Քվեարկելու իրավունքն ու նրա կապն այլ իրավունքների և ազատությունների հետ
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը ս.թ. հուլիսի 16-ին բանախոսել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի 2009թ. «Մարդու իրավունքները և քաղաքացիական զարգացումը Կովկասում» դասընթացի ընթացքում: «Քվեարկելու իրավունքն ու նրա կապն այլ իրավունքների և ազատությունների հետ» թեմայով նրա բանախոսությունն ուղեկցվել է ակտիվ քննարկմամբ ԱՄՆ Բոստոնի Հյուսիս-արևելյան համալսարանի 17 ուսանողների մասնակցությամբ:
Դասընթացը համեմատական վերլուծության է ենթարկում անձի իրավունքների զարգացումն ու քաղաքացիական հասարակությունը դեռևս հետ-խորհրդային անցման փուլում գտնվող երեք կովկասյան հանրապետություններում: Դասընթացը քննության է առնում հետևյալ թեմաները` մարդու իրավունքների համընդհանրությունն ընդդեմ մշակութային ռելյատիվիզմի, դրա խախտումների աղբյուրներն ու հետևանքները, փոքրամասնությունների իրավունքների սահմաններն ու սահմանափակումները, խոշտանգումների արգելման հանդեպ հարգանքը, ազատ և արդար ընտրությունները, կանանց իրավունքների հանդեպ հարգանքը, երեխայի իրավունքները, առողջապահությունն ու ՁԻԱՀ-ի համաճարակը: Միջազգային, տարածաշրջանային ու ազգային իրավապաշտպան մեխանիզմները, ինստիտուտներն ու ՀԿ-ները նույնպես արծարծվում են դասընթացի ընթացքում:
Բանախոսության ընթացքում Ամալյա Կոստանյանն անդրադարձել է Կովկասյան տարածաշրջանում ընտրական գործընթացների ընթացքում ոտնահարվող մարդու իրավունքների վերաբերյալ փաստաթղթերի (Կոպենհագենյան հռչակագիր և Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիր) լեզվին և երաշխիքներին: Նա մասնավորապես ասել է, որ վերջերս կայացած Երևանի ավագանու ընտրությունները, որ ուղեկցվել են ահաբեկումներով, լցոնումներով, կաշառքով և այլն, կարելի է մարդու իրավունքների տեսանկյունից ձևակերպել որպես ձայնի իրավունքի, ընտրական իրավունքներ տալու և մարդու` ազատ կամքի արտահայտմամբ քվեարկելու իրավունքի սկզբունքների ոտնահարում:
Այնուհետև Կոստանյանն առաջարկել է, որ ամերիկացի ուսանողներն իրենց սեփական կարծիքն արտահայտեն տարածաշրջանում ժողովրդավարության ամրապնդման վերաբերյալ: Նա ուսանողներին օգնել է հասկանալ այդ գաղափարների բարդությունը, նրանց մղելով քննադատական մոտեցում ցուցաբերել նման բարեփոխումների իրականալիության հանդեպ:

The right to vote and its connection with other rights and freedoms
Amalia Kostanyan, Chairwoman of Transparency International Anti-corruption Center, made a presentation on July 16 at Summer 2009 Course "Human Rights and Civic Development in the Caucasus" of the American University of Armenia. Her presentation, "The right to vote and its connection with other rights and freedoms," included an active discussion with 17 students from Northeastern University in Boston, MA, USA.
The course is a comparative review of the development of individual rights and of civil society in the three Caucasian republics during their continuing post-soviet transition. The course focuses on the universality of human rights vs. cultural relativism, the sources and consequences of its violations, the scope and limits of minority rights, respect for the prohibition on the use of torture, free and fair elections, respect for women's rights, the rights of the child, public health and the AIDS pandemic. International, regional and national mechanisms, institutions and NGO's seeking to promote and protect human rights are also topics for the course.
Kostanyan's presentation addressed the ways in which the language and guarantees of human rights documents like the Copenhagen Declaration and the Universal Declaration of Human Rights are violated by the electoral practices currently in use in the Caucuses region. In particular, she noted that the acts of intimidation, ballot stuffing, bribery, etc., which marred the recent Yerevan City Council elections can be recast in the language of Human Rights, where they are seen as violating the principles of universal suffrage, enfranchisement, and the right to cast ones vote according to his or her free will.
Later, Kostanyan suggested that the American students offer their own opinions on how democracy might be strengthened in the region. Kostanyan helped the students to understand the intricacies of the proposed ideas, challenging students to think critically about whether such reforms might actually work.