Նոր հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության համաձայն պետությունները բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկում կոռուպցիայի դեմ պայքարում
Կոռուպցիայի համաշխարհային բարոմետրի ցուցանիշներով ոստիկանությունը, քաղաքական կուսակցություններն ու խորհրդարաններն ամենավարկաբեկվածն են
7 դեկտեմբերի 2006թ., Բրյուսել/Բեռլին - Աշխարհի միլիոնավոր մարդիկ, առօրյա կյանքում առնչվելով կոռուպցիայի հետ, ցանկանում են, որ իրենց երկրներն անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեն այն վերացնելու համար: Սա է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի 2006թ. Կոռուպցիայի համաշխարհային բարոմետրի եզրակացությունը, որը հրապարակվում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա` դեկտեմբերի 9-ի նախաշեմին:
«Բարոմետր 2006»-ը 62 երկրներում շուրջ 60.000 անձանց շրջանում հանրային կարծիքի հարցում է, որ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի համար անցկացրել է «Գելափ Ինթերնեշնլ»-ը: «Բարոմետր 2006»-ն ավելի խորությամբ է ուսումնասիրել կաշառակերությունը, քան երբ—է նախկինում, ցույց տալով կաշառակերության հանդեպ մարդկանց անձնական փորձն ու կոռուպցիային առավելապես ենթակա ոլորտները, կաշառք տալու հաճախականությունն ու չափը:
«Ողջ աշխարհում անցկացված սույն հարցումը ցույց է տալիս, որ կոռուպցիան հսկայական ազդեցություն ունի մարդկանց կյանքի վրա, նրա իշխանությունը հզոր է»,- կարծում է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի նախագահ Լաբելը: «Երբ չնչին կաշառք չտալու պատճառով աղքատները զրկվում են հիմնական ծառայությունների, օրինակ էլեկտրականության մատուցումից, և նրանց տանը լույս ու երեխաների համար ջերմություն չի լինում, ապա պետությունը պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկելու պատասխանատվություն ստանձնի»:
Հարցվածների 69%-ը գտնում է, որ իրենց երկրներում կոռուպցիայի դեմ պայքարը արդյունավետ չէ, կամ ոչ մի ջանք չի գործադրում այդ արատավոր երևույթի դեմ պայքարի համար կամ էլ նույնիսկ կոռուպցիան խրախուսվում է: Ընդամենը 22%-ն է իր երկրի գործադրած ջանքերը որակել որպես «արդյունավետ» կամ «խիստ արդյունավետ»:
Աշխարհում ամենից տարածվածը ոստիկանությանը տրվող կաշառքն է: Իրավապահ մարմինները թաղված են կոռուպցիայի մեջ, իսկ ամենակոռումպացվածներից երրորդ տեղում դատական իշխանություններն են:
Շարքային քաղաքացիների ընկալմամբ, միջին հաշվով, քաղաքական կուսակցությունները, ապա խորհրդարաններն ու օրենսդիրները, և նոր միայն ոստիկանությունն է մեծ չափով կրում կոռուպցիայի ազդեցությունը:
Դրականորեն ընկալվել են երեք հաստատություն` կրոնական մարմինները (2,8), ՀԿ-ները և գրանցում ու թույլատվություն շնորհող հաստատությունները (2,9-ական):
Նշում` Հայաստանը ներառված չէ այս տարվա Բարոմետրի ցուցակում:
2006թ. Բարոմետրի ամբողջական փաթեթը անգլերեն լեզվով գտնվում է այստեղ կամ կարող եք այցելել www.transparency.org հասցեյով:

Brussels/Berlin, 7 December 2006 - Millions of people around the world come face-to-face with corruption in their daily lives and urgently want their government to take action to stop it. This is the resounding conclusion of Transparency International's Global Corruption Barometer 2006, launched today in advance of International Anti-Corruption Day on Saturday, 9 December.
The 2006 Barometer, a public opinion survey conducted for Transparency International by Gallup International is based on a poll of nearly 60,000 people in 62 countries. It explores the issue of petty bribery in greater depth than ever before, highlighting people's personal experience of bribery, and identifying the sectors most affected by corruption, its frequency, and how much people must pay.
"This worldwide poll shows that corruption has a dramatic effect on the lives of individuals. Its power is enormous," said Huguette Labelle, Chair of Transparency International. "When basic services like electricity are denied to the poor because they cannot afford a small bribe, there is no light in the home, no warmth for the children and no escape for the government from its responsibility to take action."
Sixty nine percent say their government is not effective in fighting corruption, or that it makes no effort to fight it, or that it actually encourages corruption. Only 22 percent labelled their government's actions "effective" or "very effective".
The bribes are most commonly paid around the world to police. The gears of law enforcement have been jammed by corruption, with the judiciary ranked the third most corrupt institution.
Ordinary citizens perceived political parties, on average, to be the institution most affected by corruption, followed by parliaments and legislatures and then by police.