«Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքը որպես հակակոռուպցիոն գործիք
ԹԻՀԿ փոխնախագահ Վարուժան Հոկտանյանը ս.թ. հուլիսի 28-ին Վանաձորում, իսկ հունիսի 29-ին Իջևանում կայացած «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքը որպես հակակոռուպցիոն գործիք քննարկմանը հանդես է եկել կոռուպցիայի վերաբերյալ զեկուցումով: Քննարկման ընթացքում այլ հարցերի թվում արծարծվել են կոռուպցիայի մակարդակը Հայաստանում և ՀՀ իշխանությունների և քաղաքացիական հասարակության ջանքերը կոռուպցիայի նվազեցման գործում:
Վարուժան Հոկտանյանն իր զեկույցում ներկայացրել է Հայաստանի իրավիճակը` անդրադառնալով հետևյալ հարցերին. կարո՞ղ է տեղեկատվության ազատությունը նպաստել կոռուպցիայի մակարդակի նվազեցմանը, ինչպե՞ս է տեղեկատվության ազատությունն ու իշխանությունների գործունեության թափանցիկությունը նվազեցնում կոռուպցիան:
Քննարկումը կազմակերպվել էր Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի կողմից Եվրասիա Համագործակցության հիմնադրամի աջակցությամբ:

Freedom of Information Law as an anti-corruption instrument
TIAC Vice Chair Varuzhan Hoktaynan was a guest speaker at a discussion on "Freedom of Information Law as an Anti-corruption Instrument," convened on July 28 in Vanadzor and on July 29 in Ijevan. Among other issues, the discussion covered corruption level in Armenia and the Armenian government and civil society efforts in reducing corruption.
In his address Varuzhan Hoktanyan focused on the situation in Armenia with regard to the following questions: Can freedom of information facilitate reducing the level of corruption? How do freedom of information and the transparency of the authorities' activity reduce corruption?
The discussion was organized by Gyumri-based Asparez Journalists' Club with the support of Eurasia Partnership Foundation.