Կոռուպցիան շարունակում է խոչընդոտել Հայաստանի զարգացմանը` ասված է «Անցումային շրջանի պետություններ» 2007թ. Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցում
Ս.թ. հունիսի 14-ին հրապարակվեցին «Ֆրիդոմ Հաուս» կազմակերպության` բարեփոխումների վերաբերյալ Եվրոպայի և Եվրասիայի 29 նախկին կոմունիստական երկրների և վարչական տարածքների «Անցումային շրջանի պետություններ» ամենամյա ուսումնասիրության 2007թ. զեկույցներն ու վարկանիշները: Ի թիվս այլ հիմնահարցերի, Հայաստանի մասին զեկույցն անդրադարձել է կոռուպցիայի խնդրին, որտեղ ՀՀ իշխանությունների առաջընթացն ընդհանուր առմամբ բացասական է գնահատված:
Զեկույցում նշված է, որ 2006թ. հոկտեմբերին ՏԶԿ/ԹԻ-Հայաստան ՀԿ-ն հրապարակել է նախորդ երեք տարիների` կառավարության հակակոռուպցիոն քաղաքականության գնահատականը: Բացասական եզրակացությունը ձևավորվել է այդ թվում` քաղաքական կամքի, հակակոռուպցիոն ինստիտուտների անկախության բացակայության, օրենքի թերի կիրարկման ու քաղաքականության մշակման գործընթացում հանրության մասնակցության ցածր մակարդակի պատճառով: 1500 տնային տնտեսություններում անցկացված հարցման արդյունքում ոստիկանությունը, դատարաններն ու դատախազության համակարգը համարվել են ամենակոռումպացված ոլորտները:

Nations in Transit (NIT), Freedom House's annual study of reform in 29 former Communist countries and administrative areas of Europe and Eurasia, released its 2007 reports and ratings on June 14. Among other important issues, NIT report on Armenia focuses on corruption. Assessments of the authorities' progress in addressing corruption have generally been negative.
The report says that in October 2006, CRD/TI Armenia published an evaluation of the government's anticorruption policy over the previous three years. Negative conclusions included the absence of political will, lack of institutional autonomy among the country's anticorruption institutions, poor law enforcement, and the low level of public participation in policy making. In a survey of 1,500 households, the areas considered most corrupt were the police, courts, and the prosecution system.