Կոռուպցիայի կանխարգելումը սկսվում է դպրոցից
ԹԻՀԿ Հակակոռուպցիոն 3-րդ դպրոցի շրջանավարտների կողմից նոյեմբեր ամսվա ընթացքում իրականացվել են թվով երեք դասընթացներ Կոտայքի մարզի Սարալանջ, Արագյուղ, Գառնի, Հացավան, Արագածոտնի մարզի Ուջան, Նոր Եդեսիա համայնքների 7-12-րդ դասարանների 100 աշակերտների համար։ Դասընթացների ընթացքում աշակերտների հետ քննարկվել են կոռուպցիայի պատճառները, դրսևորումները և հետևանքները։ Աշակերտները ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերել խմբային աշխատանքների ընթացքում և կիսվել կոռուպցիայի մասին իրենց պատկերացումներով։
ԹԻՀԿ-ը շնորհակալ է Հակակոռուպցիոն 3-րդ դպրոցի շրջանավարտներին՝ կոռուպցիայի մասին իրազեկման բարձրացմանն ուղղված իր ջանքերը բազմապատկելու համար։

Preventing Corruption Starts at School
Graduates of TIAC Anti-Corruption 3rd School conducted three courses in November for 100 students of 7-12 grades in Saralanj, Aragyugh, Garni, Hatsavan, Ujan, Aragatsotn region, Nor Edesia communities of Aragatsotn region. The causes of corruption, its manifestations and consequences were discussed with the students during the classes. Students actively participated in group work and shared their ideas about corruption.
We extend our gratitude to the graduates of the 3rd Anti-Corruption School for multiplying our efforts to raise awareness about corruption.
The educational program is made possible by the support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID) within the framework of the “Engaged Citizenry for Responsible Governance” project implemented by Transparency International Anticorruption Center․