«Պոլիտեա» հակակոռուպցիոն ինտելեկտուալ խաղ-մրցաշար
Դեկտեմբերի 9-ին՝ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրը նշանավորվեց նաև ԹԻՀԿ Հակակոռուպցիոն դպրոցների շրջանավարտների հանդիպումով։ 4 դպրոցների շրջանավարտներից կազմված 4 թիմերը մասնակցեցին «Պոլիտեա» հակակոռուպցիոն ինտելեկտուալ խաղ-մրցաշարին։ Խաղն անցավ աշխույժ, գերլարված մթնոլորտում, շրջանավարտները յուրօրինակ «մաստեր կլաս» ցուցադրեցին հակակոռուպցիոն թեմաների շրջանակում՝ կոռուպցիայի պատմությունից մինչ արդի գործիքներ, բարեվարքություն և հայտարարգրման համակարգեր։
ԹԻՀԿ աշխատակիցներից և փորձագետներից բաղկացած ժյուրիի համար բավականին բարդ էր գնահատել մասնակիցներին, քանի որ բոլոր չորս թիմերը բավականին ուժեղ էին և ստեղծագործ իրենց պատասխաններում։
Հաղթող երկու դպրոցների մասնակիցները կմասնակցեն Գյումրի քաղաքում անցկացվող «Պոլիտեա» պատմա-քաղաքական տուրին։
«Պոլիտեա» խաղի մասին
«Պոլիտեա» խաղի նպատակն է զարգացնել խաղացողների քաղաքագիտական - քաղաքացիական գիտելիքները։ «Պոլիտեան» կարելի է խաղալ 2 կամ ավելի խմբերով։ Յուրաքանչյուր թիմից մեկական խաղացող վերցնում է որևէ քարտ և իր թիմակիցներին բացատրում քարտի վրա գրված բառերը; * Խաղը պարունակում է տարբեր բարդության խաղաքարտեր։

"Politea" anti-corruption intellectual tournament
December 9, International Anti-Corruption Day, was also marked by a special event organized for the graduates of TIAC Anti-Corruption Schools. The 4 teams consisting of graduates of 4 schools participated in the "Politea" anti-corruption intellectual tournament that took place in a lively, intellectually tense atmosphere as the graduates showed a unique "master class" in connection with anti-corruption topics: from the history of corruption to modern tools, integrity, reporting systems, etc.
For a jury, that consisted of some of the TIAC staff and anti-corruption experts, it was somewhat difficult to evaluate the participants, as all four teams were quite strong and creative in their responses.
The participants of the two winning schools won the certificate to participate in the “Politea" historical-political tour held in Gyumri.
About the "Politea" game
The goal of "Politea" game is to develop the political science and civic knowledge of the players. "Politea" can be played in 2 or more groups. One player from each team takes a card and explains the words written on the card to his teammates. The game contains playing cards of different complexity.
The educational program is made possible by the support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID) within the framework of the “Engaged Citizenry for Responsible Governance” project implemented by Transparency International Anticorruption Center․