Խտրականության դեմ օրենքի նոր նախագիծը ներկայացվել է հանրային քննարկման
«Իրավահավասարության ապահովման և խտրականությունից պաշտպանության մասին» օրենքի և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը հասցեագրում է խտրականությունից արդյունավետ պաշտպանությանն առնչվող օրենսդրական բացերը: Այն սահմանում է խտրականության հասկացությունն ու տեսակները և նախատեսում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին կից Խտրականության հարցերով խորհրդի ստեղծում, որտեղ կընդգրկվեն ՔՀԿ-ների ներկայացուցիչներ և անկախ փորձագետներ: Օրենքի նախագծով սահմանվում են պաշտպանության մի քանի հատկանիշներ, սակայն նշված չէ սեռական կողմնորոշման և գենդերային ինքնության հիման վրա խտրականության ենթարկված անձանց իրավական պաշտպանությանը, որն ամենազգայուն խնդիրներից մեկն է: Բացի այդ, նախագիծը չի սահմանում ՔՀԿ-ների՝ դատարաններում հանրային շահի հարցով («actio popularis») իրավական գործողություններ ձեռնարկելու հնարավորություն՝ խտրականությունից տուժած անձանց իրավունքները պաշտպանելու համար։
Խտրականության դեմ օրենքը կառավարության օրակարգում է ավելի քան մեկ տասնամյակ։ Թեև խտրականության արգելքը նախատեսված է Սահմանադրությամբ, ինչպես նաև մի շարք օրենսդրական ակտերով, ինչպիսիք են Աշխատանքային օրենսգիրքը, «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքը, Քրեական օրենսգիրքը, վերջիններս խտրականության հարցերի միայն նեղ շրջանակ են ներառում:
2014թ. ընդունված Մարդու իրավունքների ազգային ռազմավարությունից բխող գործողությունների ծրագրում ընդգծվեց խտրականության դեմ պայքարի միջազգային նորմերին Հայաստանի օրենսդրության համապատասխանությունը ուսումնասիրելու և խտրականության դեմ առանձին օրենքի ընդունման նպատակահարմարությունը հասկանալու անհրաժեշտությունը: Տարիների ընթացքում մի քանի նախագծեր մշակվեցին, սակայն հետագայում չընդունվեցին կառավարության կողմից: Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության 2023-2025 թվականների գործողությունների ծրագրով նախատեսվեց լրամշակել խտրականության դեմ օրենքի նախագիծը՝ այն համապատասխանեցնելով միջազգային չափանիշներին, և մինչև 2024 թվականի վերջը ներկայացնել Ազգային ժողովի ընդունմանը։
Տարիներ շարունակ ՔՀԿ-ները պարբերաբար ընդգծում էին ոտնձգությունների և խտրականության դեմ պատշաճ իրավական և գործնական երաշխիքների անհրաժեշտությունը: Մասնավորապես, ազգային օրենսդրական դաշտում բացակայում են ասոցիատիվ խտրականության, ոտնձգության, վիկտիմիզացիայի, դրական միջոցների և անուղղակի խտրականության վերաբերյալ կարգավորումները: Բացի այդ, գործող օրենսդրական ակտերը չեն ապահովում իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցներ և մեխանիզմներ: «ՔՀԿ չափիչ Հայաստան» 2023 թվականի զեկույցում առաջարկվել է համարժեք պաշտպանություն ապահովել ՔՀԿ-ների դեմ ոտնձգություններից և հարձակումներից, այդ թվում՝ խտրականության դեմ մարմնի ստեղծման, հրապարակային հայտարարությունների և ողջամիտ ժամկետում ՔՀԿ-ների ու ակտիվիստների դեմ հարձակումների պատշաճ քննության միջոցով:
Ներկայիս նախագիծը ներառում է խտրականության սահմանումը, տեսակները և իրավական ու դատական պաշտպանության կառուցակարգերի։ Ըստ նախագծի՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին (ՄԻՊ) լրացուցիչ լիազորություններ են տրվելու՝ հակախտրական միջոցառումների ոլորտում: Մասնավորապես, կստեղծվի Խտրականության հարցերով խորհուրդը՝ որպես ՄԻՊ-ի խորհրդատվական մարմին, որը կներառի ոլորտային ՔՀԿ-ների տասը ներկայացուցիչներ և անկախ փորձագետներ: Խտրականության հարցերով խորհուրդը խորհրդատվական աջակցություն կտրամադրի ՄԻՊ-ին հավասարության պաշտպանության և խթանման և խտրականությունից պաշտպանվելու վերաբերյալ:
Նախագծի վերաբերյալ մի քանի քննարկումներ են կազմակերպվել ինչպես պետական, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակության շահագրգիռ կողմերի կողմից, որտեղ ՔՀԿ-ներն ընդգծել են մի շարք բացեր: Մասնավորապես, ՔՀԿ-ները և միջազգային կազմակերպությունները մտահոգություն են հայտնել, որ օրենքի նախագիծը պաշտպանված հատկանիշների սահմանափակ ցանկ է ներկայացնում: Ի թիվս այլ պաշտպանված հատկանիշների, նախագծում հիշատակվում են «անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքները», ինչը ընդլայնում է խտրականության արգելման շրջանակը։ Սակայն պաշտպանության մի շարք հիմքերի բացահայտ չնշելը կարող է խոչընդոտել, օրինակ՝ «սեռական կողմնորոշման», «գենդերային ինքնության», «առողջական վիճակի» և «ընտանեկան կարգավիճակի» հիման վրա խտրականության ենթարկված անձի կամ անձանց խմբերի արդյունավետ իրավական պաշտպանությանը: Այս հիմքերի ընդգրկումն առաջարկվում է, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների հանձնաժողովի կողմից: Մյուս խնդիրն այն է, որ Խտրականության հարցերով խորհուրդը չունի առանձին գործերով պարտադիր որոշումներ կայացնելու լիազորություն: Թեև ՄԻՊ-ն իրավասու է ուսումնասիրել բողոքները և որոշումներ կայացնել, այդ որոշումները խորհրդատվական բնույթ են կրում, և չկան դրանց կատարումն ապահովող իրավական երաշխիքներ: Բացի այդ, ՄԻՊ-ը չի կարող դիտարկել անհատների դեմ ուղղված բողոքները: Այնուհետև, օրենքի նախագիծը կամ այլ օրենսդրության համապատասխան փոփոխությունները չեն տարածվում ոչ նյութական վնասների փոխհատուցման վրա։ Անհրաժեշտություն կա հստակեցնելու խտրականության դեպքերում կիրառվող պատժամիջոցների բնույթն ու մակարդակը:
Նախագծում բացակայում է «actio popularis»-ի մասին դրույթը՝ որպես նման դեպքերում պաշտպանության հաստատված մեխանիզմ, որը թույլ կտա երրորդ կողմին միջոցներ ձեռնարկել՝ պաշտպանելու այլոց իրավունքները կամ հավասարության սկզբունքը։ Ներկայումս Հայաստանի ՔՀԿ-ները զրկված են հանրային նշանակության հարցերով դատարան դիմելու իրավունքից, բացառությամբ շրջակա միջավայրի պահպանության և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության ոլորտների։ Քննարկումների ընթացքում կառավարության ներկայացուցիչները նշեցին, որ նախատեսում են ոչ նյութական վնասի և «actio popularis» վերաբերյալ հարցերը հասցեագրել այլ օրենսդրական փոփոխությունների միջոցով։
ՔՀԿ-ները ողջունում են խտրականության վերաբերյալ առանձին օրենք ընդունելու կառավարության նախաձեռնությունը։ Նրանք ակնկալում են, որ իրենց առաջարկները հաշվի կառնվեն օրենքի նախագծի հետագա լրամշակման ժամանակ և օրենքը կընդունվի մինչև 2024 թվականի ավարտը: Այս օրենքի ընդունումը նշանակալի քայլ կլինի խտրականությունից պաշտպանության ուղղությամբ և կնպաստի ՔՀԿ-ների միջավայրի բարելավմանը, հատկապես այն կազմակերպությունների համար, որոնց նպատակները ներառում են անձանց խտրականությունից պաշտպանելը:

The Draft of the New Anti-discrimination Law has been Submitted for Public Discussion.
The Draft Law on Ensuring Equality and Protection Against Discrimination (Draft Law) addresses the legislative gaps related to effective protection against discrimination. It defines various forms of discrimination and stipulates the establishment of an Equality Council, adjunct to the Human Rights Defender’s Office, which will include representatives from CSOs and independent professionals. The draft law sets several protection grounds; however it fails to address the legal protection of persons discriminated on the grounds of sexual orientation and gender identity, one of the most sensitive issues. In addition, the draft law does not define possibilities for CSOs to take legal action in courts (‘actio popularis’) to protect the rights of victims of discrimination.
The anti-discrimination law has been on the government agenda for over a decade․
The Armenian government has been considering the adoption of an anti-discrimination law since 2014. Although the ban on discrimination is stipulated by the Constitution as well as a number of legislative acts, such as the Labour Code, Law on Education, Criminal Code, these legal norms regulate only a limited scope of the broader concept of non-discrimination.
The National Action Plan on Human Rights, adopted in 2014 highlighted the necessity of studying the compatibility of Armenian legislation with international non-discrimination norms and examining the appropriateness of adopting a separate law against discrimination. Several draft laws have been prepared over the years but were not adopted further. The Action Plan for 2023-2025 of the National Strategy on Human Rights Protection, envisioned amending the Draft Law to make it compliant with international standards and presenting it to the National Assembly for adoption by the end of 2024.
The law will contribute to more effective state protection
For many years, CSOs periodically highlighted the need for proper legal and practical safeguards against harassment and discrimination. Specifically, the national legal framework lacks regulations on associative discrimination, harassment, victimisation, affirmative measures, and indirect discrimination. Additionally, existing legislative acts do not provide effective means for legal defence, nor do they provide mechanisms for effective protection against discrimination. The 2023 CSO Meter Armenia Country Report recommended that the government provides adequate protection from harassment and attacks targeting CSO representatives by establishing an anti-discrimination body, issuing public statements, ensuring proper investigation of attacks within a reasonable timeframe, and taking other legislative and practical measures.
The current draft defines discrimination, its types, and legal protection against it. It sets the rules on how the Equality Council is to be formed and operate with the engagement of CSOs. It vests additional powers to the Human Rights Defender’s Office (HRDO) in relation to anti-discrimination measures. In particular, according to the draft, the Equality Council will be established as an advisory body to the HRDO, engaging ten representatives from CSOs and independent professionals, who advocate for the rights and interests of individuals across various protected grounds. The Equality Council will provide advisory support to the HRDO regarding the protection and promotion of equality and protection from discrimination. It will also conduct studies to improve legislation and practices, and offer recommendations to the HRDO.
CSOs have suggested improvements to the draft law
Several discussions on the draft have been organised by both governmental and civil society stakeholders where CSOs have highlighted a number of loopholes. In particular, CSOs and international organisations expressed a concern that the draft law provides only a limited list of protected grounds. Among other protected grounds, the draft includes a reference to “other personal or social circumstances”, which expands the scope of the prohibition of discrimination. However, not explicitly mentioning specific grounds may potentially hinder the effective legal protection of a person or group of persons discriminated on the grounds of "sexual orientation", "gender identity", "health condition", and "family status". The inclusion of these grounds is recommended for example by the UN Committee on Economic, Social and Cultural Rights.
Another highlighted issue is that the Equality Council lacks the authority to make binding decisions on individual cases. While the HRDO is empowered to review complaints and issue decisions, these decisions are advisory in nature, and there are no legal guarantees ensuring their implementation. In addition, HRDO cannot consider complaints against individuals.
Further, the draft law or relevant amendments of other legislation do not cover non-pecuniary damages․ There is a need to further specify the nature and level of sanctions applicable in cases of discrimination.
There is no provision on ‘actio popularis’ as an established mechanism for protection in such cases, which would allow a third party to take action to protect the rights of others or to uphold the principle of equality. Currently, Armenian CSOs are deprived of the right to apply to courts concerning matters of public importance, except for the areas of environmental protection and protection of the rights of people with disabilities.
During the discussions, government representatives mentioned that they consider covering non-pecuniary damages and ‘actio popularis’ through amendments in other legislative acts.
Law is to be adopted this year
CSOs welcome the government’s plan to adopt a separate law on antidiscrimination. They expect their input will be considered in the further revisions of the draft law, and that the law will be adopted by the end of 2024. The adoption of this law will be a significant step forward towards protection against discrimination, and contribute to a better environment for CSOs, particularly those working to protect people from discrimination.