Հարավկովկասյան քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների տեսակետները ԵՀՔ գործընթացների վերաբերյալ
Ս.թ. նոյեմբերի 23-ից 28-ը քաղաքացիական հասարակության հայաստանյան ներկայացուցիչների պատվիրակությունը, որի կազմում էին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը և գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը, այցելել են Բրյուսել: Այցը կազմակերպել էր Բաց հասարակության ինստիտուտը: Պատվիրակության անդամները քննության են առել Հայաստանի` Եվրոպական հարևանության քաղաքականության (ԵՀՔ) իրականացման հետ կապված բազմաբնույթ հարցեր Եվրոպական հանձնաժողովի համապատասխան հատվածների մասնագետների հետ` փորձագիտական վերլուծության ենթարկելով մարդու իրավունքների և ազատությունների, լրատվամիջոցների, ընտրությունների, կոռուպցիայի հետ կապված հարցերի և այլ ոլորտներ:
Նրանք այլընտրանքային զեկույց են ներկայացրել 2008թ. ԵՀՔ գործողությունների պլանի իրականացման վերաբերյալ, ներկայացնելով առաջարկություններ ԵՀՔ և Արևելյան գործընկերության նոր ծրագրի այն խնդիրների շուրջ, որոնց վրա անհրաժեշտ է մեծ ուշադրություն հատկացնել, մատնանշելով ԵՀՔ և դրա իրականացման մոնիտորինգի հնարավոր ազդեցությունը Հայաստանի ներկա իրավիճակի վրա: Հանդիպումներին մասնակցում էին նաև Վրաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները` համապատասխանաբար ներկայացնելով ԵՀՔ իրականացման գործընթացն իրենց երկրներում:
Ամալյա Կոստանյանը նաև հանդես է եկել Հայաստանի արդի իրավիճակի վերաբերյալ բանախոսությամբ «Դեպի արևելաեվրոպական գործընկերությո՞ւն: Հարավային Կովկասի քաղաքացիական հասարակության քննադատական տեսակետը ԵՀՔ բարեփոխման վերաբերյալ» կլոր սեղանի ընթացքում:

Civil society view from South Caucasus on the ENP processes
As part of Armenian civil society delegation, Amalia Kostanyan, Chairwoman and Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center, paid advocacy visit to Brussels between November 23 and 28 organized by Open Society Institute.
The delegation members discussed a variety of issues related to Armenia's European Neighborhood Policy (ENP) implementation with the representatives of relevant sector specialists in the European Commission and shared their expertise on human rights and freedoms, media, election and corruption related issues, etc.
They made an alternative report on the implementation of 2008 ENP Action Plan with suggestions on what ENP and a new Eastern Partnership Program should focus on and possible impact of ENP and its implementation monitoring on the current state of affairs in Armenia. Their counterparts from Georgia and Azerbaijan were also participated in the meetings, presenting the ENP implementation in their respective countries.
Amalia Kostanyan also addressed the current situation in Armenia during a roundtable "Towards Eastern European Partnership? A Critical view from South Caucasus civil society on the ENP reform".