Այսօր կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրն է
Դեկտեմբերի 9-ի առթիվ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես ասվում է.«Տեղական և միջազգային փորձագետները վկայում են, որ կոռուպցիան Հայաստանում համատարած է ու կրում է համակարգային բնույթ. այսինքն և ոչ մի ոլորտ կամ ինստիտուտ զերծ չի մնացել այդ արատավոր երևույթից: Կոռուպցիան շարունակում է քայքայել մեր պետականությունը, տնտեսությունը և բարոյականությունը: Չանդրադառնալ քաղաքական և վարչական կոռուպցիայի դեմ լուրջ և իրական պայքարին` նշանակում է վտանգել երկրի ներկան և ապագան:
2008թ. Հայաստանում սկսվել է նոր հակակոռուպցիոն ռազմավարության մշակումը, ընդունվել և/կամ ուժի մեջ են մտել մի շարք օրենսդրական և ենթաօրենսդրական ակտեր, որոնք ունեն հակակոռուպցիոն ուղղվածություն, ինչպես նաև իրականացվել են այլ հակակոռուպցիոն նախաձեռնություններ: Դրանցից են ՀՀ Վերահսկիչ պալատի բացահայտումները տարբեր ոլորտներում տեղ գտած լուրջ խախտումների և չարաշահումների վերաբերյալ, պետական մարմինների աշխատակիցների քրեական հետապնդումները և դատապարտումները, դատախազության կայքում կոռուպցիոն հանցագործություններին վերաբերող տվյալների տեղադրումը, նոր արդարադատության համակարգի ներդրումը, վարչական դատարանների առկայությամբ, Ֆիզիկական անձանց գույքի և եկամուտների հայտարարագրման մասին ՀՀ օրենքի փոփոխությունները, հարկային դաշտին վերաբերող օրենքների փոփոխություններն ու ստուգումների անցկացումը, ոստիկանության ծառայության ոլորտում անցկացված բարեփոխումները, մասնավորապես` անձնագրային բաժիններում և ճանապարհային ոստիկանությունում, դատավորների աշխատավարձի բարձրացումը և այլն»:

Today is an International Anti-corruption Day
On the occasion of December 9 Transparency International Anti-corruption Center came up with a statement, which in particular reads, "Local and international experts believe that corruption in Armenia is of endemic and systemic nature: no sector or institution is free from that vicious phenomenon. Corruption continues to deteriorate our statehood, economy and morale. Should serious and true struggle against political and administrative corruption not be addressed, the present and the future of the country might be endangered.
In 2008, Armenia embarked upon development of new anti-corruption strategy. A number of legislative and sub-legislative acts of anti-corruption nature were adopted and/or enforced. Other anti-corruption initiatives were also implemented, including the disclosures of the Chamber of Control in different sectors on serious violations and abuses; criminal persecutions and convictions of public sector employees; posting data on corruption crimes on the website of the Prosecutor General's Office; introduction of new justice system, with administrative courts; the amendments to the Law on Declaration of Assets and Incomes of Physical Persons; amendments to laws on taxation and tax inspections; reforms in police service, particularly, in passport departments and traffic police; increasing the salary of judges, etc. ."