Հայտարարություն Գետառ գետի կառուցապատմանն առնչվող իրավական հարցերի վերաբերյալ
Անդրադառնալով «ՏԶԿ/ԹԻ-Հայաստան» հասարակական կազմակերպության ս.թ. նոյեմբերի 7-ին և «Երևաննախագիծ» ինստիտուտի նոյեմբերի 8-ի մամուլի ասուլիսներում արծարծված Գետառի կառուցապատման խնդիրներին` հայտնում ենք հետեյալը: «ՏԶԿ/ԹԻ-Հայաստան» ՀԿ-ն հարցականի տակ է դնում ֆինանսական խոշոր միջոցների օգտագործմամբ իրականացվող Գետառ գետի հունի վերակառուցման ծրագրի օրինականությունը և պետական մարմինների բարյացակամ վերաբերմունքը անօրինական գործողությունների և դրանց արդյունքում պետական բյուջեի վատնումների կապակցությամբ, հատկապես` ՀՀ նախագահական ընտրություններին նախորդող ժամանակաշրջանում, ստորև ներկայացված հիմնավորումներով:
Տեղեկատվության ոչ մատչելի լինելը, համալիր (ներառյալ` բնապահպանական) փորձաքննությունից խուսափելը, որոշումների ընդունման անհասկանալի գործընթացները, հերթական ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ չպլանավորված և հապճեպ շինարարական աշխատանքները, անօրինական շինարարության շարունակությունը և անօրինականության նկատմամբ իրավասու մարմինների հանդուրժողականությունը հարցականի տակ են դնում Գետառի հունի վերակառուցման աշխատանքների իրական նպատակները:

Statement of CRD/TI Armenia on legal issues related to the construction of the River Getar
Referring to the press conferences on issues related to the construction of the River Getar held by CRD/TI Armenia on November 7 and by "Yerevanproject Institute'' CJSC on November 8 we hereby inform the following. CRD/TI Armenia calls in question the reconstruction project legitimacy of the Getar river-bed with a waste of huge sums and kindly disposed attitude of the government bodies regarding illegal actions and as a result, embezzlement of state budget especially in the period preceding the presidential elections in Armenia.
Lack of access to information, avoidance of comprehensive (including environmental) expertise, perplexing processes of decision making, non planned and hasty construction works a few months before the elections, continuation of illegal work and the tolerance of competent government bodies concerning illegality question the real purpose of the reconstruction of the River Getar.