ԵԽ միգրացիայի, փախստականների և հարկադիր տեղահանվածների հարցերով զեկուցող Փոլ Գավանի՝ 44-օրյա պատերազմի մարդասիրական հետևանքների վերաբերյալ զեկույցի շուրջ դիտարկումներ
2021թ․ սեպտեմբերի 13-ին ԵԽԽՎ-ն հրապարակել է միգրացիայի, փախստականների և հարկադիր տեղահանվածների հարցերով զեկուցող Փոլ Գավանի զեկույցի նախագիծը՝ 44-օրյա պատերազմի մարդասիրական հետևանքների վերաբերյալ։ Չնայած մի շարք կարևոր արձանագրումներին, այնուամենայնիվ, զեկույցը մի շարք ուղղություններում չի արտացոլում իրականությունը, կեղծ հավասարության նշան է դնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև այն դեպքերում, երբ երկու պետությունների քաղաքականության, գործողությունների և դրանց առաջացրած հետևանքների միջև առկա են ահռելի տարբերություններ։ Նման կեղծ հավասարության դրսևորումներն ավելի են խորացնում հասարակության շրջանում անարդարության և հիասթափության զգացումը, չեն նպաստում հասարակության շրջանում միջազգային հանրության, մարդու իրավունքների պաշտպանության նկատմամբ հավատի ձևավորմանը, իսկ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ քաղաքականության վերաբերյալ ոչ պատշաճ միջազգային արձագանքը և քաղաքական և իրավական հետևանքների բացակայությունը ոչ մի դեպքում չի նպաստում խնդրի երկարաժամկետ և խաղաղ կարգավորմանը։ Ավելին, զեկույցում տեղ գտած անճշտությունները հանգեցրել են ԵԽԽՎ բանաձևի նախագծում մի շարք սխալ ձևակերպումների, որոնց ընդունումն անբարենպաստ է Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության համար։
Այսպես․ Բանաձևի նախագծի 3-րդ կետում նշվում է 44-օրյա պատերազմի արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների խախտման մասին, սակայն չի նշվում, թե որ կողմն է սկսել պատերազմը։ Այնինչ, 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին սկսված պատերազմի վերաբերյալ անկախ դիտորդների կողմից ձեռք բերված բոլոր ապացույցները վկայում են այն մասին, որ պատերազմի նախաձեռնողը հանդիսացել է ադրբեջանական կողմը։ Այս հանգամանքն արձանագրել է նաև Ֆրիդըմ հաուսն իր 2021թ․ Հայաստանի վերաբերյալ «Անցումային երկրներ» զեկույցում[1]։ Ավելին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ինքն է ընդունել այդ հանգամանքն իր հարցազրույցներից մեկում[2]։
Բանաձևի նախագծի 8․2 կետում նշվում է և՛ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի կողմից ռազմագերիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի արձանագրված դեպքերի վերաբերյալ, սակայն ո՛չ բանաձևի, ո՛չ զեկույցի նախագծերը չեն պարունակում Հայաստանում ադրբեջանցի ռազմագերիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի դեպքերի մասին տեղեկություններ և ապացույցներ, ինչպիսի պարագայում նման ձևակերպումն անընդունելի է դառնում Բանաձևում։
Բանաձևի նախագծում այս և նմանատիպ մի շարք այլ խնդրահարույց ձևակերպումներ ուղղակիորեն բխում են զեկույցի նախագծի բովանդակությունից, դրանում տեղ գտած անարդարացի և ոչ ճշգրիտ պնդումներից, որոնցից շատերի կապակցությամբ առարկություններ չեն ներկայացվել Հայաստանի պատվիրակության անդամների չհամընկնող կարծիքում։ Ստորև ներկայացնում ենք դրանցից ամենից կարևորները՝ ակնկալելով, որ ՀՀ իշխանությունները հետամուտ լինեն, որպեսզի զեկույցի վերջնական տարբերակում վերացվեն նշված թերությունները։ Այսպես․
Երկու կողմերի նկատմամբ չարդարացված հավասարության ամենից ակներև դրսևորումը տեղ է գտել զեկույցի՝ վարձկաններին վերաբերող հատվածում[3]։ Զեկույցի նախագիծը մեկ հարթության վրա է դիտում մի կողմից Թուրքիայի օժանդակությամբ Ադրբեջանի կողմից սիրիացի վարձկանների ներգրավումը, իսկ մյուս կողմից սփյուռքահայերի՝ պատերազմին կամավոր մասնակցության կամ հումանիտար օգնության նպատակով Հայաստան վերադարձի դեպքերը։ Հատկանշական է, որ զեկույցը հղում է կատարում Ադրբեջանի կառավարության կողմից կազմված ակնհայտ մանիպուլատիվ և կեղծ զեկույցի, ինչը բացարձակ անընդունելի է կողմնակալության և արժանահավատության տեսանկյունից և չի կարող հիշատակվել նման զեկույցի համատեքստում։
Զեկույցի նախագծի 29-րդ և 30-րդ կետերում նշվում է ԿԽՄԿ կողմից հայազգի ռազմագերիներին այցելելու հնարավորության մասին, սակայն անտեսվում է այն հանգամանքը, որ հայ ռազմագերիների վկայություններից պարզ է դառնում, որ վերջիններիս ԿԽՄԿ այցելության ժամանակահատվածում պարբերաբար տեղափոխել են մեկ քրեակատարողական հիմնարկից մեկ այլ քրեակատարողական հիմնարկ։ Այսպիսով, ստեղծվում է Ադրբեջանում ապօրնի պահվող հայազգի ռազմագերիների որոշակի պաշտպանվածության պատրանք։
Զեկույցի նախագծի 74-րդ կետում զեկուցողը ողջունում է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին ականապատման քարտեզների տրամադրումը, արձանագրելով, որ միաժամանակ Ադրբեջանը վերադարձրել է մի խումբ հայ ռազմագերիների։ Քարտեզների փոխանակումը ռազմագերիների դիմաց անընդունելի պրակտիկա է, ինչը ողջունելը զեկույցում նպաստում է Ադրբեջանի քաղաքականությանը՝ քաղաքականացնել և մանիպուլացնել ռազմագերիների վերադարձի գործընթացը։ Գերիների անհապաղ վերադարձը միջազգային իրավունքի պահանջ է, կարգավորովում է Ժնևի կոնվենցիաներով և չի կարող ունենալ նախապայմաններ կամ վերածվել քարտեզների վերադարձի կամ այլ կապակցությամբ բանակցությունների գործիքի։
Զեկույցի նախագծի 79-րդ կետում զեկուցողն օգտագործում է «տարածքներ, որոնք վերադարձվել են Ադրբեջանի վերահսկողությանը» ձևակերպումը։ Այս ձևակերպումն անընդունելի է, քանի որ պարունակում է քաղաքական կամ միջազգային իրավական գնահատական։ Կարելի է փոխել «տարածքներ, որոնց անցել են Ադրբեջանի վերահսկողությանը» ձևակերպմամբ։
Միաժամանակ, զեկուցողը նշում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներ Արցախցիների չվերադառնալու հավանականության մասին, առանց մատնանշելու դրանց պատճառները՝ սեփական տներ վերադառնալու դեպքում արցախցիներին սպառնացող վտանգները, նման փորձ կատարած անձանց հետ տեղի ունեցած իրավունքների ոտնահարումները /գերություն, խոշտանգումներ և այլն/։ Այս մոտեցումն էլ հանգեցրել է Բանաձևի նախագծում թերի և անարդարացի ձևակերպման /կետ 11․3/։
Զեկույցի նախագծի 80-րդ /տե՛ս նաև 88-րդ և 91-րդ կետերը/ կետում զեկուցողը նկարագրում է ՄԱԿ ՓՀԳ-ի կամ այլ ՄԱԿ-ի կառույցների՝ Արցախ մուտք գործելու անհնարինությունը՝ անհրաժեշտ հումանիտար աջակցություն տրամադրելու նպատակով, առանց պարզաբանելու, որ նշված տարածքներ մուտքի արգելքը սահմանվել է բացառապես ադրբեջանական կողմից, և խոսքը վերաբերում է միայն ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներին։
Զեկույցի նախագծի 81-րդ կետում նշված է, թե Արցախի քաղաքացիներն ունեն միևնույն իրավունքները, ինչ ՀՀ քաղաքացիները։ Այս պնդումը չի համապատասխանում իրականությանը։ Ըստ էության, Արցախի քաղաքացիներին տրամադրված անձնագրերը չեն փաստում, որ նրանք ՀՀ քաղաքացիներ են, քանի որ այդ փաստաթղթերը դիտվում են որպես ճամփորդական անձնագրեր:
Միաժամանակ, Արցախի քաղաքացիները չեն անցնում փախստականների և ապաստանի մասին օրենքով սահմանված ընթացակարգով, նրանց չի տրվում ապաստանյալի կամ փախստականի կարգավիճակ, քանի որ նրանք չեն բավարարում օրենքը կարգավորող վավերապայմաններին: Չնայած արցախցիներն անհրաժեշտություն չունեն կացության կարգավիճակ ստանալու՝ ՀՀ-ում բնակվելու համար, այնուամենայնիվ, նրանք նաև չեն կարող օգտվել բոլոր այն իրավունքներից, որոնցով օժտված է ՀՀ քաղաքացին։
89-րդ կետում Արցախի բնակիչներին սպառնացող վտանգը ներկայացված է բացառապես որպես վերջիններիս սեփական ընկալում, այլ ոչ թե իրողություն կամ իրական սպառնալիք, որն ապացուցվում է պատերազմից հետո Ադրբեջանի քաղաքականությամբ, սահմանամերձ գոտիներում Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար բացվող կրակով, քաղաքացիական անձանց թիրախավորմամբ, նրանց նկատմամբ ոտնձգություններով և այլ ապօրինի գործողություններով[4]։
90-րդ կետում արցախցիներին սպառնացող էկոլոգիական և մարդասիրական ճգնաժամը, մասնավորապես Արցախում էլեկտրաէներգիայի և ջրային պաշարների հետ կապված խնդիրները ներկայացվում են որպես 44-օրյա պատերազմի բնականոն հետևանք, առանց մատնանշելու ճգնաժամը խորացնելուն միտված Ադրբեջանի գործադրած ջանքերը և դրա վերաբերյալ անհերքելի ապացույցները՝ Արցախը բնակության համար ոչ պիտանի դարձնելու նպատակով[5]։
Բացարձակապես անընդունելի է զեկույցի նախագծի 93-րդ կետում հումանիտար օգնության և մշտադիտարկման նպատակով ՄԱԿ-ի մարմինների և ԵԽ-ի մուտքն Արցախ արգելելու կապակցությամբ պատասխանատվության բաշխումը երկու կողմերի միջև։ Նմանատիպ պնդումը ՀՀ իշխանությունների նկատմամբ բացարձակ կեղծ է և չպետք է տեղ գտնի զեկույցում։
Անընդունելի է նաև 103-րդ կետում զեկուցողի կողմից միջազգային հանրությանն ուղղված առաջարկը՝ վերականգնման և կայուն խաղաղության կառուցման նպատակով Ադրբեջանին ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ, առանց նման առաջարկ ներկայացնելու Հայաստանի կամ Արցախի վերաբերյալ, այն պայմաններում, երբ հայկական կողմը պատերազմում կրել է անհամեմատ ավելի շատ վնասներ, իսկ Ադրբեջանը և՛ պատերազմի ընթացքում, և՛ դրանից հետո անհերքելիորեն վարել է ագրեսորի քաղաքականություն։
Գտնում ենք, որ ՀՀ իշխանություններն անպայման պետք է արձագանքեն նաև զեկույցի նախագծի 104-114 կետերին, հերքելով այն պնդումը, որ հնարավոր չի եղել բացահայտել հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին ամիսներին ագրեսիայի դրսևորման պարբերական դեպքերի մեղավորներին, ներկայացնելով ամիսներ շարունակ միջազգային իրավական նորմերի բացահայտ ոտնահարմամբ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից մի շարք գյուղերի և բնակավայրերի ուղղությամբ բացահայտ ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ փաստերը։ ՀՀ իշխանությունները պետք է պնդեն, որպեսզի զեկույցում տեղ գտնի այն փաստը, որ Ադրբեջանի իշխանությունները նմանօրինակ գործողություններով խաթարում են սահմանամերձ բնակչության անդօրրը, իրական վտանգ են ստեղծում քաղաքացիական բնակչության կյանքի և առողջության համար, վնաս պատճառում նրանց գույքին, փորձեր են իրականացնում քաղաքացիական բնակչությանն ապօրինի կերպով ազատությունից զրկելու, սպառնում հրազենով, զբաղվում են անասնագողությամբ, իրականացնում մի շարք այլ ապօրինի գործողություններ։
Զեկույցի նախագծի 119-րդ կետում նշվում է այն մասին, որ Ադրբեջանը բանակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ տարածաշրջան մուտքի թույլտվություն տալու վերաբերյալ։ Նախագծում, սակայն, խոսք չկա այն մասին, որ ՀՀ և Արցախի իշխանությունները և քաղաքացիական հասարակությունը[6] պարբերաբար խնդրել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին փաստահավաք առաքելություն իրականացնել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում, ինչը շարունակաբար խոչընդոտվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Այս հանգամանքը պետք է տեղ գտնի նաև Բանաձևում /տե՛ս կետ 18․5/։
Զեկույցի նախագծում տեղ չեն գտել նաև մի շարք այլ անհերքելի ապացույցներ Արցախում հայկական մշակութային ժառանգության կարևոր կոթողների դիտավորությամբ վնասման և ոչնչացման, ինչպես նաև մշակութային յուրացման դեպքերի վերաբերյալ։ Օրինակ․
- 2020 թվականի նոյեմբերի 6-ին Ադրբեջանը ռմբակոծել է Տիգրանակերտի մոտակայքում գտնվող հնագիտական ճամբարը՝ ոչնչացնելով հնագիտական երկու տնակները և վնաս պատճառելով մյուս երկուսին:[7]
- Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից 2021 թվականի մարտի 27-ին հրապարակված տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանական զինվորականները (համազգեստի վրա բացահայտ է նաև թուրքական դրոշի առկայությունը) անարգանքի, վանդալիզմի ենթարկում Մատաղիսի Սուրբ Եղիշե հայկական եկեղեցին (19-րդ դար)[8]։
- Մարտի 30-ին սոցիալական ցանցերում հայտնվեցին լուսանկարներ, որտեղ երևում էր, թե ինչպես է ադրբեջանական վանդալիզմի պատճառով տուժում Շուշի քաղաքում գտնվող հուշարձանը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության, Հայրենական պատերազմի և Արցախյան առաջին պատերազմի զոհերի հիշատակին:[9] Ավելին, լուսանկարները և տեսանյութերը փաստում են, որ Ադրբեջանի նախագահն անձամբ է հրահանգել ջնջել հայկական հետքերն Արցախից:[10]
- 2021թ․ հուլիսին սոցիալական ցանցերում հայտնվեցին տեղեկություններ, նկարներ և տեսանյութեր այն մասին, որ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ և Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցիները ներկայացվում են որպես ռուսական ուղղափառ եկեղեցիներ, որոնք օկուպացվել էին Արցախի կողմից[11]։ Ավելի վաղ տարածված տեղեկությունների համաձայն Ադրբեջանը ձեռնարկում էր Շուշիի Մայր տաճարի ճարտարապետական տեսքի փոփոխման աշխատանքներ։[12] Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը դիտավորյալ արգելափակում էր ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների մուտքը դեպի վտանգված հայկական մշակութային ժառանգության վայրեր՝ մի կողմից քողարկելու իր կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները, իսկ մյուս կողմից՝ փոխելու հուշարձանի պատմաճարտարապետական ամբողջականությունը։
Անհրաժեշտ է նշել, որ զեկույցում հավասարության նշան է դրվել նաև Հայաստանում և Ադրբեջանում ատելության խոսքի դեպքերի առնչությամբ վարվող քաղաքականության միջև[13]։ Այս կապակցությամբ մոլորեցնող են հղումները ECRI զեկույցներին՝ առանց մատնանշելու Ադրբեջանի և Հայաստանի դեմ ECRI զեկույցներում տեղ գտած էական տարբերությունները, Ադրբեջանում հայատյացության ուղղորդված քաղաքականության վերաբերյալ միջազգային մարմինների կողմից արձանագրված ապացույցները, և նմանօրինակ հակաադրբեջանական քաղաքականության բացակայությունը Հայաստանում։ Մտահոգիչ է նաև այն հանգամանքը, որ զեկույցը լռում է Ադրբեջանի բարձր պաշտոնատար անձանց կողմից ատելության կոչերի, քարոզի և հայատյացության քաղաքականության պարբերական դրսևորումների մասին[14]։ Զեկույցը լռում է նաև Ադրբեջանի կողմից ուժի գործադրման պարբերական սպառնալիքների մասին և՛ 44-օրյա պատերազմի սկսվելուց առաջ, և՛ պատերազմական գործողությունների ավարտից հետո։
Այսպիսով, հաշվի առնելով զեկույցում տեղ գտած վերոնշյալ խնդիրները և թերությունները, անհրաժեշտ է ձեռնարկել բոլոր հնարավոր քայլերը` ապահովելու համար, որպեսզի զեկույցի վերջնական տարբերակում, ինչպես նաև ԵԽԽՎ բանաձևում տեղ չգտնեն վերոնշյալ ոչ արդարացի և անբարենպաստ ձևակերպումները։

Observations on the Report on Humanitarian Consequences of the 44-day War between Armenia and Azerbaijan by Paul Gavan, Rapporteur, Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
On September 13, 2021 PACE published draft report on humanitarian consequences of the 44-day war between Armenia and Azerbaijan prepared by Paul Gavan, Rapporteur on Migration, Refugees and Displaced Persons. Despite some important statements, the report, nevertheless, does not reflect the reality in several areas and puts fallacious equality between Armenia and Azerbaijan, when there are notable differences in policies and actions of the two states and consequences thereof. This false equality deepens the feeling of injustice and disappointment in society towards international community and the protection of human rights. At the same time, the inadequate international response to and lack of political and legal consequences for Azerbaijan’s aggressive policy towards Armenia do not create grounds for sustainable and peaceful resolution of the conflict. Below we have listed problematic sections of the report.
In para. 3, the draft Resolution states that the 44-day war constitutes a breach of commitments by Armenia and Azerbaijan without indicating, however, which party launched the war. Meanwhile, all the evidence collected by independent observers about the war testify that the Azerbaijani side was responsible for launching a large-scale attack. This fact has also been recorded by Freedom House in its Nations in Transit 2021 report on Armenia[1]. Moreover, Ilham Aliyev, the President of Azerbaijan accepted this reality in one of his interviews[2].
In para. 8.2, the draft Resolution speaks about cases of ill treatment of prisoners of war (POWs) by both Armenia and Azerbaijan, but both the draft Resolution and the draft Report do not contain any sources of information and evidence of ill treatment cases of Azeri POWs in Armenia making this statement in the Resolution unacceptable.
The most unfortunate example of equilibrium put between the two sides is found in sections on mercenaries[3]. The draft Report equates the use by Azerbaijan, with Turkey’s assistance, of Syrian mercenaries, with the voluntary participation of the Diaspora Armenians in the war or their return to Armenia. It is noteworthy that the Report refers to an evidently manipulative and false report by the Azerbaijani government and should not be cited in this Report.
Paras. 29 and 30 of the draft Report state that the ICRC has access to the Armenian prisoners of war but it neglects their testimonies that they were regularly transferred from one prison to another during the visits by the ICRC. Thus, it creates an illusion that the Armenian prisoners of war illegally kept in Azerbaijan enjoy some level of protection.
In para. 74 of the draft Report, the Rapporteur commends Armenia for providing maps of minefields to Azerbaijan stating at the same time that Azerbaijan returned a group of Armenian prisoners of war. An unacceptable practice of exchanging maps for prisoners of war welcomed in the Report is encouraging the Azerbaijani policy of politicizing and manipulating the process of POWs’ return. The immediate return of all POWs is required by international law, regulated by Geneva conventions, and cannot be subject to any preconditions or become an instrument for negotiations on provision of maps or any other topic.
In para. 79 of the draft Report the Rapporteur uses the expression “areas returned under Azerbaijani control”. This statement is misleading as it makes a political or an international-legal assessment of the situation. This formulation can be changed to “areas that went under Azerbaijani control”.
The Rapporteur notes that Artsakh Armenians will most likely not return to areas controlled by Azerbaijan but fails to indicate the reasons: threats the Artsakh Armenians will face if they return to their homes, violations of rights of those who have tried to return after November 9 ceasefire agreement (captivity, torture, etc.). This led to an inaccurate statement in the Resolution (para. 11.3).
In para. 80 (see also paras. 88 and 91) of the draft Report, the Rapporteur argues that the UNHCR and other UN agencies had no access to Artsakh to provide necessary humanitarian assistance, failing to clarify that restrictions to enter those areas were imposed exclusively by the Azerbaijani side and apply only to the areas controlled by Azerbaijan.
Para. 81 of the draft Report states that the citizens of Artsakh enjoy the same rights as the citizens of Armenia. This statement is inacurate. In essence, passports issued to the citizens of Artsakh do not assert that they are citizens of Armenia, and these documents are viewed as travel passports. At the same time, the procedure stipulated in the law on refugees and asylum seekers is not applied to the citizens of Artsakh, and they are not given the status of a refugee or asylum seeker because they do not fulfill criteria set in the law. Though Artsakh Armenians do not need to obtain residency status to reside in Armenia, nevertheless, they cannot have all the rights enjoyed by the Republic of Armenia citizens.
In para. 89, the threats for Artsakh population are exclusively described as their own perception rather than the reality proven by the postwar policy of Azerbaijan, regular shots fired by Azerbaijan in borderline areas, targeting civilians, encroachments and other illegal actions against[4] civilian population.
In para. 90, the environmental and humanitarian crisis threatening the people of Artsakh, including shortages of power and water supply, is merely presented as a natural consequence of the 44-day war without referring to the efforts by Azerbaijan intended to exacerbate the crisis by creating unlivable conditions for the population of Artsakh and the available evidence thereof[5].
The statement in para. 93 of the draft Report dividing the responsibility between Armenian and Azerbaijan for restricting the access of the UN bodies and CoE to Artsakh to provide humanitarian assistance and monitoring is inaccurate and should be removed.
The call to international community made by the Rapporteur in para. 103 to provide financial assistance to Azerbaijan for recovery and peace building, without making a similar call for Armenia and Artsakh, is unacceptable taking into account the incommensurate damages suffered by the Armenian side during the war and the proven targeting of civilian infrastructure, especially in Artsakh, both during and after the war.
Addressing paras. 104-114 of the draft Report, it is essential to note that the allegation that it was impossible to identify those responsible for regular cases of aggression on Armenia-Azerbaijan border in the recent months is misleading, especially in the light of the aggressive actions of Azerbaijani armed forces against several villages and communities of Armenia in the last months[6]. It is undisputable that since the 2020 November 9 ceasefire statement, the Azerbaijani aggression along the border with Armenia has not ceased, violating almost all provisions of the trilateral statement. Azerbaijani armed forces have illegally and blatantly invaded into and positioned themselves inside Armenia’s sovereign territory in several areas across the border. Moreover, Azerbaijani military regularly opens fire not only at Armenian military positions, but also at Armenian towns and villages, thus profoundly impacting the lives and livelihoods of the civilian population there. Aside from almost daily shootings, we have witnessed instances of illegal detention of civilians, threatening with firearms, inflicting harm to their property, and stealing their livestock.[7]
Para. 119 of the draft Report states that Azerbaijan is currently negotiating with UNESCO concerning access to the region. However, the draft is silent about the fact that the authorities and civil society[8] of Armenia and Artsakh have repeatedly urged UNESCO to send a fact-finding mission to areas controlled by Azerbaijan, while this process has been hindered by Azerbaijani authorities. This fact shall be reflected in the Resolution (see para. 18.5).
The draft Report does not include also pieces of irrefutable evidence about intentional damage, destruction of important monuments of Armenian cultural heritage in Artsakh, as well as attempts to cultural appropriation. For instance:
- On November 6, 2020, Azerbaijan shelled the archeological camp near Tigranakert destroying two cottages of archeologists and damaging two others[9];
- Video published by the Republic of Armenia Human Rights Defender on March 27, 2021 features how Azerbaijani military (also wearing a clearly visible Turkish flag on the uniform) desecrate and vandalize Saint Yeghishe Armenian Church (19th century) in Mataghis[10];
- Photos published in social media on March 30 show the memorial of the victims of the Armenian Genocide, the fallen in the Great Patriotic War and the First Artsakh War in Shushi vandalized by Azerbaijanis[11]. Moreover, the photos and videos prove that the president of Azerbaijan himself ordered to erase all Armenian traces in Artsakh[12].
- In July 2021 information, videos and photos were spread throughout the media with evidence that the Shushi St. John the Baptist and the Holy Savior Cathedral are presented by Azerbaijani authorities as Russian orthodox church, which were occupied by Armenian forces[13]. According to information made available earlier this year, Azerbaijan had begun changing the architectural appearance of the Holy Savior Church. It is apparent that Azerbaijan intentionally blocked the entry of UNESCO experts to the endangered Armenian cultural heritage sites, on the one hand to cover up the war crimes committed by Azerbaijani authorities, and on the other hand to change the historical and architectural integrity of the monument[14].
It should be noted that the Report equates the hate speech policy in Azerbaijan with that in Armenia[15]. To this end, the references made to the ECRI reports, without underlining the substantial differences between reports on Azerbaijan and on Armenia, particularly without disclosing the evidence on targeted Armenophobic policy in Azerbaijan, and the absence of such anti-Azerbaijani policy in Armenia, are misleading. It is also alarming that the Report is silent about the hate rhetoric by the high-ranking public officials of Azerbaijan and regular Armenophobic policies in Azerbaijan[16], which became much more arrogant, humiliating and threatening after the 44-day war. The Report is also silent about the threats to use force and territorial claims by Azerbaijan made before and after the 44-day war.
Lastly, it is important to note that the reference to the conflict as “conflict between Armenia and Azerbaijan” contradicts the decades-long stance of the international community, including the UN, OSCE, CoE, PACE, which have always referred to it as the Nagorno-Karabakh conflict, and distorts the whole essence of the conflict.[17]
Thus, taking into account the aforementioned problematic issues and deficiencies found in the Report, we urge the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and the CoE member states to substantially revise the final Report and the PACE Resolution.
We also call on the international community, including the relevant UN bodies, the Council of Europe, OSCE, the European Commission and individual states to push for a mechanism for a formal on-ground human rights monitoring mission for careful documentation of developments and rights violations.
Undersigned organizations:
“For Equal Rights” Educational Center NGO
ANI Armenian Research Center
“Ecolur” Informational NGO
[1] https://freedomhouse.org/country/armenia/nations-transit/2021
“From late September, while the pandemic was ongoing, Armenia found itself drawn into a crisis of historic proportions as neighboring Azerbaijan launched a large-scale attack on the unrecognized but de facto independent Republic of Nagorno-Karabakh (often called Nagorno-Karabakh internationally, or Artsakh in Armenia), which is inhabited and governed by ethnic Armenians”
[2] https://www.undocs.org/en/A/75/997?fbclid=IwAR0r6dKUkrIgeBPFT4TCp1j3D-AEnS3HTLtiFVJ1rWeG-z4nvPZfpXxZRIQ
Interview to CNN Turk, available at https://en.president.az/articles/52736
[3] See Report, paras. 8․5, 62-64
[4] https://armenpress.am/eng/news/1061664.html
[5] https://armedia.am/eng/news/96513/artsakh-fm-armenia-and-artsakh-facing-major-water-security-challenges.html
Armenia and Artsakh facing major water security challenges
[6] https://ombuds.am/images/files/22a1728ac8baa655e3689687cf82c4b9.pdf
[7] https://www.osf.am/2021/08/call-on-the-international-community-for-an-adequate-response-against-azerbaijani-aggression/
[8] https://www.osf.am/wp-content/uploads/2021/04/UNESCO-call-for-urgent-action.pdf
[9] https://armenpress.am/eng/news/1034181.html https://hyperallergic.com/592287/tigranakert‐artsakh‐nagorno‐karabakh‐war/
[10] https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=829110147688192&id=100017676420633
[11] http://asbarez.com/201495/azerbaijanis‐destroy‐armenian‐genocide‐memorial‐in‐ shushi/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+Asbarez+(Asbarez+News)&fbcli d=IwAR3bO3DvNfglwlTkZ3vavTxJ0sJdLk0FZ_3hvpeiJ99u27n7CBwS5_iEnjM
[12] https://twitter.com/tbalayan/status/1372132714342715392
See also https://www.osf.am/wp-content/uploads/2021/04/Arm_UNESCO-call-for-urgent-action.pdf
[13] https://factor.am/en/2217.html
[14] https://www.azatutyun.am/a/31237444.html
[15] See paras. 128-135
[16] https://transparency.am/files/publications/1614692840-0-341815.pdf?v=4
[17] Various examples include: the UN Secretary General refers to the conflict as “the Nagorno-Karabakh conflict”
https://www.un.org/sg/en/content/sg/note-correspondents/2020-11-13/note-correspondents-nagorno-karabakh).
The internationally mandated mediators for the Nagorno-Karabakh conflict resolution, the OSCE Minsk Group Co-chairs have always called it the “Nagorno-Karabakh conflict”:
https://www.osce.org/minsk-group/472419
The 9 November 2020 Joint Ceasefire Statement calls it the “Nagorno Karabakh Conflict” http://en.kremlin.ru/events/president/news/64384