Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան նվիրված ԹԻՀԿ-ի հայտարարությունը
Այսօր դեկտեմբերի 9-ն է` ՄԱԿ-ի կողմից հռչակված կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրը: Հայաստանը դիմավորում է այդ օրը ս.թ. նոյեմբերի 17-ին հրապարակված` Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ միջազգային հակակոռուպցիոն շարժման կոռուպցիայի ընկալման համաթվի անկմամբ, 180 երկրների շարքում մնալով պետությունների այն խմբում, որտեղ տիրում է համատարած կոռուպցիա: 2003-ից ի վեր մեր երկիրը ձեռներեցների ու փորձագետների կողմից ընկալվում է որպես մի երկիր, որում չի արձանագրվում և ոչ մի առաջընթաց կոռուպցիայի դեմ պայքարում:
2009թ. հունիսին հրապարակվել են նաև Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-ի մեկ այլ ուսումնասիրության` Կոռուպցիայի համաշխարհային բարոմետրի տվյալները: Դրանց համաձայն, հարցմանը մասնակցած Հայաստանի քաղաքացիների 43%-ը նախորդ 12 ամիսների ընթացքում կաշառք է տվել, իսկ 48%-ն էլ անարդյունավետ է համարել կոռուպցիայի դեմ իշխանությունների պայքարը, չնայած երկրում իրականացվող հակակոռուպցիոն նախաձեռնությունների:

Today is December 9, International Anti-corruption Day as designated by the United Nations General Assembly. This year Armenia's Transparency International (TI) Corruption Perceptions Index score for 2009 dropped, and the country remained in the group of states with rampant corruption among the 180 surveyed countries. Armenia, as perceived by business people and international analysts, is a state where no progress has been made to reduce the level of corruption since 2003.
In June 2009, TI released another research product - Global Corruption Barometer - which revealed that 43% of the Armenians surveyed reported having paid a bribe in the previous 12 months. According to the same source, 48% of respondents assessed the government's actions in tackling corruption "ineffective" despite its anti-corruption initiatives.