Ճգնաժամից հետո. թափանցիկության հրամայականը
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը մեկնել էր Բեռլին` մասնակցելու Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ անդամների 2009թ.ամենամյա համաժողովին և ԹԻ միջազգային կոնֆերանսին, որ տեղի է ունեցել ս.թ. հոկտեմբերի 16-ից 18-ը: Մինչ այդ` հոկտեմբերի 15-ին, Հոկտանյանը մասնակցել է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային և ԱՊՀ, Մոնղոլիայի և Հարավարևելյան Եվրոպայի ենթատարածաշրջանային համաժողովներին: Գործարար ոլորտի և կոռուպցիայի մասին նրա ելույթը առնչվում էր Թեղուտի խնդրին:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի դաշինքը պատրաստվել էր մանրամասն քննարկումների և ռազմավարության մշակման` համաժողովին նախորդած «Ճգնաժամից հետո. թափանցիկության հրամայականը» կոնֆերանսի ընթացքում` անդրադառնալու համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամին, նրա արմատներին և ձևերին` սերմանելով թափանցիկություն և հաշվետվողականություն որպես նոր ֆինանսական ճարտարապետության անկյունաքար: Կոնֆերանսի ընթացքում քաղաքացիական հասարակության, կառավարության և մասնավոր հատվածի միջև ծավալված երկխոսությունը վերլուծության է ենթարկել ճգնաժամի սոցիալական վնասները և քայլեր առաջադրել կայուն բարեփոխման համար:
Հոկտեմբերի 17-18 տեղի ունեցած ԹԻ անդամների ամենամյա համաժողովը, որը մինչ օրս կայացած հավաքներից ամենամարդաշատն էր, համախմբել էր 100 երկրներից և տարածքներից 90 ազգային մասնաճյուղեր ներկայացնող մոտ 300 առաջատար փորձագետների և շահերի պաշտպաների: Համաժողովի ընթացքում ընդունվել են ԹԻ անմիջական առաջնահերթությունները ներկայացնող երեք հիմնահարցերի` ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի հսկման մեխանիզմների, իրազեկողների պաշտպանության և Գերմանիայի կողմից ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի վավերացման անհրաժեշտության վերաբերյալ բանաձևեր:

Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center was in Berlin to participate in Transparency International's 2009 annual membership meeting (AMM) and TI international conference between October 16 and 18. On October 15, prior to the meeting, Hoktanyan attended Europe and Central Asia Regional Meeting and Sub-Regional Meeting of Commonwealth of Independent States and Mongolia and South East Europe. His presentation covered business and corruption and was related to Teghut case.
The anti-corruption coalition geared up in depth discussions and strategizing with a pre-meeting conference "Beyond the global crisis: The transparency imperative" on October 16 to reflect on the global financial crisis, its roots and ways to instill transparency and accountability as cornerstones of a new financial architecture. The dialogue between civil society, government and the private sector analyzed the social costs of the crisis and determined the steps required for sustainable reform.
Convened from October 17 to 18, the AMM, which was the largest to date, brought together around 300 leading experts and advocates from 90 national chapters of some 100 countries and territories around the world. Resolutions dealing with three issues representing immediate priorities for TI - the UN Convention against corruption review mechanism, the protection of whistleblowers and Germany's need to ratify the UNCAC were adopted during the meeting.
Jeremy Carver (UK) and Sergej Muravjov (Lithuania) were elected to the TI board of directors at the meeting.