ֆորումն արծարծել է հանրային շահերի պաշտպանությանը նվիրված հիմնախնդիրներ
Ս. թ. նոյեմբերի 5-ից 7-ը Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը մասնակցել է Հանրային շահերի պաշտպանությանը նվիրված երկրորդ եվրոպական ֆորումին, որի նշանակալի մաս էին կազմում հանրային շահերի պաշտպանությանն ու մարդու իրավունքներին նվիրված լիագումար նիստը և իրավաբանների ու ՀԿ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ընթացող մի շարք ինտերակտիվ սեմինարները: Միջոցառմանը ներկա էին ավելի քան հարյուր իրավաբաններ, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ և գիտնականներ:
Արծարծվել են հանրային շահերի պաշտպանությանը նվիրված օրենքի վերաբերյալ Եվրոպայում առկա միտումները, այդ թվում` թե ինչպես են համաշխարհային ու տեղական իրավաբանական ֆիրմաներն իրենց պրակտիկայում ինստիտուցիոնալացնում հանրային շահերի պաշտպանությունը, ինչպես նաև իրավաբանների և լրատվամիջոցների աճող դերը հանրային շահերի պաշտպանությանը նպաստելու գործում: Ֆորումի ընթացքում քննության են առնվել նաև Եվրոպայում գործող հանրային շահերը պաշտպանող հաջողակ տեղեկատվական կենտրոնների օրինակը և իրավաբանների ու իրավաբանական ֆիրմաների արժեքավոր դերը ՀԿ-ների աշխատանքին աջակցելու գործում:

In Budapest, Hungary Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center participated in the second annual European Pro Bono Forum, held between November 5 and 7, 2008. The Forum featured a plenary on Pro Bono and Human Rights and a number of interactive workshops for lawyers and NGO representatives alike. Over one hundred lawyers, NGOs, and academics took part in the event.
The event explored emerging trends in pro bono law across Europe, including how global and local law firms are institutionalizing pro bono within their practices; the increasing role of the bar and media in promoting pro bono; successful models of pro bono clearinghouses in Europe; and the valuable role of lawyers and law firms in assisting the work of NGOs.