Հայաստանում ՔՀԿ-ների մեծ մասը հիմնականում ապավինում է դրամաշնորհային ֆինանսավորմանը: Սակայն օրենսդրության մեջ որոշակի անորոշություն կա դրամաշնորհների սահմանման հետ կապված։ Մասնավորապես՝ 2018 թվականից ուժի մեջ մտած Հարկային օրենսգրքում դրամաշնորհների հիշատակումը ծառայությունների ու աշխատանքների կատարման հասկացությունների սահմանման մեջ մտահոգություններ է առաջացրել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) շրջանում: 2023 թվականին կառավարության ներկայացուցիչների և ՔՀԿ-ների միջև հանդիպումների ժամանակ հարկային քաղաքականության համար պատասխանատու պաշտոնյաները նշել են, որ եթե դրամաշնորհային ծրագրերը ներառում են նախապես համաձայնեցված ծրագրային առաջարկ և բյուջե, ապա դրանք պետք է դիտարկվեն որպես ծառայությունների մատուցում, որից ստացած եկամուտը ենթակա է հարկման:
«Դրամաշնորհ» հասկացության մեկնաբանությունները օրենքում
• ՀՀ օրենսդրությամբ դրամաշնորհների սահմանում չի նախատեսված: «Դրամաշնորհ» բառի սահմանումը կա միայն ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված՝ պետական բյուջեից իրավաբանական անձանց սուբսիդիաներ և դրամաշնորհներ տրամադրելու վերաբերյալ կարգում՝ պետական դրամաշնորհների համատեքստում։ Այս կարգում դրամաշնորհը սահմանվում է որպես «տնտեսության որևէ ճյուղի կամ գործունեության որևէ տեսակի խթանման նպատակով բյուջեից կազմակերպությանն իր կանոնադրական խնդիրների իրականացման նպատակով անհատույց և անվերադարձ տրամադրվող դրամական հատկացում»։
• Այնուամենայնիվ, «դրամաշնորհ» հասկացությունն օգտագործվում է մի շարք օրենքներում, այդ թվում՝ ՔՀԿ-ներին վերաբերող օրենսդրության մեջ: Ըստ «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի՝ կազմակերպության գույքի աղբյուրները կարող են ներառել ձեռնարկատիրական գործունեությունից ստացված միջոցները, դրամական մուտքերը պետական բյուջեից և նվիրաբերությունները, այդ թվում՝ դրամաշնորհները: Այսպիսով, այս օրենքի համատեքստում դրամաշնորհները դիտվում են որպես նվիրաբերության տեսակ։
• Ըստ «Հիմնադրամների մասին» օրենքի՝ հիմնադրամի գույքի աղբյուրները ներառում են ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց նվիրատվությունները և նվիրաբերությունները (այդ թվում՝ օտարերկրյա քաղաքացիների, իրավաբանական անձանց, միջազգային կազմակերպությունների նվիրատվությունները և նվիրաբերությունները), դրամական մուտքերը պետական բյուջեից և դրամաշնորհները։ Այսպիսով, այս դեպքում դրամաշնորհները դիտարկվում են նվիրատվություններից, նվիրաբերություններից և ձեռնարկատիրական գործունեությունից առանձին:
Դրամաշնորհների մեկնաբանումը որպես ձեռնարկատիրական գործունեությունից ստացած եկամուտ
• 2018 թվականից ուժի մեջ մտած ՀՀ հարկային օրենսգրքի սահմանումներում նշվում է, որ աշխատանքի կատարումը և ծառայությունների մատուցումը կարող են լինել որևէ ձևով կատարվող հատուցմամբ (այդ թվում՝ մասնակի հատուցմամբ կամ դրամաշնորհների կամ սուբսիդիաների ձևով հատուցմամբ) կամ անհատույց: Իսկ կազմակերպության իրացման շրջանառությունը ապրանքների մատակարարումից, աշխատանքների կատարումից և (կամ) ծառայությունների մատուցումից ստացման ենթակա ձեռնարկատիրական եկամուտն է։
• Ըստ Հարկային օրենսգրքի՝ ոչ առևտրային կազմակերպությունները պետք է ԱԱՀ հաշվառեն և վճարեն բյուջե, եթե հարկային տարվա ընթացքում գործունեության բոլոր տեսակների մասով իրացման շրջանառությունը գերազանցի 115 միլիոն դրամի շեմը՝ միայն այդ շեմը գերազանցող մասով։ Տվյալ տարվա ընթացքում ԱԱՀ-ի շեմը գերազանցելու դեպքում հաջորդ տարի կազմակերպությունը համարվում է ԱԱՀ վճարող, ուստի հենց տարվա սկզբից պետք է ԱԱՀ հաշվառի և վճարի հարկման ենթակա բոլոր եկամուտների համար։ ԱԱՀ-ով հարկման ենթակա չեն հասարակական, բարեգործական և կրոնական կազմակերպությունների կողմից ապրանքների անհատույց մատակարարումը, աշխատանքների անհատույց կատարումը և (կամ) ծառայությունների անհատույց մատուցումը:
• Կառավարության, մասնավորապես ՀՀ ֆինանսների նախարարության և Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ ԹԻՀԿ և գործընկեր կազմակերպությունների հանդիպումների ընթացքում պաշտոնյաները հաստատեցին, որ ԱԱՀ-ից ազատված են միայն անհատույց և անվերադարձ հիմքով մատուցված աշխատանքներն ու ծառայությունները, իսկ այն դեպքում, երբ դրամաշնորհային պայմանագիրը ներառում է ծրագրի առաջարկ, բյուջե, հաշվետվության պահանջներ, այն չի կարող համարվել անհատույց և անվերադարձ, ուստի համարվում է ծառայության մատուցում և ենթակա է ԱԱՀ-ով հարկման։ Բացառություն կարող են կազմել այն դրամաշնորհային ծրագրերը, որոնք բարեգործական կարգավիճակ են ստացել կառավարության հատուկ որոշմամբ, ինչպես նաև միջկառավարական պայմանագրի շրջանակներում ԱԱՀ-ից ազատված դրամաշնորհները։ Այնուամենայնիվ, ենթակա ճլինելով ԱԱՀ-ով հարկման՝ այս ծրագրերի դիմաց ստացած գումարները ևս ներառվում են իրացման շրջանառության շեմի հաշվարկի մեջ։
Հարկ է նշել, որ հասարակական կազմակերպությունները ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու հնարավորություն չեն ունեցել մինչև 2016 թվականի դեկտեմբերին նոր օրենքի ընդունումը: Դրամաշնորհային ֆինանսավորում ստանալու պրակտիկան գործում էր դեռևս ձեռնարկատիրական գործունեության արգելքից շատ առաջ: Ընդ որում՝ դրամաշնորհային ծրագրերը ՔՀԿ-ների կամ դոնորների կողմից երբևէ չեն ընկալվել որպես ծառայությունների մատուցում, որի դիմաց ստացած գումարը կարող է դիտարկվել որպես հարկման ենթակա ձեռնարկատիրական եկամուտ:
Կառավարության կողմից առաջարկվող լուծումները և համապատասխան ռիսկերը
ՔՀԿ-ները մտահոգված են, որ դրամաշնորհային ծրագրերի մեկնաբանումը որպես առևտրային (ձեռնարկատիրական) գործունեություն կարող է ռիսկեր ստեղծել դրամաշնորհային ֆինանսավորում ստացող կազմակերպությունների համար: Որպես կանոն, ՔՀԿ-ները հաճախ չունեն ազատ ֆինանսական միջոցներ՝ ԱԱՀ-ն վճարելու համար: Մինչդեռ դոնոր կազմակերպությունները կարող են թույլ չտալ դրամաշնորհային ծրագրի բյուջեում ԱԱՀ -ի ծախս ներառել: Կառավարության ներկայացուցիչները ՔՀԿ-ներին առաջարկել են խնդրի լուծման երեք տարբերակ։
• Առաջին լուծումն այն է, որ ՔՀԿ-ն կարող է դիմել կառավարության համապատասխան հանձնաժողով և բարեգործական կարգավիճակ ստանալ իր ծրագրի համար՝ այն ազատելով ԱԱՀ-ից: Միևնույն ժամանակ, այդ կարգավիճակը կարող է տրվել միայն բարեգործական բնույթի սոցիալական նախագծերին, իսկ ՔՀԿ գործունեության ոլորտները շատ ավելի լայն են:
• Երկրորդ լուծումն այն է, որ ՔՀԿ-ները կարող են դիմել կառավարությանը՝ համաֆինանսավորում ստանալու համար և ԱԱՀ-ի ծախսերը կատարեն համաֆինանսավորման միջոցներից: Այս տարբերակը կարող է վտանգել ՔՀԿ-ների անկախությունը և կառավարության հանդեպ քննադատական դիրքորոշումը: Օրինակ, իրավապաշտպան կամ հետաքննական գործունեությամբ զբաղվող կազմակերպությունները սովորաբար նախընտրում են չդիմել պետական ֆինանսավորմանը՝ իրենց անկախությունը չխաթարելու համար:
• Երրորդ լուծումն այն է, որ ՔՀԿ-ները կարող են նվազագույնի հասցնել ԱԱՀ-ի վճարման ենթակա գումարը` ԱԱՀ վճարող կազմակերպություններից գնումներ կատարելու և նրանց ծառայություններ պատվիրակելու միջոցով, այդպիսով ԱԱՀ-ի համար կատարած վճարները հաշվանցելով ԱԱՀ-ի ընդհանուր գումարից: ՔՀԿ-ները սա լիարժեք լուծում չեն համարում, քանի որ սովորաբար դրամաշնորհային բյուջեի միայն փոքր մասն է ապրանքների գնում և ծառայությունների պատվիրակում նախատեսում: Բացի այդ, բազմաթիվ փոքր ընկերություններ և ծառայություններ մատուցողներ աշխատում են հատուկ հարկային համակարգերում և գրանցված չեն որպես ԱԱՀ վճարող:
• Որպես այլընտրանք՝ ՔՀԿ-ները պետք է ապահովեն, որ տարվա ընթացքում իրենց շրջանառության ծավալը չանցնի ԱԱՀ-ի շեմը: Սա նշանակում է, որ ՔՀԿ-ները բախվում են ֆինանսավորման մատչելիության սահմանափակմանը։
Ընդհանուր առմամբ, դրամաշնորհների մեկնաբանումը որպես տնտեսական գործունեություն խնդրահարույց է ՔՀԿ-ների համար ֆինանսավորման մատչելիության տեսանկյունից, որը ոչ առևտրային կազմակերպությունների հիմնարար իրավունքն է: Ավելին, նման մեկնաբանության արդյունքում մի շարք լրացուցիչ մարտահրավերներ են առաջանում, ինչպես օրինակ՝ դրամաշնորհային ծրագրերը որպես ձեռնարկատիրական գործունեություն հաշվառելու անհրաժեշտությունը, դոնորներին հաշիվ-ապրանքագրեր տրամադրելու հնարավոր պահանջը և առհասարակ՝ խառնաշփոթ է ստեղծվում, թե ինչը կարելի է համարել ոչ առևտրային և ինչը՝ ձեռնարկատիրական գործունեություն: Այս խնդիրն արձանագրվել է «ՔՀԿ չափիչ 2023» զեկույցում որպես ֆինանսավորման մատչելիության ոլորտի վատթարացում:

Treatment of Grant Projects as Economic Activity Threatens CSOs’ Access to Funding
In Armenia, most CSOs predominantly rely on grant funding. This has been true both before and after the ban on entrepreneurial activities for public organizations was removed in 2016. However, the ambiguity in the legislation, and particularly mentioning of grant funding in the context of economic activities in the Tax Code effective of 2018, has raised concerns among CSOs. During meetings that took place in 2023, the government authorities responsible for tax policies confirmed that grant projects shall be considered as service provision, which could be accounted as economic activities, once they imply pre-agreed project proposal and budget.
Inconsistency in using the concept of grants in the legislation
Armenian laws do not provide definition for grants. The definition of grants is provided only in the context of state grants by the government decision on the procedure for providing subsidies and grants to legal entities from the state budget. At the same type, the concept ‘grants’ is used in a number of laws, including those relevant to civil society organizations (CSOs).
The abovementioned government decision defines grant as “a gratuitous and non-returnable monetary allocation from the budget to an organization for the purpose of carrying out its statutory tasks in order to promote any branch of the economy or any type of activity.”
According to the Law on Public Organizations, the income sources for the organization, among others, may include funds received from entrepreneurial activities, monetary inflows from the state budget, and donations, including grants. Thus, in the context of this law, grants are treated as type of donations.
Similar provision is set in the Law on Foundations, where the possible income sources of foundation include gifts and donations of individuals and legal entities (including gifts and donations of foreign citizens, legal entities, international organizations), monetary inflows from the state budget, and grants. Thus, in this case grants are treated as distinct from donations and entrepreneurial activities.
The definitions set in the Armenian Tax Code, however, state that the concept of provided work and delivered services (considered as economic activities which generate entrepreneurial income) also include the work and services that are covered by grants or subsidies.
Donor funding as the main source of income for Armenian CSOs
Financial sustainability of Armenian CSOs is the most vulnerable aspect of their activities: it continuously gets the lowest scores among all sustainability dimensions of USAID CSO Sustainability Index. Although Armenian legislation allows CSOs to access diverse sources of income, as mentioned in CSO Meter Report 2022, this possibility is not fully functional. This is due to the lack of incentives for CSOs to fundraise and undertake entrepreneurial activities, and therefore, most CSOs rely on donor funding.
At the same time, public organizations did not have a possibility of implementing entrepreneurial activities until the new law was adopted in December 2016. Thus, the practice of getting grant funding for CSO projects had been in place far before the ban on the entrepreneurial activities was removed. Grant projects have never been perceived by CSOs or donors as service provision that could be accounted as economic activities.
Tax Code sets threshold for CSOs to become VAT payers
The Tax Code, which includes activities funded by grants in the definition of work and services, has been effective since 2018. Since then, CSOs have become alarmed how their grant projects would be treated in this context, as this new definition could mean that grant projects are interpreted as a type of economic activities.
Even if grants are accounted as economic activities, there is no risk to be profit taxed as grant projects do not accrue any profit (as a rule, donor regulations require that unspent funds are returned to the donor).
However, value added tax (VAT) might be applicable. The Tax Code states that non-profit organizations become registered as VAT payers and have to charge twenty per cent VAT for provided goods, work and services in instances where the annual turnover of the organization exceeds 115 million AMD (around 270,000 EUR), but only on the amount exceeding the threshold. Further , based on the Tax Code provisions, if the income for a certain year exceeds 115 million AMD, the organization immediately falls into VAT payer category in the following year and thus has to charge VAT and pay it for any income subject to taxation.
At the same time, as practical evidence shows, CSOs continued to account grant projects as non-profit activities and reported to tax bodies accordingly, without facing any challenges related to their reports or payment of taxes.
The downside for CSOs for treating grant projects as economic activity
To address the ambiguity of legal formulations, the CSO Meter 2022 report recommended that the Ministry of Finance specifies the type of income included in the turnover serving as a basis for the VAT threshold, considering only the income from economic activities, as well as ensures that non-profit activities are not treated as economic activities. To promote this recommendation, meetings with the Ministry of Finance and State Revenue Committee were organized with support of the Office of Prime Minister, with the following conclusions:
The government representatives insisted that grant projects are indeed considered economic activities, as long as they are provided on the basis of pre-approved grant project and budget.
Possibility for tax exemption is provided to specific projects, for example in case there is a special government decision on the status of a specific project (e.g. if the project has gained the status of “charitable”). On the other hand, non-profit organisations are exempt from taxes in case they provide goods, work and services on a free of charge and non-repayable basis. In this regard, unconditional grants and donations (i.e. those that are not based on a specific proposal, budget, or reporting requirements) are exempt from taxes (as in this case the provided services and works will be considered as free of charge and non-returnable).
Grants from EU and USAID are also considered as income for economic activity. The government officials also confirmed that even though USAID and EU funded projects are exempt from VAT based on intergovernmental agreements, the grant funding from these organizations should be accounted in the calculation of threshold, although with no obligation for charging and paying VAT in case of passing the threshold.
CSO are concerned over the current government proposed solutions
CSOs are generally concerned that the interpretation of grant projects as economic activities might pose risks for organizations relying on grant funding. As a rule, CSOs do not often have any unrestricted financial resources (that they can use on their own discretion) to pay the VAT accrued. Also, the donors might not allow including VAT in the grant budget. The government officials taking this into account suggested three options for CSOs to resolve this issue:
First solution is that CSO can apply to relevant government commission and gain charitable status for their project, thus getting exemption from VAT. This solution means that CSOs would have to engage in bureaucratic procedures of getting charitable status, while this status might apply only to social projects of charitable nature, although the sector`s area of work is much broader.
Second solution is that CSOs can apply to the government for co-funding and thus cover VAT costs through co-funding. This option can bring an increasing risk to CSOs’ independence and critical stance towards the government. For example, organizations working on human rights protection or watchdog projects are usually reluctant to apply for government funding not to undermine their independence.
Third solution is that CSOs can minimize the VAT amount through making purchases and outsourcing services from entities that are registered as VAT payers, thus deducting the respective VAT amounts from the total VAT costs. CSOs do not consider this as a sound solution as grant budgets usually only partly include the purchase of goods and outsourcing services. An additional challenge is that many small companies and service providers work in special tax regimes and are not registered VAT payers.
As an alternative, CSOs would have to ensure that their funding does not exceed the threshold within the current year.
Treatment of grants as entrepreneurial income threatens CSOs’ access to funding
Overall, the interpretation of grants as economic activities threatens the access to funding, which is a fundamental right of non-profit organizations. Furthermore, it results in a number of additional potential challenges, such as including grant projects in accounting of economic activities, the necessity to provide invoice to donors, and overall confusion of what constitutes a non-profit versus entrepreneurial activities. This issue was reflected in the CSO Meter 2023 report as a deterioration in the area of Access to Funding with the respective decrease in the area score.