Մենք` քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս և քաղաքացիական ակտիվիստներս, ցանկանում ենք ձեր ուշադրությունը հրավիրել երեխաների իրավունքների խախտումների, արտահայտվելու ազատության ճնշման և արդար դատավարություն ապահովելու ձախողման առնչությամբ Հայաստանում վերջերս տեղի ունեցած մարդու իրավունքների ոտնահարումներին: 2008թ. ապրիլ-հունիս ամիսների ընթացքում մի խումբ երիտասարդներ կամավորական հիմունքներով աշխատել են Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ գիշերօթիկ դպրոցում, որը ՄԱԿ-ի «10 լավագույն դպրոց» ծրագրի շահառուներից էր: Երիտասարդ կամավորականները զբաղվել են համակարգչային սենյակ վերանորոգելով, դպրոցի սաներին տարբեր առարկաներ և հմտություններ ուսուցանելով, աուդիո-գրքեր ձայնագրելով: Իրենց աշխատանքի և աշակերտների հետ ինտենսիվ շփումների ընթացքում երիտասարդները նկատել և լսել են դպրոցում տեղի ունեցող բազմաթիվ պրոբլեմների և չարաշահումների մասին, ներառյալ հետևյալը. * Թեպետ նշված դպրոցը նախատեսված է մտավոր և ֆիզիկական հաշմանդամ երեխաների համար, իրականում այնտեղ հիմնականում ընդգրկված են միանգամայն առողջ երեխաներ, որոնց հրահանգված էր բժշկական ստուգումների ժամանակ ձևանալ հաշմանդամ` կատարելով տկարամիտի դեր: * Սնունդը անորակ էր, աշակերտները մնում էին կիսաքաղց` իրենց տրամադրվող կերակրի փոխարեն հաճախ գերադասելով ուտել մի կտոր հաց: Սննդի մնացորդները օգտագործվում էին դպրոցի շրջակա տարածքում պահվող` տնօրենի խոզերին, հնդկահավերին և շներին կերակրելու համար: * Սանիտարահիգիենիկ վիճակն անբավարար էր. երեխաները լոգանք ընդունելու հնարավորություն էին ունենում շաբաթը կամ նույնիսկ երկու շաբաթը մեկ անգամ: * Դպրոցի տնօրենն ու անձնակազմի այլ անդամներ երեխաներին աշխատեցնում էին իրենց տներում: * Դպրոցի սաների հանդեպ դաստիարակները հաճախ դաժանորեն էին վարվում` ենթարկելով նրանց մարմնական պատժի և ծեծի: * Հաղորդվել է, որ աշակերտները ենթարկվել են սեռական ոտնձգության դպրոցի ուսուցիչներից մեկի կողմից: Երիտասարդ կամավորականները բարձրաձայնել են վերոնշյալ հիմնախնդիրները: 2008թ. նոյեմբերին դպրոցում կատարած բացահայտումների մասին տեսանյութեր են հեռարձակվել Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությամբ, որի ադյունքում բարձրացված հիմնահարցերի մի մասը դրական լուծում է ստացել: Երեխաները սկսել են ավելի հաճախ լոգանք ընդունել, բարելավվել է սննդի որակը: Սեռական ոտնձգության մեջ մեղադրվող ուսուցիչը նախընտրել է հեռանալ դպրոցից` ստեղծագործական աշխատանքով զբաղվելու պատճառաբանությամբ: Այնուամենայնիվ, աշակերտներին սեռական ոտնձգության ենթարկելու խնդիրը չի լուծվել: Նույն ամսվա ընթացքում կամավորները հանդիպել են այն ժամանակվա ՀՀ կրթության և գիտության փոխնախարար Բագրատ Եսայանի և ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ստեփան Ասլանյանի հետ, որոնք ներկայացնում էին իշխող կոալիցիայի երկու կուսակցություններ: Սակայն երկու հաստատություններից և ոչ մեկը պատշաճ արձագանք չի տվել: Միաժամանակ, 2008-ի վերջին տեսանյութերի հեղինակ լրագրողի հետ պայմանագիրը դադարեցվել է և նրա պատրաստած հաղորդումներն այլևս չեն ցուցադրվել Հ1-ի եթերով «տնտեսական ճգնաժամի» պատճառաբանությամբ: Հաղորդման հեռարձակումից երեք ամիս անց ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել: Գործի նախաքննությունն ուղեկցվել է ընթացակարգային պահանջների խախտումներով: Քրեական գործը հարուցվել է օրենքով նախատեսված ժամկետի կոպիտ խախտմամբ, որն արդարացված չէ: Այն հիմնված է միայն մեկ վկայի ցուցմունքի վրա, ով ուսուցիչների և ծնողների կողմից ճնշման ենթարկվելով` հարկադրաբար հետ է կանգնել իր սկզբնական ցուցմունքից: Մինչդեռ ամբողջովին անտեսվել է երկրորդ երեխայի ցուցմունքը: Կամավորականները, որ ներգրավվել էին դատական գործընթացում, պատշաճ կերպով չեն ծանուցվել քրեական գործի մանրամասների վերաբերյալ: Նրանց հարցաքննություններն ուղեկցվել են հոգեբանական ճնշումներով և ոստիկանների ծաղր ու ծանակով: Հենց առաջին օրվանից նախաքննությունը կողմնակալ էր և կենտրոնացել էր մեղքը կամավորականների խմբի վրա բարդելու վրա: 2009թ. օգոստոսին վերոնշյալ գործը փաստորեն շուռ եկավ կամավորականների խմբի ղեկավար Մարիամ Սուխուդյանի դեմ, ում նկատմամբ ոստիկանությունը մեղադրանք հարուցեց սուտ մատնության հատկանիշով` սպառնալով մինչև 5 տարի ազատազրկմամբ: Գործի հանդեպ կանխորոշված վերաբերմունքը գագաթնակետին հասավ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի` ս.թ. օգոստոսի 21-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում, երբ նա ակնհայտորեն խախտեց անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը: Վերը նշվածի հանրագումարում, Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ գիշերօթիկ դպրոցում աշակերտների հանդեպ վատ վերաբերմունքի և սեռական ոտնձգության վերաբերյալ հարցը բարձրացնելուց ի վեր ՀՀ պետական հաստատությունները պատշաճ արձագանքի չեն արժանացրել, չնայած այն հանգամանքին, որ նման իրավիճակ է տիրում նաև այսօրինակ գիշերօթիկ դպրոցներում (ԶԼՄ-ներն, օրինակ, անդրադարձել են Նուբարաշենի թիվ 18 հատուկ գիշերօթիկ դպրոցին և Վարդաշենի հատուկ կրթահամալիրին): Փոխարենը, իշխանությունները ջանք չեն խնայել կոծկելու իրական հիմնախնդիրները և մեղադրելու նրանց, ովքեր համարձակվել են իրազեկել դրանց վերաբերյալ: Մարդու իրավունքների` վերը նշված ոտնահարումների դեմ քաղաքացիական հասարակության զանազան խմբեր հանդես են եկել ՀՀ իշխանություններին ուղղված բազմաթիվ հայտարարություններով և պահանջագրերով` պահանջելով դադարեցնել Մարիամ Սուխուդյանի նկատմամբ հետապնդումը, ապահովել արդար և անկողմնակալ դատավարություն և պատժել իրական հանցագործներին: Այսուհանդերձ, հետապնդվում են հանցագործության մասին հաղորդողները, և նրանց հանդեպ իրականացվում է կողմնակալ հետաքննություն: Ավելին, թեպետ ԶԼՄ-ներում ի հայտ են գալիս նոր վկաներ, փաստերով հիմնավորելով, որ դպրոցում չարաշահումներ են տեղի ունեցել, ոստիկանությունը շարունակում է անտեսել նոր ապացույցները: Քաղաքացիական հասարակությունը նաև պահանջում է միջազգային և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ներգրավմամբ հանձնախումբ ստեղծել` քննելու Հայաստանի հատուկ գիշերօթիկ դպրոցներում տիրող իրավիճակը: Նման դպրոցները ավելի շուտ փակ հաստատություններ են, և նրանց հիմնախնդիրները մեծ մասամբ մնում են անհայտ և անուշադրության են մատնվում պետական իշխանությունների և հանրության կողմից: Մինչդեռ, այդ դպրոցներում ցուցակագրված սաների հանդեպ վատ վերաբերմումքը և չարաշահումները ավելի խոցելի են դարձնում նրանց` նպաստելով հասարակությունից օտարմանը և ավելացնելով նրանց` հանցագործության մեջ ներգրավվելու ռիսկերը: Ինչպես ցույց են տալիս ուսումնասիրությունները, գիշերօթիկ դպրոցների և որբանոցների սաները սովորաբար դառնում են թրաֆիքինգի առաջին զոհերը: 2008թ. նոյեմբերից ի վեր, երբ հիմնախնդիրներն առաջին անգամ ներկայացվեցին համապատասխան իշխանություններին, ոչ մի որոշակի գործողություն ձեռք չառնվեց այդ հարցերն արծարծելու և դրանց լուծում տալու ուղղությամբ: Փոխարենը, ավելի շատ ջանքեր ուղղվեցին հերքելու հենց հիմնահարցերի գոյությունը և կոծկելու բացահայտված հակաօրինական գործողությունները: Միայն ս.թ. սեպտեմբերի սկզբին, երբ հանրության խիստ հիասթափությունը ակտիվիստների հանդեպ հետապնդման ու պետական իշխանությունների ոչ պատշաճ պահվածքի պատճառով հասավ գագաթնակետին, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հանդիպեց կամավորականների հետ և իր շահագրգռությունն ու պատրաստակամությունը հայտնեց հանրային մոնիտորինգ անցկացնելու և հատուկ դպրոցներում բարեփոխումներ իրականացնելու կապակցությամբ: Սակայն, չի տրվել արդեն իսկ բացահայտված հիմնախնդիրների հանդեպ պատշաճ գնահատականը, և անօրինական ու անբարոյական պահվածքը պատժելու հարցը դեռևս լուծում չի ստացել: Դիմում ենք մեր երկրում գտնվող և արտերկրում աշխատող անձանց` օգտագործելու ձեր լիազորությունը և լծակը պաշտպանելու մարդու իրավունքները և արդարության հասանելիությունը Հայաստանում: Ստիպված ենք հայցել ձեր օժանդակությունը` նպաստելու մեր վերոնշյալ պահանջների կատարմանը, և ակնկալում ենք մեր պահանջագրի վերաբերյալ ձեր պատշաճ պատասխանը: Մանրամասների համար խնդրում ենք դիմել (+374) 091.433278 կամ [email protected]: Մարիամ Սուխուդյանի և կամավորականների խմբի մասին կարող եք ծանոթանալ` այցելելով http://www.mariamsukhudyan.info/ կայքը:
«Երևանի մամուլի ակումբ» ՀԿ, «Երիտասարդներ հանուն ժողովրդավարության» ՀԿ, «Զարթոնք-89» ՀԿ, «Էկոդար» ՀԿ, «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ, «Ժողովուրդն է տերը երկրի» միավորում, «ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ» ՀԿ, «Իրավունքի և ազատության կենտրոն» ՀԿ, «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ, «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե» ՀԿ, «Կրթության ասպարեզ» ՀԿ, «Հայաստանի հելսինկյան կոմիտե» ՀԿ, «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Հայաստանի կոմիտե» ՀԿ, «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ, «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ, «Հույս» ՀԿ, «Մենք պլյուս» ՀԿ, «Պետական կարիքների զոհեր» ՀԿ, «Փաստաբաններ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ, «Քաղաքացիական ազգային նախաձեռնություն» ՀԿ

We, the undersigned civil society organizations and civic activists, draw your attention to recent human rights abuses in Armenia with respect to the violation of children's rights, suppression of freedom of expression and failure to ensure fair trial. During April-June 2008, a group of young people worked as volunteers in Nubarashen Special School N11. This school was a beneficiary of the UN's Ten Best Schools project. The young volunteers were engaged in renovating the computer room, teaching schoolchildren various subjects and skills, recording audio-books, etc. Through their work and interaction with children the young people observed and heard about multiple problems and abuses taking place at that school, including the following: * Though the mentioned school is an establishment intended exclusively for children with special needs, in fact, it enrolled a number of healthy children, who at times of medical checks were instructed to pretend to have disabilities. * Quality of food was bad and children were constantly underfed often preferring a piece of bread over the proposed meals. Leftovers were used to feed the school principal's pigs, turkeys and dogs being kept on the school grounds. * Sanitary situation was unsatisfactory. Children were taking bathes once in a week or even once in every two weeks. * Child labor was used by the school principal and other personnel in their housework. * Children were often treated brutally, sometimes being subject to corporal punishment by school personnel. * Several cases of sexual abuse of children by one of the school's teachers were reported. The young volunteers made the above-mentioned information public. In November 2008, there were a number of video materials broadcasted by the Public Television Channel H1 about problems revealed at the school. As a result, some of the raised issues were addressed children started taking bath more frequently and the quality of meals was improved. The teacher blamed for sexual abuse chose to leave the school "...to engage in creative work" - writing. Nevertheless, the issue of sexual harassment of children was not tackled. The same month, the volunteers held a meeting with Bagrat Yesayan, then a Deputy Minister of Education and Science and Stepan Aslanyan, a Member of the National Assembly of the Republic of Armenia, both representing two parties of the ruling coalition. Subsequently, there was no adequate reaction by either institution. Meanwhile, by the end of 2008, the contract with the journalist the author of video materials - was discontinued and her programs were closed on H1 because of the "economic crisis". Three months after the broadcast, the police opened a criminal case. Pre-investigation of it was accompanied with violation of procedural requirements. Police violated the required timelines for opening the case and used unjustified extensions. It focused on the testimony of only one witness, who under pressure from her teachers and parents was forced to withdraw her depositions. In the meantime, the second testimony was completely disregarded. Volunteers engaged in the proceeding as witnesses were not duly notified about the details of the criminal case. Their interrogations were accompanied by psychological pressure and derision by policemen. From the very first day, pre-investigation was biased and concentrated on shifting the blame to the group of volunteers. In August 2009, the mentioned case was actually turned against the leader of the volunteer group Mariam Sukhudyan, who the police charged with a false report with the prospect of imprisonment for up to 5 years. The predisposed attitude towards the case culminated in a statement by the head of police Alik Sargsyan at a press-conference on August 21, 2009, where he clearly violated the principle of the presumption of innocence. In summary, since raising the issue of ill-treatment and sexual harassment in Nubarashen Special School N11 there has been no proper reaction by Armenian state institutions, in spite of the fact that similar situation exists in similar boarding schools (e.g. mass media reported about abuses in Nubarashen Special School N18 and Vardashen Special Educational Complex). Instead, authorities have endeavored to cover up the real issues and blame those who dared to speak out about them. With respect to the above-mentioned human rights violations there were a number of statements and petitions from various civil society groups to the authorities of Armenia demanding to stop the prosecution of Mariam Sukhudyan, ensure a fair and impartial trial and punish the real criminals. However, persecution of those who reported the crime and biased investigations are carried on. Furthermore, though new witnesses continue to appear in the mass media corroborating that abuses took place at the school, the police continues to ignore this new evidence. Another demand of civil society is to establish a commission with the involvement of international and civil society representatives to examine the situation in special boarding schools in Armenia. Such schools are rather closed institutions and thus their problems remain largely unknown or disregarded by state institutions and the public. While ill-treatment and abuses in such establishments lead to the increased vulnerability of the enrolled children and contribute to their alienation from the society, they also increase the risk that they will engage in criminal behavior. As case studies show, children from boarding schools and orphanages are generally the first victims of trafficking. Since November 2008, when the problems were first presented to the proper authorities, no concrete actions have been taken to address these issues. Instead, more efforts were directed to refute the mere existence of problems and defend the revealed malpractice. Only in early September 2009, after the public frustration at the pursuit of activists and undue performance of public authorities reached its culmination, Armen Ashotyan, RA Minister of Education and Science of the Republic of Armenia met the volunteers and expressed his interest and commitment in supporting public monitoring and to introduce reforms in special schools. Proper assessment of the already revealed problems and punishment of wrongdoings still remains unresolved. We appeal to you, those who are located inside our country as well as those working abroad, to use your mandate and leverage to protect human rights and access to justice in Armenia. We are compelled to request your assistance in promoting our above-mentioned demands and anticipate your due consideration and response to our petition. For more details please contact +374 91 433278 or [email protected]. Information about Mariam Sukhudyan and the group of volunteers is posted on http://www.mariamsukhudyan.info/.
"Arena of Education" NGO, "Committee for Protection of Freedom of Expression" NGO, "Ecodar" NGO, "Helsinki Citizens Assembly Armenian Committee" NGO, "Helsinki Citizens Assembly Vanadzor Office" NGO, "Helsinki Committee of Armenia" NGO, "Huys" NGO, "Investigative Journalists" NGO, "Journalists Club "Asparez"" NGO, "Journalists for Human Rights" NGO, "Lawyers for Human Rights" NGO, "National Citizens Initiative" NGO, "People are the Masters of Our Country" Organization, "Rights and Freedoms Center" NGO, "Transparency International Anti-corruption Center" NGO, "Victims of State Needs" NGO "We Plus" NGO, "Yerevan Press Club" NGO, "Youth for Democracy" NGO, "Zartonk-89" NGO