Տեղի ունեցավ Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության նպաստավոր միջավայրի բարելավմանն ուղղված ճանապարհային քարտեզի նախագծի ներկայացումը
Ս.թ. նոյեմբերի 9-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության նպաստավոր միջավայրի բարելավմանն ուղղված ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ քննարկումը։ Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) նպաստավոր միջավայրի վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզը մշակվել է՝ հիմնվելով «ՔՀԿ չափիչ Հայաստան 2021» հետազոտության զեկույցի առաջարկների, ինչպես նաև պետական մարմինների ու քաղաքացիական հասարակության շահագրգիռ ներկայացուցիչների հետ քննարկումների հիման վրա, որոնք տեղ են գտել վերոնշյալ զեկույցի ներկայացման միջոցառման ընթացքում և հետագայում։ Փաստաթուղթը ներառում է այն խնդիրներն ու առաջարկվող լուծումները, որոնք վերաբերում են քաղաքացիական հասարակության միջավայրի չորս հիմնական ուղղություններին՝ ՔՀԿ գրանցում և գործունեություն, ֆինանսական կայունություն, մասնակցություն քաղաքականության մշակմանն ու իրականացմանը, պետության կողմից պաշտպանություն։
Միջոցառման նպատակն էր ներկայացնել քաղաքացիական հասարակության նպաստավոր միջավայրի բարելավման ճանապարհային քարտեզի նպատակը և հիմնական բաղադրիչները, հետադարձ կապ ստանալ մասնակիցներից՝ այդ փաստաթղթի անհրաժեշտության և կառուցվածքի վերաբերյալ, ինչպես նաև քննարկել փաստաթղթի ընդունման և իրականացման հնարավոր մեխանիզմները։ «Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոնի» (ECNL) և ԹԻՀԿ-ի փորձագետները ներկայացրեցին ճանապարհային քարտեզի նախագծում մատնանշված հիմնական խնդիրներն ու լուծումները, ինչպես նաև համապատասխան միջազգային փորձն ու հաջողված օրինակները: Մասնակիցներն իրենց կարծիքները հայտնեցին քննարկված հարցերի վերաբերյալ՝ կիսելով քաղաքացիական հասարակության միջավայրի հետ կապված իրենց մտահոգությունները և քննարկելով առկա խնդիրների հնարավոր պատճառները։ Ինչպես պետական մարմինների, այնպես էլ ՔՀԿ-ների ներկայացուցիչները հիմնականում համաձայնեցին, որ նախագծում ներկայացված խնդիրները արտացոլում են ոլորտում առկա արդիական խնդիրները, ներկայացրեցին իրենց մեկնաբանությունները և առաջարկությունները լուծում պահանջող այլ խնդիրների վերաբերյալ: Արդարադատության նախարարության, վարչապետի աշխատակազմի և մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները պատրաստակամություն հայտնեցին շարունակել քննարկումները առաջարկվող գործողությունների շուրջ և գտնել փոխադարձ ընդունելի լուծումներ։
Միջոցառումը կազմակերպվել է «ՔՀԿ չափիչ՝ նպաստավոր միջավայրի և ՔՀԿ-ների իրավազորման կողմնացույց» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ։ Ծրագիրն իրականացվում է «Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոն» (ECNL) հիմնադրամի և իր գործընկերների՝ Հայաստանում «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի», Ադրբեջանում «Էմ-Ջի Քընսալթինգ» ՍՊԸ-ի, Վրաստանում «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի», Մոլդովայում «Պրոմո-Լեքս» ընկերակցության, իսկ Ուկրաինայում՝ «Անկախ քաղաքական հետազոտությունների ուկրաինական կենտրոնի» (UCIPR) կողմից: Միջոցառմանը աջակցել է նաև «Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոն» (ECNL) հիմնադրամը՝ INSPIRES ծրագրի միջոցով, որն իրականացվում է Ինտերնյուզի և «Ոչ առևտրային իրավունքի միջազգային կենտրոնի» (ICNL) կողմից։ Այն հնարավոր է դարձել ամերիկյան ժողովրդի աջակցությամբ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ։

Presentation of the Draft Roadmap on CSO Enabling Environment in Armenia
On November 9, TIAC organized a discussion of the draft roadmap for improving civil society enabling environment in Armenia. The draft roadmap was developed on the basis of the recommendations reflected in the CSO Meter 2021 Armenia report as well as discussions with both state and civil society stakeholders during the report launch event and in further communications. It includes four components covering issues and proposed solutions in the areas of CSO registration and operation, financial sustainability, participation in policy-making, and state protection.
The purpose of the event was to present the goal and main components of the draft roadmap, seek the feedback of the participants on its need and structure, and discuss possible ways of its adoption and implementation. The representatives of ECNL and TIAC presented the main issues and solutions identified in the draft roadmap, as well as relevant international practices and successful examples. The participants provided their feedback on the issues discussed, sharing their concerns related to the civil society environment and discussing possible reasons of the current problems. State representatives and CSOs acknowledged that the issues identified in the draft document reflect the up-to-date problems in the field, and provided comments and recommendations on additional issues that need to be addressed. The representatives of the Ministry of Justice, Staff of the Prime Minister and Human Rights Defender expressed their willingness to further discuss the proposed activities and find mutually acceptable solutions.
The event was organized within the framework of the project “CSO Meter: A Compass to Conducive Environment and CSO Empowerment“ implemented with the financial support of the European Union. The project is implemented by the European Center for Not-for-Profit Law Stichting (ECNL) and its partners: Transparency International Anticorruption Center in Armenia; MG Consulting LLC in Azerbaijan; Civil Society Institute in Georgia; Promo-LEX Association in Moldova; and the Ukrainian Center for Independent Political Research (UCIPR). The event was also supported by the European Center for Not-for-Profit Law Stichting (ECNL) under the INSPIRES program, implemented by Internews and the International Center for Not-for-Profit Law (ICNL), and made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID).