ՀՀ ԱԺ վերահսկողական գործառույթի գնահատում
Գնահատումը, որն իրականացվել է 2022թ․ նոյեմբերից մինչև 2023թ․ մայիսն ընկած ժամանակահատվածում, վերհանում է ԱԺ վերահսկողական գործառույթի իրականացման խոչընդոտները և սահմանափակումները, ներառյալ գործադիրին հաշվետու պահելու առկա վերահսկողական գործիքակազմի կիրառման արդյունավետությունը, ինչպես նաև վերահսկողական գործընթացներում հանրության՝ ՔՀԿ-ների մասնակցությունը։
Հետազոտությունը փաստում է, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգի արդյունավետությունն, ընդհանուր առմամբ, գտնվում է ցածր մակարդակում, ինչի մասին վկայում են անկախ փորձագետների, միջազգային և տեղական հետազոտական կենտրոնների ուսումնասիրությունները։ ԱԺ խորհրդարանական վերահսկողության առկա գործիքակազմը դեռևս այն չափով և որակով չի կիրառվում, որ հանգեցնի կառավարության աշխատանքի թափանցիկությանն ու հաշվետվողականությանը։
Զեկույցը պատրաստվել է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ` «Քաղաքացիական հասարակության շրջանում հանրային հաշվետվողականության ապահովման մեխանիզմների ամրապնման (ՍԱՆԿՈՒՍ)» ծրագրի շրջանակներում:

Assessment of the Armenian Parliament’s Oversight Function
The assessment was conducted from November 2022 to May 2023 and aims to reveal the obstacles for the effective parliamentary oversight by examining tools and possibilities for the Parliament to hold the government accountable and highlight limitations for public engagement in the oversight process.
Our research proves that the effectiveness of the parliamentary oversight system of Armenia appears to be suboptimal, as evidenced by the studies of independent experts, international and local research centers. The current oversight tools and mechanisms are not fully and effectively utilized by the MPs, hindering the Parliament’s ability to ensure transparency and accountability of the Executive.
This research has been carried out with financial support from the European Union under the Strengthening Accountability Networks among Civil Society (SANCUS) project, implemented by Transparency International Anti-corruption Center (TIAC).