Պայքարը հանուն խոսքի ազատության դրական տեղաշարժ առաջացրեց
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի նախաձեռնությամբ մարտի 25-ը Գյումրիում հայտարարվել է «խոսքի ազատության օր»: Մեկ տարի առաջ այդ օրը ԳԱԼԱ հեռուստաընկերության հիմնադիրը (ՉԱՓ ՍՊԸ-ն) հնարավորություն ունեցավ վճարել 25 միլիոն դրամ «պարտքը»` կեղծ ու չապացուցված հիմքերով հարկային մարմինների պահանջած տուգանային գումարը, որ առանց վկաների լսելու և ապացույցների ուսումնասիրման` հաստատել էր դատարանը:
ԳԱԼԱ-ն դարձել էր հարկային ստուգումների, տուգանքների, դատական գործընթացների ու հետապնդումների թիրախ 2007 թ. հոկտեմբերին ՀՀ առաջին նախագահին եթերաժամ տրամադրելուց հետո: Մարտի 19-ից 25-ը տևած համազգային դրամահավաքին մասնակից մոտ մեկ տասնյակ հազար հայաստանցիների և սփյուռքահայերի ջանքերով հնարավոր դարձավ հեռուստաընկերության չեթերազրկումը: Հանգանակությունը հնարավորություն ընձեռեց պահպանել հեռարձակման հաճախականության լիցենզիան, ազատ և անկախ հեռուստաընկերությունն ու հեռուստադիտողների արտահայտման ու տեղեկատվության ազատությունը:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը հանդես գալով այդ օրվան նվիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում, նշել է.«Ցավոք սրտի մեր իշխանությունները դրական հետևություններ չեն անում: Դա ստիպում է իրենց նոր տեխնոլոգիաներ մշակել ճնշելու խոսքի ազատությունը` օգտագործելով օրենսդրական, վարչական ռեսուրսները, ուժը, վախը և բոլոր լծակները, որ ունի իշխանությունը»:

Fighting for freedom of speech made a difference
On the initiative of "Asparez Journalists' Club," March 25 was celebrated in the second city of Armenia, Gyumri as "Freedom of Speech Day." A year ago that day, the founder of GALA TV (Chap LLC) was able to pay the "debt" of 25 million AMD - fines demanded on false and unproven grounds by tax authorities and certified by court without considering witnesses' testimonies.
GALA became a target of tax check-ups, fines, court trials and persecutions after it broadcast the speech delivered by the first president of Armenia in October 2007. About ten thousand citizens of Armenia and Diaspora had their share in the nationwide fundraising campaign that lasted a week from March 19 to 25, thereby saving the TV station from being shut down. Due to fundraising was it possible to preserve broadcasting frequency license, free and independent television company and freedom of expression and information for the viewers.
Amalia Kostanyan, Chairwoman of Transparency International Anti-corruption Center, said at the press conference in Gyumri devoted to that Day, "Alas the authorities never make positive inferences. It makes them apply new technologies to suppress freedom of speech, by using legislative, administrative resources, power, fear and all the leverages that the power possesses."