Բնապահպաններն ահազանգում են
Երևան քաղաքը, հատկապես, նրա կենտրոնը վերածվել է բնապահպանական աղետի գոտու, և ստեղծվել է էկոլոգիական արտակարգ իրավիճակ, ինչը պահանջում է անհապաղ համապատասխան միջոցառումների ձեռնարկում: Այդ մասին նշվել է 32 ՀԿ-ներ ներկայացնող Էկոլոգիական հասարակական դաշինքի օգոստոսի 31-ին կայացած մամուլի ասուլիսում: Բանախոսները մտահոգված էին, որ «շինարարական բիզնեսը չի ենթարկվում վերահսկողության և ծառայում է ոչ այնքան քաղաքի, որքան մի խումբ օլիգարխների ֆինանսական շահերին»:
Մամուլի ասուլիսում ելույթ ունեցան և լրագրողների հարցերին պատասխանեցին Կարինե Դանիելյանը «Հանուն մարդկային կայուն զարգացման» ասոցիացիայից, Սիլվա Ադամյանը Թռչնասերների կենտրոնից, Սոնա Այվազյանը «ՏԶԿ-ԹԻ-Հայաստան» ՀԿ-ից և շատ ուրիշներ: Էկոլոգիական հասարակական դաշինքը բաց նամակ է հղել ՀՀ նախագահին, ՀՀ ԱԺ նախագահին, ՀՀ վարչապետին, ՀՀ գլխավոր դատախազին և մարդու իրավունքների պաշտպանին` պահանջելով մեկ ամսվա ընթացքում կասեցնել Երևան քաղաքի այն բոլոր տարածքների կառուցապատումը, որտեղ շինարարակական աշխատանքներն իրականացվում են մարդու իրավունքների ու էկոլոգիական նորմերի խախտումով:

Ecologists express anxiety
Being turned into an ecological zone of disaster, the city of Yerevan, especially its Center faces a state of emergency, requiring to immediately take appropriate measures. It was mentioned during a press conference held on August 31 by Public Ecological Coalition of 32 NGOs. The speakers were concerned that "since it was out of control, construction business served not as much the interests of the city as the financial interests of a group of tycoons."
Karine Danielyan of the Association for Sustainable Human Development, Silva Adamyan of the Union of Bird Fanciers, Sona Ayvazyan of CRD/TI Armenia and many others addressed participants at the press conference and answered the journalists' questions. The Public Ecological Coalition has sent an open letter to RA President, Chairman of RA National Assembly, RA Prime Minister and RA Ombudsman claiming to suspend the construction in all the areas of Yerevan where the construction work was done in violation of human rights and ecological norms.