Կոռուպցիան ջրային ոլորտում` զարգացմանն ու կայունությանն ուղղված, բայց ուշադրության չարժանացած սպառնալիք
Նոր զեկույցը ցույց է տալիս, որ կոռուպցիան խափանում է կլիմայի փոփոխությանն ու պարենի անբավարարությանը դիմակայելուն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերը
25 հունիսի 2008թ., Բեռլին/ Նյու Յորք:
Համաձայն «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» (ԹԻ) կազմակերպության այսօր հրապարակած «Կոռուպցիայի վերաբերյալ 2008թ համաշխարհային զեկույց. կոռուպցիան ջրային ոլորտում» զեկույցի` կոռուպցիան ջրային ոլորտում ջրի համաշխարհային ճգնաժամի հիմնական պատճառն է և կատալիզատորը, որը սպառնում է միլիարդավոր մարդկանց կյանքին և արագացնում շրջակա միջավայրի դեգրադացիան:
«Ջուրն անփոխարինելի ռեսուրս է: Այն կենսական նշանակություն ունի մեր առողջության, սննդի անվտանգության, էներգետիկայի ապագայի և էկոհամակարգի համար: Սակայն կոռուպցիան խոչընդոտում է ջրային ռեսուրսների կառավարմանը և վերոնշյալ բնագավառներում ջրօգտագործմանը», - նշում է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության վարչության նախագահ Հուգետ Լաբելը:
Իր տեսակի մեջ առաջին այս զեկույցը, որն անդրադառնում է ջրային ոլորտի տարբեր հատվածներում կոռուպցիայի հետևանքներին ու ծավալներին, մի շարք խնդիրներ է վեր հանում` սկսած ջրամատակարարման ոլորտում մանր կենցաղային կաշառակերությունից մինչև ոռոգման համակարգերի և հիդրոէլեկտրակայանների համար նախատեսված պետական միջոցների վատնումը, արդյունաբերական ձեռնարկությունների կողմից շրջակա միջավայրի աղտոտման փաստերի կոծկումից մինչև ջրային ռեսուրսների կառավարման և բաշխման հետ կապված մեքենայությունները:
«Կոռուպցիայի ազդեցությունը ջրային ոլորտի վրա պետական կառավարման հիմնախնդիր է, որը, սակայն, շրջակա միջավայրի կայունության, զարգացման և պարենային ու էներգետիկ անվտանգությանն ուղղված միջազգային մի շարք նախաձեռնությունների շրջանակում բավարար ուշադրության չի արժանացել: Նման մոտեցումն անհրաժեշտ է փոխել»,- ավելացնում է տիկին Լաբելը:
Ինչպես ցույց է տալիս «Կոռուպցիայի վերաբերյալ 2008թ. համաշխարհային զեկույցը», ջրային ոլորտում կոռուպցիայի դեմ քայլերի ձեռնարկումը կլինի և ժամանակին, և իրականանալի: Այդ առումով զեկույցի առանցքային առաջարկություններն են.
* Սահմանել թափանցիկությունը և հանրային մասնակցությունը որպես ջրային ռեսուրսների կառավարման բոլոր ասպեկտների ղեկավար սկզբունքներ. Սկսած թափանցիկ բյուջետային գործընթացից և քաղաքական որոշումների ընդունման մեջ հանրային ներգրավվածությունից մինչև ջրային ռեսուրսների աղտոտվածության քարտեզագրումը` ջրային ոլորտին առնչվող ծրագրերի հանրային հսկողությունը և պայմանագրերում սահմանված պայմանների ու կատարողական հաշվետվությունների մատչելիությունը, թափանցիկությունը և հանրային մասնակցությունը կուժեղացնեն օրինավոր կառավարումը ջրային ոլորտի կառավարման հարցերում, սակայն անհրաժեշտ է, որ այդ սկզբունքներն ընդունվեն ողջ միջազգային հանրության կողմից:
* Ուժեղացնել վերահսկողությունը. Կառավարությունն ու հանրային ոլորտը շարունակում են կարևորագույն դերակատարություն ունենալ ջրային ռեսուրսների կառավարման մեջ և պետք է սահմանեն արդյունավետ վերահսկողություն` լինեն դրանք շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը, ջրամատակարարումը և ջրահեռացումը, գյուղատնտեսությունը կամ էներգետիկան: Ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներն ու կարողությունների հզորացումը էական նշանակություն ունեն ջրային տնտեսության վերահսկողության չափանիշների համար` հասցնելու դրանք այլ հատվածներում արդեն գործող չափանիշների մակարդակին:
* Ապահովել արդար մրցակցություն և հաշվետվողական իրականացում ջրային ռեսուրսների հետ կապված ծրագրերում. Բոլոր շահագրգիռ կողմերը պետք է դերակատարություն ունենան: Անհրաժեշտ է, որ պայմանագրերը ներառեն հակակոռուպցիոն բնույթի գործողություններ: Կառավարություններն ու կապալառուները կարող են իրենց միջև կնքել արդար հանրային գնումների համաձայնագրեր: Վարկատուներն ու դոնորները պետք է ուժեղացնեն հակակոռուպցիոն դրույթներն իրավաֆինանսական վերահսկողության իրենց պահանջներում:
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ը Ջրօգտագործման և ջրամաքրման միջազգային կենտրոնի, Ստոկհոլմի ջրի միջազգային ինստիտուտի, Շվեդական ջրի տան և Աֆրիկայի ջրօգտագործման և ջրամաքրման ծրագրի հետ համատեղ 2006թ. հիմնադրել են Ջրային ռեսուրսների օրինականության ցանցը (Water Integrity Network - WIN): WIN-ը այսօր կազմակերպությունների և անհատների աճող ցանց է, որ պայքարում է կոռուպցիայի դեմ ջրային ոլորտի բոլոր հատվածներում: «Կոռուպցիայի վերաբերյալ 2008թ. համաշխարհային զեկույցը» ստացել է WIN-ի փորձագիտական և ֆինանսական աջակցությունը:

Corruption in the water sector is an overlooked threat for development and sustainability
Corruption in the water sector is a root cause and catalyst for the global water crisis that threatens billions of lives and exacerbates environmental degradation, according to the Global Corruption Report 2008: Corruption in the Water Sector, released today by Transparency International (TI).
"Water is a resource without substitute. It is paramount to our health, our food security, our energy future and our ecosystem. But corruption plagues water management and use in all these areas," said Huguette Labelle, Chair of Transparency International.
The report, the first of its kind to explore the impact and scope of corruption in different segments of the water sector, identifies a range of problems, from petty bribery in water delivery to procurement-related looting of irrigation and hydropower funds; from covering up industrial pollution to manipulation of water management and allocation policies.
"Corruption's impact on water is a fundamental governance problem, yet it is not sufficiently addressed in the many global policy initiatives for environmental sustainability, development, and food and energy security. This must change," added Labelle.
The water crisis is undeniable and the corruption challenge it faces is urgent. More than 1 billion people worldwide have no guaranteed access to water and more than 2 billion are without adequate sanitation, which has devastating consequences for development and poverty reduction.
Nonetheless, as the Global Corruption Report shows, taking action against corruption in the water sector is both timely and feasible. Key recommendations of the report include:
*Establish transparency and participation as guiding principles for all aspects of water governance: From transparent budgeting and participatory policy-making to public mapping of water pollution, public audits of projects and access to contract terms and performance reports, transparency and participation strengthen integrity in water governance, but need to be adopted globally.
*Strengthen regulatory oversight: Government and the public sector continue to play the most prominent role in water governance and should establish effective regulatory oversight, whether for the environment, water and sanitation, agriculture or energy. Institutional reform and capacity-building are essential to bring oversight in water up to the standards already achieved in other sectors.
*Ensure fair competition and accountable implementation of water projects: All stakeholders have a role to play. Contracts should incorporate anti-corruption measures. Governments and contractors can enter into agreements for fair public procurement. Lenders and donors must strengthen anti-bribery provisions in their due diligence requirements.
Transparency International, along with the International Water and Sanitation Centre, the Stockholm International Water Institute, the Swedish Water House and the Water and Sanitation Program-Africa founded the Water Integrity Network (WIN) in 2006. Today WIN is a growing network of organisations and individuals that fights corruption in all parts of the water sector. The Global Corruption Report 2008 benefited from expert and financial support from WIN.