ՔՀԿ-ները դատապարտում են ԶՊՄԿ-ի կողմից իր նախկին աշխատակիցների դեմ դատական ճնշումները
Մենք` քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները, հայտնում ենք մեր խորը մտահոգությունը Հայաստանում SLAPP (strategic lawsuit against public participation – SLAPP / ռազմավարական հայցեր ընդդեմ հանրային մասնակցության- ՌՀԸՀՄ) գործընթացների շարունակական զարգացմամբ, որը գնալով ձեռք է բերում ավելի վտանգավոր դրսևորումներ՝ ՀՀ-ում վտանգելով ժողովրդավարությունը և մարդկանց սահմանադրական իրավունքները։
2025 թվականի հունվարի 31-ից մինչև փետրվարի 10-ը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ ՓԲԸ /ԶՊՄԿ/ աշխատակիցների կողմից իրականացված սոցիալական բնույթի գործադուլը ուղեկցվել է մասնակիցներից 8-ի աշխատանքից հեռացմամբ։
Կոմբինատի և գործադուլավորների միջև որոշակի բանակցություններից հետո գործադուլը դադարեցվեց, սակայն աշխատանքից հեռացված աշխատակիցները ոչ միայն չվերականգնվեցին աշխատանքում, այլև 2025 թվականի մայիսին ԶՊՄԿ-ն հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան ընդդեմ 2025թ․հունվարի 31-ից փետրվարի 11-ը գործադուլին մասնակցած և այդ պատճառով աշխատանքից ազատված 8 քաղաքացիների՝ նրանցից պահանջելով 4 758 480 000 (չորս միլիարդ յոթ հարյուր հիսունութ միլիոն չորս հարյուր ութսուն հազար) ՀՀ դրամի չափով իբր ընկերությանը պատճառված վնասների փոխհատուցում։
Դատարանի կողմից բավարարվել է ԶՊՄԿ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու միջնորդությունը և 2025 թվականի մայիսի 20-ին արգելանք է դրվել այդ քաղաքացիների գույքի վրա։
Կարևոր ենք համարում ընդգծել, որ այդ 8 շարքային քաղաքացիներից այդչափ գումար պահանջելը (յուրանքանչյուրին բաժին է հասնում մոտ 594.810.000 ՀՀ դրամ) մենք համարում ենք այդ քաղաքացիների կենսունակությունը ոչնչացնելու միտում։ Նման հայցադիմումներն ունակ են ունենալ բացասական հետևանքներ և զսպող և լռեցնող մեխանիզմ հանդիսանալ (chilling effect) հասարակության և մասնավորապես աշխատողների համար, որպեսզի չբարձրաձայնվեն իրավունքների խախտումների ու աշխատանքային հարաբերություններում առաջացող խնդիրների մասին։
Գործադուլի իրավունքը կարևոր իրավունքներից է բոլոր քաղաքակիրթ և ժողովրդավար երկրներում։ Ավելին՝ այն կանգնած է սոցիալական արդարության և ժողովրդավարության ակունքներում։ Գործադուլները, որպես այդպիսին, ավելի հաճախ տեղի են ունենում այն պարագայում, որտեղ բավարար կայացած չէ երկխոսության մշակույթը գործատու-աշխատավոր տիրույթում, իսկ ինքնաբուխ գործադուլները՝ երբ արհմիությունները բավարար անկախ չեն։
Այս ամենը էլ ավելի մտահոգիչ է, երբ ՀՀ Կառավարությունը հանդիսանում է հայցը ներկայացրած ընկերության համասեփականատեր։
SLAPP-ը կիրառվում է հատկապես բռնապետական կառավարում ունեցող պետություններում և դատապարտվում է ժողովրդավարական պետությունների, միջազգային ժողովրդավարական ինստիտուտների, իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից: Եվրոպական միությունը և Եվրոպայի Խորհուրդն ունեն ընդունված դիրեկտիվներ և առաջարկություններ և հորդորում են գործընկեր և անդամ պետություններին մշակել SLAPP գործընթացներին դիմակայելու օրենսդրություն, ինչը Հայաստանի Հանրապետության պարագայում, ինչպես տեսնում ենք, հրամայական է և հրատապ (ԵՄ դիրեկտիվներ, ԵԽ ռեկոմենդացիաներ)։
Հայաստանի Հանրապետությունում SLAPP գործընթացների շարունակական զարգացումը չի տեղավորվում Հայաստան-ԵՄ համափարփակ և ընդլայված գործընկերության մասին համաձայնագրի տրամաբանության մեջ և խոչընդոտ է ՀՀ-ի՝ Եվրոմիության հետ արդեն օրենքի մակարդակով ամրագրված մերձեցման և ինտեգրման ձգտումներին։
Մենք՝ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները, հայտարարում ենք, որ ներկայացված իրավիճակը վտանգ է ներկայացնում ՀՀ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար, և պահանջում ենք ՀՀ կառավարությունից՝ որպես ԶՊՄԿ համասեփականատեր՝
- Ապահովել, որ կոմբինատի աշխատողների նկատմամբ ներկայացված հայցադիմումը հետ վերցվի։
- Լիարժեք լուծում տալ ԶՊՄԿ գործադուլի մասնակիցների կողմից բարձրաձայնված հարցերին և այդ մասին ներկայացնել հանրային հաշվետվություն:
- Վերականգնել աշխատանքից ազատված քաղաքացիներին իրենց նախկին հաստիքներում։
- Աշխատանքներ ձեռնարկել ՀՀ-ում SLAPP գործընթացներից քաղաքացիներին պաշտպանելու օրենսդրության մշակման և ներդրման համար։

We, the civil society organizations, express our deep concern about the continuous development of SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation) processes in Armenia, which is increasingly taking on more dangerous manifestations, endangering democracy and people's constitutional rights in the Republic of Armenia.
From January 31 to February 10, 2025, a social strike carried out by employees of Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC (ZCMC) was accompanied by the dismissal of 8 participants from their jobs.
After certain negotiations between the combine and the strikers, the strike was terminated, however, the dismissed employees were not only not reinstated to work, but in May 2025, ZCMC filed a lawsuit with the Court of General Jurisdiction of First Instance of Syunik Region of the Republic of Armenia against 8 citizens who participated in the strike from January 31 to February 11, 2025, and were dismissed from work for that reason, demanding compensation for damages allegedly caused to the company in the amount of 4,758,480,000 (four billion seven hundred fifty-eight million four hundred eighty thousand) Armenian drams.
The court satisfied ZCMC's motion to apply interim measures for securing the claim, and on May 20, 2025, a ban was placed on the property of these citizens.
We consider it important to emphasize that demanding such an amount from these 8 ordinary citizens (approximately 594,810,000 Armenian drams per each person) we consider as an intention to destroy the viability of these citizens. Such lawsuits are capable of having negative consequences and serving as a deterrent and silencing mechanism (chilling effect) for society and particularly for workers, so that they do not speak out about violations of rights and problems arising in labor relations.
The right to strike is one of the important rights in all civilized and democratic countries. Moreover, it stands at the foundations of social justice and democracy. Strikes, as such, occur more often in cases where a sufficient culture of dialogue has not been established in the employer-employee sphere, while spontaneous strikes occur when unions are not sufficiently independent.
All this is even more concerning when the Government of the Republic of Armenia is the co-owner of the company that filed the lawsuit.
SLAPP is applied particularly in states with authoritarian governance and is condemned by democratic states, international democratic institutions, and human rights organizations. The European Union and the Council of Europe have adopted directives and recommendations and urge partner and member states to develop legislation to counteract SLAPP processes, which in the case of the Republic of Armenia, as we see, is imperative and urgent (EU directives, CoE recommendations).
The continuous development of SLAPP processes in the Republic of Armenia does not fit into the logic of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and is an obstacle to Armenia's aspirations for rapprochement and integration with the European Union, which are already legally enshrined.
We, the civil society organizations, declare that the presented situation poses a threat to democracy and human rights protection in the Republic of Armenia, and we demand from the Government of the Republic of Armenia, as co-owner of ZCMC:
- Ensure that the lawsuit filed against the combine's employees is withdrawn.
- Provide a comprehensive solution to the issues raised by ZCMC strike participants and present a public report on this matter.
- Reinstate the dismissed citizens to their former positions.
- Undertake work to develop and implement legislation to protect citizens from SLAPP processes in the Republic of Armenia.