge of the Constitutional Court of the Republic of Armenia. On the same day, Vladimir Vardanyan announced the termination of his membership in the Civic Contract party, and on 19 March he submitted his resignation to the President of the National Assembly.
The prohibition on a Constitutional Court judge being affiliated with a political party or engaging in political activity is directly stipulated in Article 4(5) of the Constitutional Law of the Republic of Armenia On the Constitutional Court, and also follows from Article 12(2)(2) of the same law and Article 164(9) of the Constitution of the Republic of Armenia. Although, under a literal interpretation, these provisions apply to the period following election as a Constitutional Court judge, their evident purpose is, first and foremost, to exclude any linkage between a Constitutional Court judge and political forces, thereby safeguarding against risks to the Court’s independence and impartiality arising from such connections.
In this context, although Vladimir Vardanyan has relinquished his parliamentary mandate and terminated his membership in the ruling political party, the fact that he has been engaged in political activity and party membership for more than seven years raises, at least prima facie, doubts regarding his ability to serve impartially as a Constitutional Court judge. Moreover, from the perspective of an objective observer, such political affiliation in itself precludes the effective management of the aforementioned risks.
We deem it necessary to recall that a similar situation arose in 2018 during the process of appointing Hrayr Tovmasyan as a judge, and subsequently as Chair, of the Constitutional Court. In that case, the same overt political affiliation served as grounds, inter alia, for then-opposition MP Nikol Pashinyan to characterise the appointment as a “secondment” by Serzh Sargsyan to the Constitutional Court.
We, the undersigned civil society organisations, consider that long-term membership in a political party and parliamentary faction—especially when accompanied by active political engagement, public positioning, and leadership of a standing parliamentary committee—cannot reasonably be neutralised by merely relinquishing a mandate or terminating party membership. Such steps cannot guarantee the severance of political and party ties or eliminate political influence, including ideological alignment with the respective political force, which is a natural phenomenon.
Even if one were to assume, conditionally, that the risk of maintaining party and/or political ties or dependencies could somehow be mitigated by relinquishing the mandate (which we do not consider reasonable), it is nonetheless evident that such actions cannot a priori eliminate the candidate’s ideological alignment with the given political force. This alone is sufficient to cast doubt on the independence and impartiality of the candidate, should he be appointed as a Constitutional Court judge.
Based on the above, we call on the National Assembly of Armenia to refrain from voting in favour of Vladimir Vardanyan’s candidacy for the position of Judge of the Constitutional Court.