ԱԼԳ ՔՀՖ հայտարարությունը Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ագրեսիայի վերաբերյալ
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը` Թուրքիայի և վարձկան ահաբեկիչների օգնությամբ, խախտելով 1994թ. զինադադարի մասին համաձայնագիրը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում իր ստանձնած պարտավորությունը՝ Ղարաբաղյան խնդիրը լուծել առանց ուժի կիրառման, խախտելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության` հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման մասին դրույթները, հարձակվեց Լեռնային Ղարաբաղի վրա: Ագրեսիայից զերծ չմնացին նաև Հայաստանի Հանրապետության մի շարք սահմանամերձ բնակավայրեր: Պատերազմական գործողություններն ուղեկցվեցին բազմաթիվ միջազգային հանցագործություններով, ներառյալ արգելված զինատեսակների, այդ թվում՝ ֆոսֆորային զենքի կիրառմամբ և խաղաղ բնակչության զոհերով ու կրոնա-մշակութային հուշարձանների ոչնչացմամբ: 44-օր տևած ռազմական գործողություններն ավարտվեցին Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ նոյեմբերի 9-ի՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահների եռակողմ հայտարարությամբ:
Այդուհանդերձ, հիշյալ հայտարարության ստորագրումից ի վեր վերջին մեկ տարում Ադրբեջանի բռնապետական վարչակազմը շարունակում է ի լուր աշխարհի հավակնություններ ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի, մասնավորապես` Սյունիքի, Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի և մայրաքաղաք Երևանի նկատմամբ, ինչը զուգորդվում է Հայաստանի տարածք ադրբեջանական զորքի պարբերական ներխուժումներով և այլ բնույթի սադրանքներով, այդ թվում` գերեվարումներով, քաղաքացիական անձանց սպանություններով և այլն:
Առայսօր Ադրբեջանը չի վերադարձրել 2020թ. պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո գերեվարված անձանց, որոնց թիվը հարյուրից անց է: Դա ոչ միայն միջազգային իրավունքի, մասնավորապես՝ Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին 1949թ. Ժնևյան կոնվենցիայի կոպիտ ոտնահարում է, այլև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի խախտում:
Ընդ որում, թեև առնվազն ընդհանուր 120 անձի վերաբերյալ կան հիմնավոր ապացույցներ, որ նրանք գերության մեջ են, Ադրբեջանն այս պահին նրանցից միայն 40-ի գերության փաստն է հաստատել․ մյուսների վերաբերյալ պնդում է, թե նման անուններով անձանց չի կարողացել նույնականացնել՝ այսպիսով ոչ միայն չկատարելով բոլոր գերիների վերադարձի վերաբերյալ համաձայնությունը, այլև՝ թաքցնելով նրանց իրական թիվը, փաստացի պարարտ հող ստեղծելով հնարավոր գերության մեջ գտնվող անձանց կյանքի իրավունքի խախտման համար։
Այդ անձանցից մի քանիսի նկատմամբ Ադրբեջանն իրականացրել է քրեական հետապնդում շինծու մեղադրանքներով: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը գերեվարված անձանց պատանդ է պահում իր քաղաքական հավակնությունները կյանքի կոչելու նպատակով Հայաստանի վրա ճնշում բանեցնելու համար: Գերեվարված հարյուրավոր անձինք և նրանց հարազատները դիմել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան` հատարարելով, որ ի թիվս մարդու իրավունքների այլ խախտումների, Ադրբեջանում գերության ժամանակ ենթարկվել են խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի: Առկա են ստույգ փաստեր գերության մեջ գտնվող անձանց, այդ թվում` կանանց սպանությունների մասին:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն արդեն իսկ մի քանի գործերով` Կարեն Պետրոսյանի, Մամիկոն Խոջոյանի, Մանվել Սարիբեկյանի և այլն, ճանաչել է Ադրբեջանի գերության մեջ հայտնված անձանց կյանքի իրավունքի և խոշտանգումներից զերծ լինելու իրավունքի խախտումներ: Դատարանն ընդունել է նրանց ներկայացուցիչների այն պնդումները, որ Կարեն Պետրոսյանը ենթարկվել է խոշտանգումների և սպանվել, այդ թվում` գլխատման միջոցով, իսկ 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանի վրա կրակել են, դիզվառելիք ներարկել և ենթարկել այլ խոշտանգումների: ՄԻԵԴ-ը ճանաչել է նաև խոշտանգումների և կյանքի իրավունքից ապօրինի զրկման փաստերը նաև Մանվել Սարիբեկյանի և այլ վճիռներով:
2020թ. պատերազմի ընթացքում և հրադադարի հայտարարության ստորագրումից ի վեր ևս բազում են ապացույցներն այն մասին, որ այդ ընթացքում Ադրբեջանի գերության մեջ հայտնված անձինք սպանվել, անհայտ հանգամանքներում անհետացել, ենթարկվել և շարունակում են ենթարկվել խոշտանգումների, անմարդկային և նվաստացնող վերաբերմունքի՝ էթնիկ պատկանելության հիմքով խտրականության զոհ դառնալով:
Ադրբեջանը խախտում է նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 7-րդ կետը, ըստ որի` «ներքին տեղահանվածներն ու փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից տարածքներ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հսկողության տակ», որի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը թույլ չի տրվում վերադառնալ իրենց հայրենի բնակավայրեր։ Ավելին, անգամ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը Արցախի այն տարածքներում, որտեղ դեռ հայ բնակչություն է մնացել, չի խոչընդոտում ադրբեջանցի զինվորականներին՝ իրականացնել խաղաղ հայ բնակիչների սպանություններ:
Ադրբեջանի այս գործողություններն իրենց սուր դրսևորումն էին ստացել ս.թ. մայիսի 12-ին, երբ Ադրբեջանը ագրեսիայի էր ենթարկել Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ներխուժելով նրա Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր, որտեղ ամրացել և մնացել է առայսօր: Այդ ներխուժման արդյունքում ևս հայկական կողմից զինծառայողներ էին հայտնվել ադրբեջանական գերության մեջ:
Ս.թ. նոյեմբերի 10-ին Ադրբեջանը նոր սրությամբ է վերսկսել իր սադրիչ գործողությունները` մաքսակետեր տեղադրելով Գորիս-Կապան-Որոտան ճանապարհին, իսկ նոյեմբերի 15-ին նաև Կապան-Ճակատեն ճանապարհին` դրանով մեկուսացնելով մի շարք հայկական գյուղեր և անվտանգության սպառնալիքներ ստեղծելով այդ գյուղերի բնակիչների համար:
Նոյեմբերի 16-ին Ադրբեջանն սկսել է արդեն լայնածավալ մարտական գործողությունները Հայաստանի արևելյան սահմանին` մեծ թվով զինված ուժերի և զրահատեխնիկայի ներգրավմամբ: Արդյունքում, այս պահի դրությամբ, Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի մի զգալի հատված: Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները հաղորդել են, որ այդ գործողությունների արդյունքում հայկական կողմն ունի զոհեր, գերիներ և անհետ կորած անձինք, որոնց թիվն անցնում է երկու տասնյակը:
Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը կոչ է անում Եվրամիության և վերջինիս անդամ պետությունների գործընկերներին.
- աներկբա և հասցեական ձևակերպումներով խստիվ դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի հանդեպ և պահանջել ադրբեջանական զորքի դուրսբերում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից և գերեվարված բոլոր անձանց անհապաղ վերադարձ,
- պահանջել Ադրբեջանից՝ դադարեցնել հայատյացության բոլոր դրսևորումները, ինչի կապակցությամբ Հայաստանը դիմել է ՄԱԿ-ի միջազգային դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի,
- դիվանագիտական և այլ հնարավոր հասանելի խողովակներով, այդ թվում` պատժամիջոցների կիրառմամբ զսպել Ադրբեջանի իշխանությունների տարածքային նկրտումները, որոնց նպատակը Հայաստանի նկատմամբ անվտանգության սպառնալիքներ ստեղծելով Հայաստանի ժողովրդավարությունը վտանգելը և հայ ժողովրդին իր բնօրրանից վտարելն է,
- ձեռնարկել գործուն միջոցներ, որպեսզի Ադրբեջանի վերոհիշյալ հայատյաց և զավթողական գործողությունների արդյունքում համագործակցությունն Արևելյան գործընկերության շրջանակներում, այդ թվում` քաղհասարակության միջև չդառնա պատրանքային` լրջորեն վտանգելով նաև Արևելյան գործընկերության ապագան:

Statement on the Ongoing Aggression by Azerbaijan against the Republic of Armenia
On 27 September 2020 Azerbaijan, supported by Turkey and with the involvement of terrorist mercenaries, launched a wide-scale offensive on Nagorno Karabagh in violation of the 1994 ceasefire agreement, its commitments in the framework of the OSCE Minsk Group to resolve the Karabagh conflict without resorting to the use of force and the provisions of the UN Charter on the pacific settlement of disputes. A number of villages along the border of the Republic of Armenia were also affected by the Azerbaijani aggression. Numerous international crimes were committed by Azerbaijan in the course of the military operations, including the use of prohibited weapons, such as phosphorus munitions, killings of civilians and destruction of religious and cultural monuments . The 44-day military operations ended with the November 9 trilateral statement mediated by the Russian Federation and adopted by the Prime Minister of Armenia, Presidents of the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan.
Nevertheless, for over a year since the adoption of the given statement the Azerbaijani dictatorial regime has consistently voiced claims over the sovereign territory of Armenia, in particular Syunik, Vayots Dzor and Gegharkunik regions and the capital Yerevan, which is accompanied by regular offensives and invasions of the Azerbaijani troops into Armenia’s territory and other acts of provocation, including taking of captives and targeted killings of civilians, etc.
Even today Azerbaijan refuses to repatriate the persons taken captive during the 2020 war and afterwards, whose number is above 100. Not only is this a flagrant violation of international law, in particular the 1949 Geneva Convention on Prisoners of War but paragraph 8 of the November 9, 2020 trilateral statement.
Furthermore, there is solid evidence on the captivation of 120 persons in total. Azerbaijan has confirmed the fact of captivity of only 40 of them, insisting in respect of the rest that persons with such names were not identified, thereby not only refusing to implement the agreement on the return of all captives but by concealing their true numbers prepares ample ground for the violation of the right to life of the captivated persons.
A number of Armenian POWs have been subjected to criminal prosecution by Azerbaijan on fabricated charges. It is obvious that Azerbaijan is keeping the captives as hostages with a view to exerting pressure on Armenia to achieve its political ambitions. Hundreds of captives and their relatives have applied to the European Court of Human Rights accusing Azerbaijan of violating their Convention rights, including the right not to be subjected to torture and other inhuman treatment. There are clear facts of killings of Armenian captives, including women.
In several cases, including the case of Karen Petrosyan, Mamikon Khojoyan, Manvel Saribekyan, etc. the European Court of Human Rights recognised the facts of violation by Azerbaijan of the right to life and right not to be subjected to torture and other inhuman treatment of Armenians in Azerbaijani captivity. The ECtHR accepted the claims of the representatives in these cases that Karen Petrosyan was tortured and killed by means of decapitation and that 77-year-old Mamikon Khojoyan was subjected to torture by means of injections of diesel fuel and firearm shots on his legs, etc. Findings of torture and violation of the right to life were also established by the ECtHR in the case of Manvel Saribekyan and other cases.
There is ample evidence that during the 2020 war and following the adoption of the ceasefire agreement persons having appeared in Azerbaijani captivity have been subjected to disappearances, torture and inhuman and degrading treatment, and other discriminatory treatment on the ground of ethnicity.
Azerbaijan has also violated paragraph 7 of the November 9, 2020 statement, according to which “the internally displaced people and refugees shall return to Nagorno Karabagh and adjacent territory under the auspices of the UNHCR.” As a result, the Armenian population of Karabagh has not been allowed to return to their homes. Moreover, even the presence of Russian peacekeepers in those territories of Artsakh where Armenian population still exists, does not prevent the Azerbaijani military from targeted killings of peaceful Armenian population.
These acts of provocations of Azerbaijan had exacerbated the situation on May 12, 2021 when Azerbaijan committed another act of aggression in respect of the Republic of Armenia by invading Syunik and Gegharkunik regions of Armenia where they have set fortifications and refuse to leave until now. As a result of this invasion, several Armenian servicemen were again captivated by Azerbaijan.
In November of this year Azerbaijan restarted its acts of provocations with a new tactics by installing customs control posts along the Goris-Kapan-Vorotan road on November 10, and Kapan-Tchakaten road on November15, thereby isolating a number of Armenian villages and creating security threats for the inhabitants thereof.
On November16, 2021 Azerbaijan again launched a large-scale military operation along the eastern border of Armenia with the involvement of large numbers of troops and armored vehicles. As a result, at present Azerbaijan has occupied a significant portion of the sovereign territory of the Republic of Armenia. The Armenian authorities have reported of casualties, POWs and missing persons resulting from this offensive, whose number is above twenty.
The Armenian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum calls on the partners from the European Union and its Member States to:
- condemn in unequivocal and targeted terms the Azerbaijani aggression in respect of the Republic of Armenia and demand that the Azerbaijani troops leave our sovereign territory, and that all captives are immediately returned;
- demand from Azerbaijan to stop all forms of Armenophobia, in respect of which Armenia has applied to the UN International Court against Azerbaijan;
- employ diplomatic and other available means, including imposition of sanctions, to curb the territorial ambitions and claims of Azerbaijan, which aim to jeopardize the Armenian democracy and to evict the Armenian people from their native land by means of creating security threats for Armenia;
- take viable measures to prevent cooperation in the framework of the Eastern Partnership, including between civil societies, from becoming illusory as a result of Azerbaijan’s policy of expansionism and hatred for Armenians.