ԹԻՀԿ-ը հանդես է եկել Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովին ուղղված առաջարկություններով
Ս.թ. մայիսի 5-6-ին Պրահայում կայացած միջազգային գիտաժողովի ընթացքում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը, որպես Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը ներկայացնող հրավիրված փորձագետ, հանդես է եկել ժողովրդավարությանը, արդյունավետ կառավարմանն ու մարդու իրավունքներին նվիրված առաջարկություններով: Գիտաժողովի հիմնական նպատակը ԵՄ անդամ երկրների և Արևելյան գործընկերների միջև երկխոսության ծավալման դյուրացումն էր և դրա դինամիկ զարգացմանն ուղղված հատուկ առաջարկությունները` այդ նախաձեռնության կարևորության, բովանդակության ու իրականացման վերաբերյալ:
Որպես Չեխիայի ԵՄ նախագահության` օրակարգից դուրս պաշտոնական հանդիպում, գիտաժողովը կազմակերպվել էր Միջազգային գործերի ընկերակցության կողմից` Չեխիայի արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ: Արևելյան գործընկերության նախաձեռնության իրականացման և ապագա աշխատանքին վերաբերող առաջակությունների նախագիծը վերջնական տեսքի բերվեց լիագումար նիստին նախորդած աշխատանքային հանդիպումների ընթացքում: ԵՄ նախագահությունների, Արտաքին գործերի նախարարների և Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչներին վերջնական առաջարկությունները ներկայացվեցին նիստի ավարտին: Գիտաժողովին մասնակցել են Արևելյան գործընկերության և ԵՄ անդամ երկրների ՀԿ 120 պատվիրակներ:

As invited expert representing civil society in Armenia, Amalia Kostanyan, Chairwoman of Transparency International Anti-corruption Center, came up with recommendation on democracy, good governance and human rights during an international conference, held in Prague from May 5 to 6, 2009. The main objective of the conference was to facilitate dialogue of civil society of EU Member States and Eastern Partnership countries on the importance, content and practical implementation of the initiative and to formulate specific recommendations for its dynamic development.
The conference, an official side-event of the Czech EU Presidency, was organized by the Association for International Affairs with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic. Draft recommendations for practical implementation of the initiative and the future work of the proposed Eastern Partnership were finalized during workshops, followed by plenary session. Final recommendations were presented to representatives of EU Presidencies, Ministers of Foreign Affairs and the European Commission at the end of the session. The conference brought together 120 participants of non-governmental sector representatives from Eastern Partnership and EU member countries.