Շահերի պաշտպանության և աջակցման հակակոռուպցիոն կենտրոն Լոռու մարզում
Ս.թ. դեկտեմբերի 10-ին` մարդու իրավունքների միջազգային օրը Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակում տեղի ունեցավ Լոռու մարզի Շահերի պաշտպանության և աջակցման (ՇՊԱԿ) հակակոռուպցիոն կենտրոնի պաշտոնական բացումը: Կենտրոնը գործում է Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի «Շահերի պաշտպանության և աջակցման հակակոռուպցիոն կենտրոններ Երևանում, Գյումրիում և Վանաձորում» ծրագրի շրջանակներում Կասալս էնդ Ասոշիեյթս Ինք. ընկերության կողմից իրականացվող ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հակակոռուպցիոն գործողության մոբիլիզացման ծրագրի օժանդակությամբ:
Կենտրոնը կոռուպցիայից տուժած քաղաքացիներին կտրամադրի իրավաբանական խորհրդատվություն, կիրականացնի խախտված իրավունքների դատական պաշտպանություն: Քաղաքացիներին օգնություն կտրամադրվի 0 800 01 112 թեժ հեռախոսագծի միջոցով:
Իր խոսքում Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի փոխնախագահ Վարուժան Հոկտանյանը կարևորեց հակակոռուպցիոն կենտրոնի բացման անհրաժեշտությունը Լոռու մարզում: Հասարակական, հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում փորձառու կազմակերպությունները հսկայական դեր են կատարում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ: Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը իր գործընկեր է ընտրել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին, ակնկալելով, որ ծրագրի ավարտին կազմակերպությունը կարող է շարունակել հակակոռուպցիոն գործունեությունը:

Anti-corruption Advocacy and Assistance Center in Lori Marz
On December 10, International Human Rights Day, Anti-corruption Advocacy and Assistance Center (AAC) in Lori Marz was officially opened in the premises of Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office. The Center has been set up within the framework of Transparency International Anti-corruption Center's "Establishment and Operation of Anti-corruption AACs in Yerevan, Gyumri and Vanadzor" project, supported by USAID Mobilizing Action against Corruption Activity, implemented by Casals and Associates, Inc.
The Center will provide victims of corruption with legal consultation and legal protection of their violated rights. The 0 800 01 112 toll-free hotline will be operating to help citizens.
In his remarks Varuzhan Hoktanyan, Vice Chair of Transparency International Anti-corruption Center attached importance to the necessity of opening an anti-corruption center in Lori Marz. The role of NGOs, especially those with experience in human rights practices, is great in reducing corruption risks. Transparency International Anti-corruption Center has chosen Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office as a partner with an expectation that after the end of the project the organization can continue its anti-corruption activity.