Հավաքների մասին օրենքը` մոնիտորինգի ենթակա
Ս. թ. սեպտեմբերի 15-ից 18-ը Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը և գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը մասնակցել են Աղվերանում կայացած հավաքների ազատության մոնիտորինգի ոլորտում իրավապաշտպանների կարողությունների զարգացման քառօրյա դասընթացին: Դասընթացը կազմակերպվել էր Եվրոպայի խորհրդի, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի, ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ու Հայաստանում Հելսինկյան կոմիտեի հետ համատեղ:
Ուսումնական ծրագրի նպատակն էր աջակցել իրավապաշտպաններին
բարելավելու մոնիտորինգ իրականացնելու իրենց իմացությունը Հայաստանում հավաքների ազատության օրենսդրության և միջազգային չափանիշների գործնականում կիրառման վերաբերյալ: Այն ընդգրկում է միջոցառումների հասարակական կարգի ոստիկանական պահպանությունը, հավաքների անցկացման պայմանների վերաբերյալ պայմանավորվածությունների կատարումը, հավաքի մասնակիցների և հակոտնյա ցուցարարների միջև փոխհարաբերությունները և երթի մասնակիցների վարքագիծը զգայուն տարածքներով անցնելիս:
Դասընթացի ավարտից հետո մարդու իրավունքների պաշտպանները վեց
ամսվա ընթացքում կիրականացնեն հանրային հավաքների մոնիտորինգ Հայաստանի տարբեր շրջաններում: Մոնիտորինգի արդյունքները կամփոփվեն զեկույցում, որ կտրամադրվի իշխանություններին:

The Law on Assemblies is under scrutiny
In Aghveran, Chairwoman Amalia Kostanyan and Executive Director Sona Ayvazyan of Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) participated in four-day training course on capacity building for human rights defenders on monitoring of freedom of assembly between September 15 and 18, 2008. The training course was organized by the Council of Europe, the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Office in Yerevan, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights together with the Helsinki Committee of Armenia.
The training was designed to enable human rights defenders to monitor how Armenia's freedom of assembly legislation and international standards in this field were being implemented in practice. It included the policing of events, adherence to agreements on conditions for assemblies, the interaction between participants in a demonstration and counter-demonstrators and the conduct of participants in a demonstration passing sensitive locations.
Following the training course, human rights defenders would monitor assemblies throughout the country for six months. Their observations would be compiled in a report and submitted to the authorities.