Ցուցարարները բողոքում են ընդդեմ երիտասարդ ակտիվիստներին լռեցնելու փորձի
Ս.թ. օգոստոսի 19-ին երկրի ապագայով մտահոգ մի քանի տասնյակ ցուցարարներ էին հավաքվել Էրեբունու քննչական բաժանմունքի շենքի դիմաց` (Մովսես Խորենացու 162) Թեղուտի պաշտպանության խմբի երիտասարդ ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանին առաջադրված մեղադրանքի դեմ իրենց բողոքը հայտնելու:
Մարիամ Սուխուդյանը համախոհ մի քանի երիտասարդների հետ ՄԱԿ-ի «10 լավագույն դպրոց» ծրագրի շրջանակներում 2008թ. ապրիլ-հունիս ամիսներին կամավոր հիմունքներով աշխատել են Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ գիշերօթիկ դպրոցում և ահազանգել են դպրոցում տիրող մի շարք հիմնախնդիրների մասին` թերի ուսուցում, հակասանիտարական վիճակ, վատ սնունդ, աշակերտների նկատմամբ սեռական ոտնձգություններ. պրոբլեմներ, որոնց նկատմամբ իրենք չէին կարող անտարբեր մնալ:
Դպրոցում տիրող իրավիճակի` մասնավորապես հայոց լեզվի ուսուցչի կողմից գործադրված սեռական ոտնձգության մասին, պատրաստվել էր տեսաերիզ և այն հեռարձակվել էր Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությամբ: Հեռուստանյութի հիման վրա ՀՀ ոստիկանության ՔԳ վարչության Էրեբունու քննչական բաժինը 2009թ. փետրվարին սկզբին հարուցել է քրեական գործ, որում Մարիամ Սուխուդյանը սկզբում ներգրավվել է որպես վկա, այնուհետև` մեղադրյալ: Ընթացքում այդ ուսուցիչը հեռացել է դպրոցից` այլևս ստեղծագործական աշխատանքներով զբաղվելու պատճառաբանությամբ, իսկ նրա զոհերից մեկը, ճնշման ենթարկվելով, հրաժարվել է տեսանյութում արված պնդումներից: Արդյունքում երիտասարդ ակտիվիստին մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով` շահադիտական նպատակներով կատարված սուտ մատնություն:
Հանրային սուր հնչեղություն ունեցող Խնդիրներ բարձրաձայնող երիտասարդ ակտիվիստին լռեցնելու` իրավապահ մարմինների փորձն էլ հենց հանգեցրել է առաջադրված մեղադրանքի հանդեպ իրենց անհամաձայնությունը հայտնելու` ցուցարարների այս հավաքին:
Ցույցին մասնակից Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Սոնա Այվազյանի պնդմամբ, տեղի ունեցածը «ընդամենը հերթական հետապնդումն է հերթական ակտիվիստ երիտասարդի նկատմամբ»: - «Մեր երկրում, ըստ երևույթին, ակտիվ քաղաքացիները այնքան էլ չեն քաջալերվում: Մեկ առ մեկ կարծես փորձում են այս կամ այն հոդվածով վերացնել այդպիսի քաղաքացիներին: Եվ Մարիամը պարզապես նրանցից մեկն է` հերթականը»:
Մարիամը իր փաստաբանի հետ բաժնից դուրս եկավ շուրջ երկուևկես ժամ անց և հայտնեց, որ օգտվել է ցուցմունք տալուց հրաժարվելու իր իրավունքից:

On August 19, 2009, scores of demonstrators, concerned about the future of the country, gathered in front of the Criminal Investigation Department (162 Khorenatsi St.) building in Erebuni district to protest the accusations brought against Mariam Sukhudyan, a young activist in the Teghut Defense Group.
Mariam Sukhudyan and a number of other like-minded young people, who worked as volunteers in Nubarashen boarding school No. 11, a school for children with special needs, from April to June 2008 as part of the UN "10 Best Schools" project, brought attention to a number of problems encountered at the school - poor teaching, poor hygienic conditions, disgusting meals, and sexual abuse of pupils--problems to which they felt they could not stay indifferent.
Armenian Public Television covered video fragments on the state of affairs at school, particularly on sexual abuse by the teacher of Armenian Language and Literature. A criminal case was initiated in criminal investigation department of Erebuni district police division in early February 2009 based on video fragment, and Mariam Sukhudyan was first involved as a witness, later as defendant. In the interim, the teacher went on sabbatical, and one of his victims was subjected to pressure to recant, so she withdrew her testimony viewed in the video fragment. Eventually, the young activist received a summons on charges of perjury (Point 3, Paragraph 2, Article 333 of Criminal Code on False crime reporting).
Seeing these charges as an attempt to silence young activists who raised issues of public concern, demonstrators gathered to express their opposition to the charges.
Sona Ayvazyan, Project Director of Transparency International Anti-corruption Center, who took part in the protest action, claimed that the case highlights a broader suppression of dissent by the authorities in Yerevan. "It looks like active citizens are not encouraged in our country," she said. "The authorities seem to be trying to eliminate such citizens one by one. Mariam is simply the latest victim, and we don't know who will be the next."
Mariam was interrogated in the presence of her defense lawyer and spent two and a half hours despite refusing to testify to police investigators.