Կոռուպցիայի դեմ պայքարում որոշակիորեն հետընթաց ենք գրանցել
«Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» միջազգային ոչ-կառավարական կազմակերպությունը հրապարակել է կոռուպցիայի ընկալման 2022 թվականի համաթիվը: Ըստ այդ համաթվի՝ Հայաստանը թուլացրել է դիրքերը 3 միավոր և 46 միավորով հայտնվել է 63-րդ տեղում։ Նախորդ տարի, սակայն, 58-րդ տեղում էր։ Հայաստանում փաստորեն կոռուպցիայի ընկալման ինդեքսում մտահոգիչ փաստեր են նկատվում։
Այս հեղինակավոր կազմակերպության փորձագետները նշել են, որ թեև 3 միավորի անկումը «վիճակագրորեն նշանակալի չէ», այդուհանդերձ, միտումը, ըստ կառույցի, արտացոլում է «զսպող և հահակշռող մեխանիզմների, իրավապահ գործունեությունում թափանցիկության, անկախ դատական համակարգում և քաղաքացական տարածքի պաշտպանության ապահովման խախտումը»։
Ուսումնասիրության արդյունքներով, նախորդ տարվա պես՝ Հայաստանը, բացի Վրաստանից, առաջ է իր մյուս երեք հարևաններից՝ Թուրքիայից , Ադրբեջանից և Իրանից։
Այս առնչությամբ, «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում նշեց. «Ամեն տարի, երբ որ համաթիվը հաշվարկվում է, առնվազն երեք աղբոյւրներից են օգտվում: Այսինքն վերցնում են այլ կազմակերպությունների ուսումնասիրությունների տվյալները, որպեսզի չեզոքություն ապահովվի, այդ տվյալները համադրում, ագրեգացնում են և ստանում են այս գնահատականները: Երեք աղբյուրից պակաս չպետք է լինի, իսկ այս տարի Հայաստանի համար 6 աղբյուր վերցվել: Այսինքն 6 աղբյուրի տվյալներ համադրվել են, այդ 6-ից երկուսը ցույց են տվել առանձին բաղադրիչներով որոշակի հետընթաց: Այդ երկու աղբյուրների տվյալները, որոնք հետընթաց են արձանագրել, որոշակի ազդանշան են ՀՀ իշխանություններին, որ հարկավոր է ուշադիր լինել, որովհետև դրանք առանց պատճառի չեն լինում, դրանք բավականին օբյեկտիվ գնահատականներ են: Դրանք քաղաքացիների կարծիքները չեն, այլ ավելի շատ էքսպերտային, ներգրավված մասնագետների տվյալներ են»:
Հարցին՝ ավելի կոռուպցիան Հայաստանում խորացրե՞լ է, Սոնա Այվազյանը պատասխանեց. «Որոշակիորեն հետընթաց ենք գրանցել, նահանջել ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Իհարկե, 2018-ից հետո առաջին երկու տարվա ընթացքում ինչ-որ տեղ նաև ակնկալիքներն էին ազդել մեծ չափով աճի վրա: Երկու տարի շարունակ յուրաքանչյուր տարի 7 միավորով առաջ ենք գնացել: Սա այն դեպքում, որ մինչև 2018 թվականը մենք տարեկան 2 միավորով վերև-ներքև էինք անում: Հեղափոխությունից անմիջապես հետո 14 միավորով թռիչք արձանագրեցինք: Հնարավոր է, որ նաև ակնկալիքներն են դրա մեջ արտացոլված եղել:
Արդեն 2020-ի տվյալները ցույց էին տալիս, որ կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը կանգնած է: Իհարկե, մենք դա կարող էինք վերագրել նրան, որ եղել է պատերազմ, եղել է կովիդ, որոշակիորեն դանդաղել են բարեփոխումները, բայց այս տարվա հետընթացը արդեն զգաստացնող է: Պետք է կառավարությունը հետևություններ անի, մտածի, թե ինչ փոխի, որ հասնի իր հայտարարած ամբիցիոզ նպատակներին: Սա հստակ ցույց է տալիս, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը երկրում դանդաղել է կամ հետընթաց է ապրում»:
Այդուհանդերձ, Սոնա Այվազյանը չի հմարում, որ սա կոռուպցիայի դեմ պայքարում ձախողման մասին է խոսում. «Ձախողման մասին կարելի կլինի խոսել, եթե կտրուկ իջնի համաթիվը կամ աստիճանաբար, բայց կայուն իջնի և շատ: Երեք միավոր վատթարացումը ձախողում դժվար է կոչել: Նաև պետք է նշել, որ 2 տարվա թռիչքի հաշվին Հայաստանը դեռևս գլոբալ միջինից ավելի բարձր է: Այդ առումով մենք շատ վատ վիճակում չենք, այստեղ ավելի շատ մեր ակնկալիքների հետ ենք դա համեմատում: Այսինքն 14 միավոր թռիչքից հետո դու բնականաբար, ակնկալում ես, որ դա կունենա շարունակականություն: Իհարկե, չենք ակնկալում, որ ամեն տարի 7 միավորով կփոխվի, բայց գոնե աճի միտումը պետք է լինի: Դա է խնդիրը, որ նվազում է արձանագրվել, ինչը նշանակում է, որ ինչ-որ խնդիրներ կան և պետք է այդ խնդիրները վերլուծվեն, համապատասխան հետևություններ արվեն, ու եթե կա այդ քաղաքական կամքը առաջ գնալու կոռուպցիայի դեմ պայքարում, պետք է դրա համար քայլեր արվեն: Սա առաջին հերթին ազդակ է կառավարության համար, որ ինքը փոխի քաղաքականության մեջ ինչ-որ բան»,-ընդգծեց Սոնա Այվազյանը:

We have Made Regress in the Fight Against Corruption
The international non-governmental organization Transparency International has published the Corruption Perceptions Index for 2022. According to these statistics, Armenia weakened its position by 3 points, and tsints came ou in 63rd place. However, last year he was in 58thTheact, the Corruption Perceptions Index in Armenia reveals disturbing facts.
The experts of this authoritative organization noted that although the drop of 3 points "is not statistically significant," the trend, according to the struviae, reviats nationlation of checks and balances, transparency of law enforcement, an independent judiciary and the protection of civil space."
According to the results of the study, as well as last year, in addition to Georgia, Armenia is ahead of three of its neighbors: Turkey, Azerbaijan, and Iran.
Sona Ayvazyan, executive director of the Transparency International Anti-Corruption Center, stated this in an interview with "First News". “Each year, at least three sources are used to calculate the number. In other words, they take research data from other organizations to ensure neutrality, combine this data, aggregate it, and come up with these estimates. There should be at least three sources, and this year Armenia had 6 sources. In other words, data from 6 sources were combined, two of which showed a certain regression for individual components. The data of those two sources that recorded the decline are a definite signal for the Armenian authorities that they need to be c because because they are not unreasonable, these are quite objective assessments. These are not the opinions of citizens, but the data of experts and professionals.”
Sona Ayvazyan answered the question: Has corruption deepened in Armenia? “We have somewhat regressed, retreated in the fight against corruption. Of course, somewhere in the first two years after 2018, expectations also largely influenced growth. We have moved up 7 points every year for two years. And this is even though until 2018 we either rose or fell by 2 points a year. Immediately after the revolution, we recorded a jump of 14 points. It is possible that expectations were also reflected in it.
Already the data for 2020 showed that the Corruption Perceptions Index is worth it. Of course, one could attribute this to the fact that there was a war, there was covid, and the reforms were somewhat slowed down, but this year’s regression is already alarming. The government should follow, and think about what to change in order to achieve the stated ambitious goals. This clearly shows that the fight against corruption in the country has slowed down or is on the decline.”
However, Sona Ayvazyan does not consider this a failure in the fight against corruption. “We can talk about failure if the number falls sharply or if it falls gradually, but steadily and strongly. Deterioration by three points can hardly be called a failure. It should also be noted that Armenia is still higher than the world average due to a 2-year jump. In this sense, we are not in a bad situation, here we compare it more with our expectations. In other words, after a 14-point jump, you would naturally expect it to have continuity. Of course, we do not expect that it will change by 7 points every year, but at least there should be an upward trend. The problem is that a decrease has been recorded, which means that there are some problems and these problems need to be analyzed, appropriate conclusions drawn, and the if there is the political will to move forward in the fight against corruption, then steps need to be taken. taken. First of all, this is an impulse for the government to change something in politics," Sona Ayvazyan stressed.