Հակակոռուպցիոն խոսող պատկերներ Մարմաշենում
ԹԻՀԿ-ի «Խոսող պատկերներ» ենթադրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում, Հակակոռուպցիոն դպրոցի մեր շրջանավերտների կողմից ստեղծված հերթական Street Art է հայտնվել Մարմաշեն համայնքում։
Թվով արդեն 5 որմնանկարները դարձել են յուրօրինակ հարթակ՝ բարձրաձայնելու կոռուպցիայի, անարդարության և հասարակական այլ կարևոր խնդիրների մասին։
Հատկապես ոգևորիչ է, որ որմնանկարները համայնքի բնակիչների մոտ լայն հետաքրքրություն են առաջացրել՝ խթանելով ակտիվ քննարկումներ և բարձրացնելով հասարակական գիտակցությունը՝ վերածվելով ոչ միայն գեղագիտական, այլև կրթական և իրազեկման կարևոր գործիքների։

Anticorruption Talking Images in Marmashen
Within the framework of TIAC's Speaking Images sub-grant program, another Street Art piece created by our Anticorruption School graduates has appeared in the Marmashen community.
This fifth mural has become a unique platform for raising awareness on issues such as corruption, injustice, and other significant social concerns.
It's especially inspiring to see that these murals have sparked widespread interest among community residents, encouraging active discussions and raising public awareness. They have thus transformed into not only aesthetic additions but also powerful tools for education and outreach.
______________________
The project was implemented in collaboration with TIAC and with the support of the Swedish government.