Որոշվել են ԵՀՔ մոնիտորինգի մեթոդաբանության հիմքերը
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը ս.թ. հոկտեմբերի 1-ից 2-ը մասնակցել է Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսավորմամբ ընթացող «Եվրոպական հարևանության քաղաքականության իրականացման մոնիտորինգի» ծրագրի շրջանակում կայացած մի շարք խորհրդակցությունների: Միջոցառումը տեղի է ունեցել Բրյուսելում` Հարավային Կովկասի ԹԻ մասնաճյուղերի, ԹԻ Բրյուսելի և ԹԻ Բեռլինի գրասենյակների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Հոկտեմբերի 1-ին նրանք հանդիպել են Եվրոպական հանձնաժողովի և Եվրախորհրդարանի ներկայացուցիչների` մասնավորապես Եվրոպական հանձնաժողովի Արտաքին հարաբերությունների գլխավոր տնօրինության Եվրոպական հարևանության քաղաքականության բաժնի վարիչի տեղակալ Փիթեր Նագիի և ԵՀՔ ոլորտի համակարգման բաժնի քաղաքականության հարցերի համակարգող Ռոնան Մաք Աոնգուսայի, ռեֆերենտներ Սեզարի Բարինսկիի, Աիլի Ռիբուլիսի և Դերեն Դերյայի, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության քաղաքականության հարցերով պատասխանտու Վոյցեխ Վիսոցկիի և Եվրախորհրդարանի անդամ, Եվրամիության Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի պատվիրակության պատասխանատու Եվգենի Կիրիլովի հետ` լուսաբանելու ծրագրի հիմնահարցերը և քննարկելու այդ երկրներից յուրաքանչյուրում տիրող իրավիճակը:
Հաջորդ օրը տեղի ունեցած սեմինարի ընթացքում արծարծվել է ԵՀՔ գործողությունների պլանի մոնիտորինգի մեթոդաբանությունը` ուշադրությունը կենտրոնացնելով դրա հիմքերի վրա:

Deciding on the basics of ENP monitoring methodology
Amalia Kostanyan, Chairwoman of Transparency International Anti-corruption Center participated in a series of consultations held from October 1 to 2, 2009 in the framework of the project "Monitoring of Implementation of European Neighborhood Policy", funded by the Norwegian Ministry of Foreign Affairs. Representatives of TI chapters from the South Caucasus, TI-Brussels and TI-Berlin offices were brought together in Brussels.
On October 1 they met with the representatives of European Commission and European Parliament, specifically Peter Nagy, Deputy Head of Unit and Ronan Mac Aongusa, Policy Coordinator, ENP Sector Coordination Unit of the Directorate-General for the External Relations (DG RELEX) of the European Commission, Desk Officers Cesary Bardzinski, Aili Ribulis and Deren Derya, as well as Wojciech Wysocki, Policy Officer Human Rights and Democratization, DG RELEX and Evgeni Kirilov, Member of the European Parliament, EU Delegation to Armenia, Azerbaijan and Georgia to cover the key issues of the project and discuss the current situation in each of the counties.
The next day ENP Action Plan Monitoring methodology of the project was addressed during the workshop with a focus on its basics.