Քաղաքացիներն օգնում են իշխանություններին վերացնելու «ոչ ոքու» փոսը
Հուլիսի 26-ին Երևանի Օպերայի այգում` Առնո Բաբաջանյանի արձանին կից տարածքում Էկոլոգիական հասարակական դաշինքը կազմակերպել էր ակցիա ընդդեմ նշված տարածքում նախատեսվող շինարարության: Ակցիային մասնակցել են ՀԿ-ների, կուսակցությունների, միջազգային կազմակերպությունների և լրատվամիջոցների ավելի քան 100 ներկայացուցիչներ: Բողոքի ելույթներից բացի «Մի բուռ հող ձեր փոսին» նշանաբանով ակցիայի մասնակիցները հող են լցրել շինարարության համար նախատեսված փոսը: Հող լցնելուն մասնակցել են բոլոր ներկաները, բացառությամբ ակցիային հետևող ոստիկանների:
Ահռելի փոսը փորվել էր մեկ-երկու ամիս առաջ և էկոլոգիական հասարակական դաշինքի ներկայացուցիչների բարձրացրած աղմուկից հետո շինարարությունը կանգնեցվել էր, սակայն չէր հաջողվել պարզել, թե ի՞նչ կառույց է նախատեսվում և ով է սեփականատերը: Դաշինքի հարցապնդումներին ի պատասխան թե քաղաքապետարանից, և թե Կենտրոն համայնքի թաղապետարանից ասվել է, որ տարածքը «ոչ ոքու» է: Իշխանությունները նույնիսկ խոսք էին տվել լցնել իրենց կողմից անտեր ճանաչված փոսը: Դաշինքի ներկայացուցիչներն էլ որոշել էին օգնել իշխանություններին հողով լցնելու և ծածկելու այն, իսկ հետո կանաչապատելու:

Citizens help the authorities to fill in "no one's" pit
On July 26 the Public Ecological Coalition organized an action against construction in the Opera garden area by the Arno Babajanyan Statue. More than 100 representatives of NGOs, parties, international organizations and media took part in the event. Besides speeches at the protest, the representatives of the action filled in soil into the foundation pit. All the participants took part in this action under the motto "a handful of soil into your pit" except the policemen observing the event.
The huge foundation pit was dug a couple of months ago. After the representatives of the coalition set up a clamor, the construction seemed to be suspended. However, all the efforts to find out who embarked upon the construction and what was planned to be built there were doomed to failure. In reply to the coalition's request, both Yerevan city and Kentron district municipalities mentioned that the area belonged to no one. The authorities even promised to fill in the pit, which was no one's belonging according to them. In their turn, the representatives of the coalition decided to help the authorities to fill the pit, cover it and then plant greenery.