ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության գնահատման արդյունքների ներկայացում
Օրեր առաջ հանրությանը ներկայացրինք մեր վերջին զեկույցը, որը գնահատում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեությունը։
Ուսումնասիրությունը չի սահմանափակվել միայն թվերով ու փաստերով․ այն բացահայտում է, թե որքանով է կոմիտեն իրականում անկախ, ռեսուրսներով ապահովված, պատասխանատու ու արդյունավետ իր գործում։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեությունը գնահատվել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի կողմից մշակված հակակոռուպցիոն մարմինների գնահատման մեթոդաբանության հիման վրա՝ վեց հիմնական ուղղությամբ։ Դրանք են՝
- կառույցի անկախությունն ու կարգավիճակը,
- ֆինանսական և մարդկային ռեսուրսներով ապահովվածությունը,
- հաշվետվողականությունն ու ներքին բարեվարքությունը,
- կոռուպցիոն հանցագործությունների հայտնաբերումն, քննությունն ու հետապնդումը,
- հակակոռուպցիոն կրթությունն ու իրազեկումը,
- համագործակցությունն ու արտաքին հարաբերությունները։
Մեթոդաբանությունը հնարավորություն է տվել գնահատել կոմիտեի գործունեությունը նաև Ջակարտայի սկզբունքներին համապատասխանության տեսանկյունից, ինչպես նաև վերլուծել արտաքին և ներքին գործոնների ազդեցությունը։
ԹԻՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ, զեկույցի հեղինակ Անուշ Հակոբյանը նշել է, որ արձանագրված մի շարք դիտողություններ մտահոգիչ են։ Թեև կոմիտեի անկախությունն ու կարգավիճակը գնահատվել է միջինից բարձր, արտաքին ազդեցությունների վտանգը շարունակում է մնալ իրական:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մուշեղ Բաբայանն իր ելույթում վստահեցրեց, որ թիմն արդեն ծանոթ է զեկույցի բովանդակությանը և առաջարկությունները ընդունվել են ի գիտություն և արդեն աշխատում են թերությունների ուղղման վրա։
Զեկույցում ցածր միավորներ են տրվել հատկապես կոմիտեի հաշվետվողականության, ներքին բարեվարքության, ինչպես նաև կանխարգելիչ, կրթական և իրազեկող գործառույթների մասով։
Ուսումնասիրությունն իրականացվել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) կողմից՝ Շվեդիայի կառավարության աջակցությամբ։

Presentation of the Assessment Results of the RA Anti-Corruption Committee’s Activities
A few days ago, TIAC presented its latest report to the public, which evaluates the performance of the RA Anti-Corruption Committee.
The study goes beyond numbers and facts — it reveals how independent, well-resourced, accountable, and effective the Committee truly is in its operations.
The Anti-Corruption Committee’s activities were assessed based on a methodology developed by Transparency International for evaluating anti-corruption bodies, covering six key areas:
- the independence and status of the institution,
- availability of financial and human resources,
- accountability and internal integrity,
- detection, investigation, and prosecution of corruption-related crimes,
- anticorruption education and awareness,
- cooperation and external relations.
The methodology also allowed for an assessment of the Committee’s compliance with the Jakarta Principles, as well as an analysis of internal and external influencing factors.
Anush Hakobyan, TIAC Legal Expert and the author of the report, noted that several of the findings are cause for concern. While the Committee’s independence and status were rated above average, the risk of external influence remains a real issue.
In his speech, the Deputy Head of the Anti-Corruption Committee, Mushegh Babayan, assured that the team is already familiar with the content of the report, the recommendations have been acknowledged, and they are already working to address the identified shortcomings.
The Committee received low scores particularly in the areas of accountability, internal integrity, as well as its preventive, educational, and awareness-raising functions.
The study was conducted by Transparency International Anticorruption Center (TIAC) with the support of the Government of Sweden.