Քաղհասարակությունը դիմել է ՎԶԵԲ-ին՝ կոչ անելով հայաստանյան բանկերին ներկայացնել Ամուլսարի ծրագրից դուրս գալու իր պատճառները
Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները սույն թվականի հուլիսի 15-ին համատեղ հայտարարությամբ դիմել են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Գեորգի Ախալկացիին՝ կոչ անելով ներկայացնել Ամուլսարի ծրագրց դուրս գալու պատճառները։ Հայտարարության մեջ նշված է․
«2009 թվականի սկզբին ՎԶԵԲ-ը ներդրեց 13 միլիոն եվրո` որպես բաժնետիրական ֆինանսավորում՝ աջակցելու Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման զարգացմանը Հայաստանում՝ հետևյալ ձևակերպմամբ. «Որպես նախագծի մաս՝ միջոցներն օգտագործվել բնապահպանական և սոցիալական մեղմման միջոցառումների ֆինանսավորման համար»: 11.4 միլիոն կանադական դոլարն օգտագործվեց որպես ընկերության կապիտալի ավելացման մաս՝ բաժնետոմսեր ձեռք բերելու նպատակով։
Շինարարությունը սկսվեց 2017 թվականին, ինչը բացասական ազդեցություն թողեց տեղի համայնքների, երկու գետերի ջրավազանների, գյուղատնտեսության, կենսաբազմազանության, Ջերմուկ առողջարանի և նրա ծառայությունների վրա։ 2020 թվականին ՎԶԵԲ-ը որոշում կայացրեց դուրս գալ նախագծից։ Այդ պահից ի վեր նախագիծն իրականացնող «Լիդիան Ինթերնեյշնլ» ընկերությունը (այնուհետև՝ «Լիդիան Արմենիա») փորձեց ներգրավել միջազգային ներդրումներ, սակայն չի կարողացավ՝ հաշվի առնելով բարձր ռիսկերը և հասարակական ուժեղ դիմադրությունը։
2025թ․ ՀՀ կառավարությունը հաստատեց պետական երաշխիք՝ հինգ հայկական բանկերից ստացվելիք 150 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկի համար, որը նախատեսված է Ամուլսարի ծրագրի շարունակական զարգացման համար։ Հայկական ՀԿ-ները դատական հայց են ներկայացրել ՀՀ կառավարության դեմ՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել այդ որոշումը, և ներկայում դատական գործընթացը շարունակվում է։ Այս հինգ բանկերից չորսը՝ Արդշինբանկը, Էվոկաբանկը, Ինեկոբանկը և ԱԿԲԱ բանկը ՎԶԵԲ-ի գործընկերներն են և երկարամյա համագործակիցներ «կանաչ» ներդրումների ոլորտում։ Թեև որոշ բանկեր ոչ պաշտոնապես հերքել են Ամուլսարի ծրագրին մասնակցությունը, ՀՀ կառավարության որոշումը մնում է անփոփոխ։ Ավելին, Լոնդոնում կայացած ՎԶԵԲ-ի տարեկան ժողովի ժամանակ բանկը հայտարարեց մի շարք նոր համաձայնագրերի ստորագրման մասին հայկական բանկերի հետ, ներառյալ Ինեկոբանկը, Էվոկաբանկը, Ամերիաբանկը և Կոնվերս Բանկը։
Հաշվի առնելով վերը նշվածը՝ մենք կոչ ենք անում ՎԶԵԲ-ին ներգրավվել հայաստանյան բանկերի հետ երկխոսության մեջ և ներկայացնել Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ իր փորձը, այդ թվում՝ ծրագրից դուրս գալու պատճառները և էական բնապահպանական ու սոցիալական ռիսկերը։
Մենք կոչ ենք անում ՎԶԵԲ-ին ապահովել, որ իր ֆինանսավորումը հայաստանյան բանկերին՝ լինի դա ուղղակի, թե անուղղակի՝ ֆինանսական միջնորդների կամ բաժնետիրական ներդրումների միջոցով, չօգտագործվի Ամուլսարի հանքի աջակցման համար՝ առավել ևս հաշվի առնելով համայնքների կողմից ներկայացված ընթացիկ բողոքը ՎԶԵԲ-ի Ծրագրի հաշվետվողականության անկախ մեխանիզմին (IPAM)»։

Civil Society Appeals to EBRD, Urges Armenian Banks to Disclose Reasons for Exiting Amulsar Project
On July 15, 2025, Armenian civil society organizations issued a joint statement addressed to Georgi Akhalkatsi, Head of the Yerevan Resident Office of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), calling on the bank to disclose its reasons for withdrawing from the Amulsar gold mine project. The statement reads:
“In early 2009, the EBRD invested €13 million in equity financing to support the development of the Amulsar gold mine project in Armenia, stating that ‘as part of the project, the proceeds were used to fund environmental and social mitigation measures.’ $11.4 million CAD was used to acquire company shares as part of a capital increase.
The construction launched in 2017 and caused adverse impacts on local communities, two river basins, agriculture, biodiversity, the Jermuk health resort, and its services. In 2020, the EBRD decided to exit the project. Since then, the project operator, Lydian International (later Lydian Armenia), has attempted to attract international investment but failed due to high environmental and social risks and strong public resistance.
In 2025, the Government of Armenia approved a state guarantee for a $150 million loan from five Armenian banks to continue developing the Amulsar project. Armenian NGOs have filed a lawsuit against the government seeking to annul this decision, and the legal proceedings are in progress. Four of these banks—Ardshinbank, Evocabank, Inecobank, and ACBA Bank—are longstanding EBRD partners in the field of 'green' investments. While some banks have informally denied participation in the Amulsar project, the government’s decision remains in effect. Moreover, at its annual meeting in London, the EBRD announced several new agreements with Armenian banks, including Inecobank, Evocabank, Ameriabank, and Converse Bank.
In light of the above, we urge the EBRD to engage in dialogue with its Armenian banking partners and to disclose its experience with the Amulsar project, including the reasons for its withdrawal and the significant environmental and social risks involved.
We call on the EBRD to ensure that its financing to Armenian banks-whether directly or indirectly, through financial intermediaries or equity investments-is not used to support the Amulsar mine, especially given the ongoing complaint submitted to the EBRD’s Independent Project Accountability Mechanism (IPAM) by affected communities.”
This statement has been joined by:
“Forests of Armenia” NGO
“Green Armenia” Environmental NGO
“Center for Community Mobilization and Support” NGO
Anahit Simonyan (Member of the Multi-Stakeholder Group of the Armenian Extractive Industries Transparency Initiative)