Ընտրական տոնավաճառը ծաղրում է անարդար ընտրական գործընթացները
Ս.թ. մայիսի 5-ին Երևանի Կոմիտասի արձանի մոտ «ՏԶԿ/ԹԻ-Հայաստան», «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» հասարակական կազմակերպությունները «Սկսել ա» նախաձեռնող խմբի և այլ գործընկեր ՀԿ-ների հետ համատեղ անց են կացրել «Ընտրական տոնավաճառ» միջոցառումը: Այն նպատակ ուներ ծաղրելու նախընտրական շրջանում հանրապետությունում դրսևորված բոլոր բացասական երևույթները:
Միջոցառման առաջին մասում Կոմիտասի արձանի շուրջը տեղակայված սեղաններին «գնվում» էին խիղճ և ընտրողների ձայներ: Առանձին սեղանին «ներկայացված էին» մենաշնորհները շաքարի, բենզինի, բջջային հեռախոսի ներկրման և այլ ոլորտներում, իսկ մյուսին «վաճառվում» էին պաշտոններ` վարչապետի, նախարարների, պատգամավորների, դատավորների և այլն:
Միջոցառման երկրորդ մասում տեղի ունեցավ աճուրդ. աճուրդի էին հանվել հասարակական կազմակերպությունը, գիտնականը, մարզիկը, երգիչը և դերասանը: Դրանք գնվում էին «դոլարով», բենզինով կամ այլ նյութական արժեքներով:
Միջոցառման ընթացքում շրջապատը «զարդարված» էր բազմաթիվ պաստառներով, որոնցից մեկում ներկայացված էին պատգամավորների մականունները, մյուսում Հ. Թումանյանի ձևափոխված քառատողն էր «պապայից» կախված մի կտոր չոր հացի մասին, երրորդն իշխանության և ընդդիմության արանքում մոլորվածների մասին էր, և մնացածն էլ նույն ոգով:
Միջոցառումը եզրափակվեց մամուլի ասուլիսով`«ՏԶԿ/ԹԻ-Հայաստան», «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե», «Ասպարեզ» կազմակերպությունների և «Սկսել ա» նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:

The Center for Regional Development/ Transparency International Armenia, together with Armenian Helsinki Committee, "Sksela" Initiative group and other partners, held an "Election Fair," on May 5 by the Komitas Statue near the Conservatoire. The Fair aimed to mock all the negative aspects of Armenian politics manifested throughout the republic during this pre-election period.
In the first part of the event, people were invited to buy a conscience and the votes of constituents. The next table presented monopolies of imported sugar, petroleum, cellular phones and other markets, the third sold posts of high-ranking governmental positions including prime minister, minister, member of parliament, judge, etc.
A mock auction was held in the second part of the event which creatively allowed participants the chance to buy an NGO, a scientist, an athlete, a singer and an actor with dollars, petroleum and other valuables.
The area surrounding the statue was decorated with a number of posters, one of which presented nicknames of MPs. Another poster featured a takeoff of a paraphrased Tumanian quatrain about a piece of dry bread provided by one's "father," the next depicted those who are confused between the leadership and the opposition, and the rest were in a similar spirit.
The event was followed by a joint press conference with the representatives of CRD/TI Armenia, Armenian Helsinki Committee, Asparez Journalists Club, and "Sksela" Initiative group.