Կոռուպցիան մնում է որպես հիմնահարց Հայաստանում
Ամերիկյան «Հերիթիջ ֆաունդեյշն» կազմակերպության և «Ուոլ Սթրիթ Ջըրնլ» պարբերականի 2009թ. տնտեսական ազատությունների համաթվի համաձայն` Հայաստանի ցուցանիշներում նախորդ տարվա համեմատությամբ մեծ փոփոխություններ չեն գրանցվել, և որպես չափավոր ազատ տնտեսություն ունեցող պետություն, 69.9 միավորով աշխարհի պետությունների թվում Հայաստանը 31-րդ տեղն է զբաղեցնում: Այդուհանդերձ, կոռուպցիան համատարած է ու խնդրահարույց դատական համակարգում, հարկային ու մաքսային, առողջապահության, կրթության ոլորտներում, ինչպես նաև իրավապահ մարմինների աշխատանքում: Հասարակության մեջ լայն տարածում է գտել մանր կոռուպցիան:
2009թ. տնտեսական ազատությունների համաթիվը գնահատում է 183 պետություն, հաշվի առնելով 10 տարբեր ցուցանիշներ` ներդրումներ կատարելու, բիզնես ծավալելու ազատությունից մինչև կոռուպցիայի մակարդակը տվյալ պետությունում ու սեփականության իրավունքը: Չնայած Եվրոպական տարածաշրջանում 43 երկրների թվում Հայաստանը 18-րդ է, որի տնտեսությունը համարվում է ամենանզատը ԱՊՀ-ում, համատարած կոռուպցիան և սեփականության իրավունքի թույլ պաշտպանությունը շարունակում են խոչընդոտել տնտեսական զարգացմանը: Համաձայն տնտեսական ազատությունների համաթվի`` բոլոր պետությունները գնահատվում են 0-ից 100 բալանոց համակարգով` հաշվի առնելով 10 տարբեր ցուցանիշներ, որտեղ 100-ը ներկայացնում է առավելագույն ազատություն:
Մանրամասների հետ կարող եք ծանոթանալ անգլերեն լեզվով, այցելելով «Հերիթիջ ֆաունդեյշն» կազմակերպության վեբ կայքը

Corruption remains a problem in Armenia
According to 2009 Index of Economic Freedom published on January 13, 2009 by U.S. Heritage Foundation and "The Wall Street Journal," Armenia's overall score remains unchanged from last year. As a moderately free country, its economic freedom score is 69.9, making its economy the 31st freest in the 2009 Index. Nevertheless, corruption is perceived as widespread in Armenia and it remains a problem in such critical areas as the judiciary, tax and customs operations, health, education, and law enforcement. Petty corruption pervades society.
The 2009 Index of Economic Freedom covers 183 countries across 10 specific freedoms such as investment freedom, business freedom, freedom from corruption, property rights. Though Armenia is ranked 18th freest among the 43 countries in the Europe region, and its economy is considered to be freest in CIS, widespread corruption and weak protection of property rights continue to hamper its economic activity. Each of the 10 freedoms is graded using a scale from 0 to 100, where 100 represents the maximum freedom.
For full information on 2009 Index of Economic Freedom: Armenia please visit The Heritage Foundation website at http://www.heritage.org/index/Country/Armenia