Կոռուպցիայի դեմ պետք է պայքարել հանուն աշխարհի անվտանգ ապագայի
1983թ. միջազգային հակակոռուպցիոն հիմնադիր կոնֆերանսի (ՄՀԿԿ) գումարումից ի վեր, երկու տարին մեկ տեղի ունեցող կոնֆերանսների շարքը հակակոռուպցիոն պայքարի բոլոր նվիրյալների համար վեր է ածվել նշանակալի միջազգային համաժողովի: 13-րդ ՄՀԿԿ-ն անդրադարձել է թափանցիկության և հաշվետվողականության դերին անվտանգությանը, կլիմայի փոփոխությանը, կայուն համաշխարհայնացմանը և բնական ռեսուրսների շահագործմանն ու կառավարմանն առնչվող խնդիրներում` «Գլոբալ թափանցիկություն. պայքար կոռուպցիայի դեմ հանուն կայուն ապագայի» նշանաբանով:
13-րդ միջազգային հակակոռուպցիոն կոնֆերանսը կայացել է Աթենքում ս.թ. հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 2-ը: Կոնֆերանսի շրջանակներում անցկացվող «Մեր ձայները լսելի դարձնենք. պայքար կոռուպցիայի դեմ քաղաքացիական ակցիաների միջոցով» թեմայով ինտերակտիվ հանդիպման ընթացքում բանախոսությամբ հանդես է եկել Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը, իսկ «Համաշխարհային չափանիշները քաղաքական ֆինանսավորման մեջ. թափանցիկություն և հաշվետվողականություն» թեմայով սեմինարին` փոխնախագահ Վարուժան Հոկտանյանը:
Ինտերակտիվ սեմինարը ներկայացրել է քաղաքացիական հնարավորությունների մեծացման և գործողության հիմնական հայեցակարգերը, հանգամանորեն կանգ է առել հակակոռուպցիոն պայքարի ջատագովների կողմից իրենց համաքաղաքացիների մոբիլիզացման վրա` կիրառելով կոռուպցիայի վերահսկողության նպատակով ոչ բռնի ռազմավարություն և մարտավարություն, այդ թվում չհամագործակցելը, քաղաքացիական անհնազանդությունը, բողոքները, թվային տեխնոլոգիաների միջոցով հաղորդակցությունը և համագործակցված զանգվածային գործողությունները: Քաղաքական ֆինանսավորման վերաբերյալ սեմինարն անդրադարձել է մի քանի հիմնական կանոնների քաղաքական ֆինանսավորման և գոյություն ունեցող չափանիշների վերաբերյալ և հաստատել է համաշխարհային չափանիշների համար ընդունելի լավագույն փորձը:
Կոնֆերանսին ներկա 135 երկրներից ժամանած ավելի քան 1300 պատվիրակները կարևորել են թափանցիկության և հաշվետվողականության էական դերը արդի ֆինանսական ճգնաժամը մեղմելու և ապագա ձախողումները կանխելու գործում:
Կոնֆերանսի ընթացքում կոչ է արվել կոռուպցիայի դեմ պայքարը դարձնել ֆինանսական, շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների կառավարումն ուժեղացնելուն ուղղված գլխավոր գործոն:

Corruption must be fought to secure the world's future
Since its founding in 1983, the biennial International Anti-corruption Conference (IACC) series has evolved into the premier international forum for all who are committed to the fight against corruption. The 13th IACC focused on the role of transparency and accountability in human security, climate change, sustainable globalization, as well as natural resources exploitation and management under the banner "Global Transparency: Fighting corruption for a sustainable future."
The 13th IACC was held from October 30 to November 2, 2008 in Athens, Greece. Transparency International Anti-corruption Center's Chairwoman Amalia Kostanyan made a presentation in "Making Our Voices Heard: Civic Action to Fight Corruption" interactive workshop and Vice Chair Varuzhan Hoktanyan in "Global Standards in Political Finance: Transparency and Accountability" workshop.
The interactive workshop introduced key concepts of civic empowerment and action, dwelt on anti-corruption advocates' mobilization of their fellow citizens to curb corruption - using nonviolent strategies and tactics, such as non-cooperation, civil disobedience, protests, digital technology communications, and coordinated, low risk mass actions. The workshop on political finance reflected on a few basic rules on political financing and existing standards and identified a set of best practices for global standards.
The conference brought together more than 1300 participants from 135 countries who recognized the central role of transparency and accountability in mitigating the current financial crisis and preventing future failures. Seeking to put an end to the misery, alienation and instability that corruption breeds, the global anti-corruption meeting called for making corruption a key factor that must be addressed in order to strengthen financial, environmental and natural resources governance.