Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպությունը Հայաստանին կոչ է անում կոշտացնել պայքարը կաշառառության դեմ
Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության հակակոռուպցիոն ցանցի վերջերս հրապարակված զեկույցում Հայաստանին կոչ է արվել կոշտացնել պայքարը «կաշառառության ավանդույթի դեմ»:
Զեկույցում վերլուծության են ենթարկվել Հայաստանի առաջընթացը Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության հանձնարարականների իրականացման ուղղությամբ այդ կազմակերպության` 2004թ. վերջին ստուգայցից հետո: Եզրահանգումների թվում են ներքոնշյալները:
- Կոռուպցիայի համար դատապարտման դեպքերի թիվը փոքր է, հատկապես՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաների շրջանում, և ավելի մեծ ջանքեր պետք է գործադրվեն՝ քննելու կաշառառության մասին պնդումները և գործերը հասցնելու դատարան:
- Անհրաժեշտ է սերտացնել համագործակցությունը իրավապահ մարմինների և ֆինանսական վերահսկողության հաստատությունների միջև:
- Համակարգի չարաշահումը նվազեցնելու և պետական պաշտոնյաների կողմից նվերներն ու գույքը հայտարարագրելու նպատակով պահանջվում է ավելի թափանցիկ և ավելի արդյունավետ մոնիտորինգի մեխանիզմ:
- Հարկ է արագ և ամբողջությամբ ապահովել շարքային քաղաքացիներին և հասարակական կազմակերպություններին անհրաժեշտ և տեղական մակարդակով հասանելի տեղեկատվությունը:
- Հայաստանում տարածված կաշառառության ավանդույթի դեմ պայքարելու համար երկրի ղեկավարությունը պետք է առաջնորդի և սատարի հակակոռուպցիոն ջանքերը՝ օրենքի կիրառման, հետագա օրենսդրական բարեփոխումների և հանրային իրազեկման արշավների համադրման ճանապարհով:
Զեկույցում տեղ են գտել նաև մի շարք դրական արձագանքներ առաջընթացի վերաբերյալ: Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպությունը շեշտում է, որ 2004 թվականից ի վեր Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկել բարելավելու իր քրեական օրենսդրությունը և այն մոտեցնելու միջազգային չափանիշներին` ներառյալ պետական պաշտոնյաների սահմանումն ու գործուն ու պասիվ կաշառակերության քրեականացումը: Ուժեղացվել է հսկողությունը փողերի լվացման հանդեպ, մի շարք քայլեր են ձեռնարկվել քաղաքացիական ծառայության մեջ ազնվություն և շիտակություն ապահովող համակարգ հաստատելու համար, ներառյալ կադրերի համալրումը: Մի շարք պետական հաստատություններ մշակել են սեփական վարքականոններ և հիմնել են միջազգային կարգապահական հանձնաժողովներ: Ավելացել է պետական գնումների համակարգի թափանցիկությունը: Այդուհանդերձ, այդ միջոցառումներից շատերը միայն սկզբնական քայլերն են ճիշտ ուղղությամբ, և շատ բան է մնում անելու՝ ապահովելու համար քաղաքացիական ծառայության շիտակությունը և նվազեցնելու կոռուպցիայի բեռը հասարակական և գործարար կյանքի տարբեր բնագավառներում:
Զեկույցի ամբողջական տեքստին (առաջընթացի գնահատմամբ և յուրաքանչյուր հանձնարարականի վարկանիշերով) կարելի է ծանոթանալ Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության հակակոռուպցիոն ցանցի կայքում` www.oecd.org/corruption/acn հասցեով: Հանձնարարականների կատարման հետագա ընթացքի վերաբերյալ կատարվող միջոցառումների մասին այլ երկրների շարքում Հայաստանը կհրավիրվի զեկուցելու 2007 — 2008թթ. նախատեսվող հանդիպումների ժամանակ:

Armenia must crack down on corruption, according to a new report by the OECD Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia.
The report analyses the progress made by Armenia to put in place the recommendations made by the OECD during their last review in 2004. Among its findings are:
- The number of convictions for corruption is low, especially for high-ranking officials, and more efforts must be made to investigate allegations and bring cases to court;
- Cooperation between law enforcement and financial control institutions needs to be improved;
- Greater transparency and a more effective monitoring mechanism is needed to cut abuse of the system for declaring gifts and assets by public officials;
- Information requested by ordinary citizens and non-governmental organisations, and access to information at the local level, needs to be provided more quickly and fully;
- To tackle the pervasive tradition of bribe-giving in Armenia, the leadership of the country needs to lead and support anti-corruption efforts, through a combination of law-enforcement, further legal reform and public education campaigns.
The report also highlighted a number of positive aspects, where progress has been achieved. Since 2004 Armenia has taken a number steps to bring its criminal laws closer to international standards. These included the adoption of a broad definition of public officials and the criminalisation of active and passive bribery. Money laundering controls have been strengthened. A number of steps were taken to improve integrity in the civil service, including a new recruitment system. Several public institutions have developed their own Codes of Ethics and established international disciplinary committees. Transparency of the public procurement system has been enhanced. However, many of the above measures are only initial steps in the right direction and much remains to be done to ensure integrity in the civil service and to reduce the burden of corruption in various spheres of public and business life.
The report (with full assessment of progress and ratings to each recommendation) is available at the ACN web site www.oecd.org/corruption/acn. As for other countries, Armenia will be invited to report on further steps to implement the recommendations at future ACN meetings, which are planned for 2007 and 2008.