ԵՄ անդամակցության գործընթացի և հարևանության քաղաքականության դասերը որպես հակակոռուպցիոն բարեփոխումներին օժանդակելու միջոց
Ս.թ. հունիսի 15-ից 17-ը Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը և գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը Մակեդոնիայի Օհրիդ քաղաքում մասնակցել են ԹԻ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային ամենամյա 6-րդ համաժողովին: Մակեդոնիայի կառավարության համագործակցությամբ` ԹԻ կազմակերպած համաժողովին ներկա էին ավելի քան 45 երկրների շուրջ 200 պատվիրակներ, ներառյալ հանրային և մասնավոր հատվածի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, փորձագետներ, ակտիվիստներ:
Համաժողովը նոր հեռանկարներ է առաջադրել Եվրամիության ընդլայնման և ԵՄ հարևանության երկրների առջև ծառացած ամենահրատապ մարտահրավերների վերաբերյալ, այդ թվում` ԵՄ անդամակցությունն ու հակակոռուպցիոն բարեփոխումները, կոռուպցիան և տնտեսական զարգացումը, փողերի լվացումն ու հարկային ապաստարանը:

Lessons from the EU accession process and neighborhood policy as vehicles to promote anticorruption reforms
Transparency International Anti-corruption Center's Chairwoman Amalia Kostanyan and Executive Director Varuzhan Hoktanyan participated in the Sixth Annual Regional Conference of the Transparency International (TI) for Europe and Central Asia in Ohrid, FYR Macedonia, from June 15 to 17, 2009. Organized by TI, in cooperation with the Government of FYR Macedonia, the conference brought together 200 participants from more than 45 countries, including representatives from the public and private sectors, experts, activists and civil society.
The conference provided innovative perspectives on some of the most pressing challenges faced by EU enlargement and neighborhood countries, including EU accession and anti-corruption reforms, corruption and economic development, and money laundering and tax havens.